Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

5 dôležitých zásad pri vymýšľaní hesla: Túto častú chybu určite robíte aj vy! Čo si tým môžete spôsobiť?

07.05.2016 chyb

Ako znížiť riziko stať sa obeťou internetovej kriminality? Pri vymýšľaní účinného hesla sa snažte dodržať 5 dôležitých zásad.

Pri nesprávne zvolenom prístupovom hesle ponúkate svoje osobné údaje cudzím ľuďom doslova na striebornom podnose! 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pri nesprávne zvolenom prístupovom hesle ponúkate svoje osobné údaje cudzím ľuďom doslova na striebornom podnose!

Máte zaheslovaný vstup do počítača, tabletu či smartfónu rovnakým heslom? Dávate si to isté heslo aj na sociálne siete, internetbanking či e-mail? Dobrovoľne svoje dáta ponúkate hackerom!

Dnes už totiž ani taký mobil neslúži len na telefonovanie. Nemáme v ňom len čísla, ale aj fotky, videá, dôležité súbory stiahnuté z internetovej pošty. A tie technicky zdatnejšie aj rôzne aplikácie, ktoré obsahujú veľa našich citlivých údajov. Napríklad už len taký internetbanking či karta poistenca v mobile. Super vec, ale pri nesprávne zvolenom prístupovom hesle ponúkate svoje osobné údaje cudzím ľuďom doslova na striebornom podnose!

1. Prečo to nesmú byť žiadne číselné rady?

Lebo sú ľahko uhádnuteľné! Myslíte si, že číselný rad „123456“ alebo „123456789“, ktorý ste na klávesnici či na mobile vyťukali za pár sekúnd, internetoví experti nepoznajú? Hackeri používajú najmodernejšiu techniku. Ich špeciálne softvéry dokážu preveriť až 1 500 znakov a ich kombinácií za sekundu! Čím jednoduchšie heslo, tým rýchlejšie ho rozlúštia.

Preto, ak zadávate heslo, vyhnite sa im a tiež osobným údajom ako:

● dátum narodenia

● adresa

● prezývka

● používateľské meno

● e-mailová adresa

2. Potrebujem pre každú službu nové heslo?

Áno. Lebo ak sa hackerom podarí vaše heslo zistiť raz, vyskúšajú ho na všetkých vašich dostupných kontách, ktoré máte v počítači, tablete či smartfóne. Keď si na každú službu zvolíte iné heslo, zmiernite rozsah škôd, ktoré môžu napáchať, ak vaše heslo predsa len prelomia. Podobne ako pri PIN kóde k bankovej karte je dôležité si toto heslo nezapisovať do mobilu alebo ho nosiť v dokladoch. V prípade ich straty môžu byť ľahko zneužité. Dnes už ani taký mobil neslúži len na telefonovanie. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Dnes už ani taký mobil neslúži len na telefonovanie.

3. Ako by malo vyzerať bezpečné heslo?

Podľa expertov by malo pozostávať minimálne z 10 znakov vrátane veľkých a malých písmen, čísiel a zvláštnych znakov ako !, :, %, $, § a pod. Dôležitá vec – nepoužívajte všeobecné či náhodné slová, skúste niečo osobnejšie, o čom viete hlavne vy. Pomôže vám to pri zapamätaní si hesla.

4. Ako často heslo meniť?

Odborníci radia raz za 3 až 6 mesiacov. Samozrejme, nemusíte ho meniť všade. Ale na kontách či službách, ktoré obsahujú citlivé údaje, na to určite myslite.

5. Ako si naozaj bezpečné heslo zapamätať?

Napríklad si vymyslite pre vás príznačnú, no jednoduchú vetu typu: „Ráno vstávam o 6:15 a o hodinu už som v práci“. A zo začiatočných písmen si utvorte heslo: „Rvo6:15aohusvp“. Takto si heslo nielenže zapamätáte, ale splnili ste tým niekoľko dôležitých kritérií bezpečnosti. A síce veľké a malé písmená, čísla a špeciálne znaky.

Tlačiť Diskusia
Focus Media