Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Očami skúseného gynekológa: Toto sú 3 najväčšie nepriateľky vagíny! Ako ich rozoznať a čo na ne zaberá?

25.05.2016 KaD

Tiež dôverne poznáte nepríjemné pocity pálenia a svrbenia, s ktorými si neviete dať rady? Aby ste sa vyhli chronickému zápalu, treba zistiť pôvod problémov a čím skôr nasadiť vhodnú liečbu.

Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: northfoto Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy?

Podľa gynekológa MUDr. Jozefa Španka veľa žien rieši problémy v intímnej oblasti samoliečbou, ktorá pre ne môže byť nebezpečná. „Keď si žena kúpi niečo sama, nie je to v poriadku. Skúsený gynekológ vie najlepšie, čo potrebuje, aby bola liečba správne zacielená,“ vysvetľuje lekár a dodáva: „Túto formu môžu využívať iba pacientky, ktoré svoj problém konzultovali s gynekológom, poznajú presnú diagnózu aj správny postup,“ konštatuje lekár.

Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ako rozoznať najčastejšie intímne problémy?

1. VAGINÁLNA MYKÓZA

O čo ide:

Biely hrudkovitý výtok, zvyčajne bez zápachu, majú na svedomí spravidla kvasinky. Tie sa okrem výtoku podpisujú aj na svrbení, pálení, bolestivom pohlavnom styku, začervenaní i opu- choch. „Vaginálna mykóza je infekcia pošvy spôsobená kvasinkami z rodu Candida, najčastejšie Candida albicans, keď pôsobením rizikových faktorov môže dôjsť k ich premnoženiu,“ hovorí MUDr. Španka.

Príčiny:

Tie bývajú rôzne. Môžu vzniknúť dôsledkom užívania antibiotík, oslabenej imunity, stresu, nadmernej fyzickej záťaže, nadmernej konzumácie cukru alebo nakazením od partnera. Vhodné prostredie na vznik vaginálnej mykózy vytvára aj vlhké prostredie (mokré plavky, prehnaná intímna hygiena, chlórovaná voda v bazénoch, nevzdušná spodná bielizeň).

Liečba:

V prípade jednorazových ojedinelých problémov stačí výplach vagíny roztokom benzydamín hydrochloridu, ak ide o chronickú záležitosť, lekári sa snažia odstrániť príčiny, ordinujú sa ústne antimykotiká, prípadne enzymoterapia a imunomodulačná liečba.

Prevencia:

Najlepšie sa vaginálnej mykóze ubránite, ak budete zdravá a vaša imunita plne funkčná. Preto dbajte na naozaj zdravú životosprávu, vyhýbajte sa rizikám a pri prvých príznakoch navštívte lekára.

Najlepšou prevenciou chúlostivého ochorenia je silná imunita, ktorú si udržíte zdravým životným štýlom. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Najlepšou prevenciou chúlostivého ochorenia je silná imunita, ktorú si udržíte zdravým životným štýlom.

2. BAKTERIÁLNA VAGINÓZA

O čo ide: Tento problém je častým prejavom nerovnováhy pošvovej flóry. Charakteristickým znakom bakteriálnej vaginózy je silný, vodnatý, sivobiely výtok s rybacím zápachom. Sprievodným príznakom je aj zvýšené pH, svrbenie a pálenie. „Bakteriálna vaginóza (BV) je stav, keď sa pri narušení normálnej vaginálnej flóry začnú množiť anaeróbne baktérie (napr. Gardnerella vaginalis, kmene Prevotella, Mycoplasma hominis a kmene Mobiluncus,“ spresňuje gynekológ.

Príčiny:

Zmena pH pošvy, oslabenie imunity, dojčenie a hormonálne zmeny sú najčastejšími negatívnymi faktormi, ktoré spôsobujú vznik BV. Na zvýšenie pH pošvy vplýva užívanie antibiotík, parfumované mydlá, prehnaná intímna hygiena, menštruácia, spermie, vlhké prostredie.

Liečba:

Používajú sa antibiotiká, no za ich nevýhodu sa považujú časté opakovania problémov. Do mesiaca je pravdepodobnosť návratu ochorenia 15 – 30 %, do 90 dní 70 % a do roka 80 %. Ďalšia nevýhoda je negatívny účinok na prospešné laktobacily. Kľúčovým krokom v liečbe bakteriálnej vaginózy je úprava laktobacilárnej flóry. No probiotiká určené na črevné zdravie na obnovu zdravého pošvového prostredia nezaberajú, pretože sú určené na iný účel.

Prevencia:

Dbajte na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia. Darí sa to pomocou glykogénu, ktorý poskytuje živiny pre laktobacily, podporuje ich množenie, a tým účinne pomáha proti abnormálnemu výtoku a nepríjemnému pocitu v pošve. Nezabúdajte ani na veľmi užitočnú kyselinu mliečnu, ktorá obnovuje prirodzené pH pošvy, a tým ho vracia k normálnym hodnotám (pH 3,8 – 4,2). Kyselina mliečna navyše zastavuje množenie anaeróbnych baktérií a neutralizuje amíny, pôvodcov rybacieho zápachu.

Čerstvý biely jogurt pomáha udržiavať vnútorné prostredie v rovnováhe a je to aj skvelá pochúťka. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Čerstvý biely jogurt pomáha udržiavať vnútorné prostredie v rovnováhe a je to aj skvelá pochúťka.

3. TRICHOMONIÁZA

O čo ide:

MUDr. Španka trichomoniázu definuje ako „sexuálne prenosné ochorenie spôsobené parazitom Trichomonas vaginalis“. K prejavom patrí žltkastý až zelený penistý výtok. Sprevádza ju svrbenie a pálenie, žena pociťuje bolesť a nutkanie na časté močenie. „Asi 50 % žien však nemá žiadne príznaky ochorenia.“

Príčiny:

Parazit trichomonas vaginalis (trichomonas urogenitalis) sa prenáša kontaktom slizníc pri pohlavnom styku. Menej pravdepodobné sú kontaktné infekcie uterákom, návštevou sauny či toalety.

Liečba:

Ochorenie sa určuje mikroskopickým vyšetrením a kultiváciou pôvodcov. Trichomoniáza sa lieči antibiotikami v podobe vaginálnych čapíkov alebo tabletiek, ak má byť liečba úspešná, mal by sa jej podrobiť aj partner a počas 7– až 10-dňovej liečby je vhodné vyhýbať sa pohlavnému styku.

Prevencia:

Pôvodcovia sa prenášajú zväčša pohlavným stykom, ako prevencia je účinný kondóm a dodržiavanie hygieny na kúpaliskách, v saunách a pod.

Pôvodcovia sa prenášajú zväčša pohlavným stykom. Ako prevencia je účinný kondóm. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pôvodcovia sa prenášajú zväčša pohlavným stykom. Ako prevencia je účinný kondóm.

Vedeli ste, že...

... bakteriálna vaginóza trápi až 64 % žien?

... intímne ťažkosti máva každoročne až 67 % žien a 40 % z nich nevie, ako ich správne liečiť?

... až 74 % žien mylne spája svrbenie, pálenie a zápal v pošve s mykózou, ktorá reálne postihuje len 17 – 20 % dám?

... bakteriálnu vaginózu považujú za neznámu chorobu, hoci postihuje až 64 % žien?

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media