Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

7 rád, ako sa so svokrou nezabiť: Ak si tretí bod nevezmete k srdcu, môže vám to rozbiť manželstvo

09.06.2016 Monika Chybová

Vytáčajú vás svokrine vety, ktoré sú 
zaručene začiatkom hádky? Bojujete 
s ňou o prvenstvo, alebo sa jej snažíte za každú cenu zapáčiť? Koučka radí, ako si vybudovať vzájomný harmonický vzťah.

Ako sa so svokrou nezabiť? Stavte na 7 osvedčených rád. 2 obrázky vo fotogalérii Ako sa so svokrou nezabiť? Stavte na 7 osvedčených rád.

Mgr. Denisa Nikolova, koučka a poradkyňa radí:

1. Dievča moje, urob to takto!

Možno sa vám už pri tejto vete dvíha žlč, ale zadržte. Pamätajte, že vaša svokra žila v inej dobe ako vy. V dobe, kde platili iné pravidlá a veci sa robili a riešili inak. Preto sa správa tak, ako sa správa, a jej rady sa vám možno zdajú z dnešného pohľadu úplne nepraktické. „Buďte zhovievavá, neurážajte sa hneď a nechoďte do konfliktu. Za radu poďakujte, no povedzte, že vy to chcete vyskúšať inak a urobte si po svojom,“ vysvetľuje koučka Denisa Nikolova.

2. Môj Janko to takto nemá rád...

Niektoré svokry až príliš prežívajú odtrhnutie svojho syna. Správajú sa nepríjemne, do všetkého sa starajú, dávajú nevyžiadané rady, kritizujú všetko, čo urobíte. „V skutočnosti sa len cítia vylúčené zo synovho života. Je za tým vzorec – prestala som byť pre rodinu dôležitá, alebo – nikto moje názory neberie vážne. Skúste svokru vypočuť a pochopiť. Možno niečo naozaj mieni dobre a v konečnom dôsledku by ste mohli čosi z jej rád aj použiť. Zároveň jej vysvetlite váš názor na vec.“


 

Anastázia sa po pôrode nestíha čudovať: Svokra sa veľmi zmenila: To, čo mi robí, nie je normálne!
Zosobášili sme sa len pred pár rokmi a bývame vo svojom dome...


 

3. Uvidíme, kto z koho

Stop! Prestaňte súperiť. Manžel si predsa vybral vás. Nevnímajte svokru ako rivalku a prestaňte sa jej báť a porovnávať sa s ňou. „Je to žena, ktorá vychovala vášho chlapa, a časť jej samej je aj v ňom. Má po nej nejaké vlastnosti, prevzal z jej správania niektoré veci. Niečo sa vám páči viac, niečo menej. No aj vďaka svokre je taký, aký je dnes. Ak teda milujete svojho muža, naučte sa milovať aj jeho matku. Zaslúži si aspoň úctu a rešpekt,“ odporúča koučka.

Stop! Prestaňte súperiť. Manžel si predsa vybral vás. 2 obrázky vo fotogalérii Stop! Prestaňte súperiť. Manžel si predsa vybral vás.

4. Tá žena je hrozba!

Nie, nie je. Doprajte si čas ju spoznať a dajte jej šancu. Možno nakoniec nie je taká zlá, ako ste si mysleli. Možno ste to práve vy, kto k nej od začiatku cíti averziu a má z nej strach. A možno sa ukáže, že aj ona sa trochu bojí a hľadá si k vám cestu.

5. Robí mi napriek

Povedali ste jej, aby deťom nedávala sladkosti a zase ich doniesla! Ak vám svokra úmyselne podrýva výchovné metódy, vysvetlite jej svoju motiváciu. „Ideálne v prítomnosti partnera, ktorý pred matkou obháji váš spoločný názor. Povedzte, že nechcete, aby sa deťom zo sladkostí kazili zuby, aby im nedávala peniaze na hračky, ale ich radšej vzala na výlet. Prípadne jej dovoľte jednu hračku raz za nejaký čas s tým, že si ju dieťa vyberie s ňou. Hľadajte spoločné riešenia.“


 

Zúfalá Katka netušila, aké peklo ju po svadbe čaká: Svokra nám takmer zničila manželstvo!
Už od začiatku nášho vzťahu som vedela, že ma svokra nemá veľmi...


 

6. Musím sa jej zapáčiť...

Nesnažte sa o to, ani sa nemeňte len preto. Skôr či neskôr vás aj tak prekukne. „Ostaňte sama sebou, buďte prirodzená, slušná, kroťte svoj hnev, komunikujte rozvážne a otvorene. Každý názor sa dá povedať aj diplomaticky, aby ste druhú stranu neurazili.“

7. Nemá to zmysel, budeme sa nenávidieť

Vyčerpali ste už všetky možnosti na príjemný vzťah? Nerezignujte. „Keď nebývate v jednej domácnosti, svokru vypočujte a urobte si po svojom. Ak ste pod jednou strechou, hneď na začiatku si nastavte pravidlá. Rozdeľte si kompetencie, kto bude robiť čo a kedy. Zapojte i manžela a svokra. Poukážte na to, že z dvoch gazdín v jednom dome môžete profitovať obe. Ak konflikty neutíchajú, vyhľadajte odborníka, alebo sa čím skôr odsťahujte,“ radí D. Nikolova.

Tlačiť Diskusia (7)