Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pssst! 9 tabu ochorení, za ktoré sa hanbíme: Pozor, tieto si v žiadnom prípade neliečte sami!

29.06.2016 Lenka

Keď máme u lekára či v lekárni opísať symptómy problémov, ktoré sú veľmi intímne, nie je to príjemné. Ktoré zvládneme vyliečiť sami, a ktoré v žiadnom prípade?

Účinky zdravej stravy oceníte z viacerých dôvodov. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Účinky zdravej stravy oceníte z viacerých dôvodov.

Poradíme vám, ako sa ich zbaviť. Samozrejme, diskrétne.

1. Hemoroidy

„Tak veľmi to svrbí.“

Symptómy: Svrbenie, mokvanie a krvácanie konečníka. Nie je to nič hrozné, znamená to, že vám praskla žilka.

Príčiny: Vznikajú, keď sa v pletencoch žíl blízko análneho otvoru zhromaždí krv. Spúšťačom môže byť oslabené spojivové tkanivo, nadváha, tehotenstvo alebo príliš silné tlačenie pri stolici.

Čo pomôže? S týmto treba ísť vždy k lekárovi, v skorých štádiách sa dá choroba veľmi dobre riešiť. Neskôr sa hemoroidy liečia sklerotizáciou či podviazaním (elastickou ligatúrou).


 

Chúlostivý problém: Čo robiť, keď sa ozve zlatá žila? Prvé príznaky nesmiete prehliadnuť!
Hemoroidy zohrávajú dôležitú úlohu pri vyprázdňovaní. Máme ich...


 

2. Plynatosť

„Stále som nafúknutá.“

Symptómy: V bruchu nám rachotí a vzduch z čreva sa pokúša dostať von. Ak vetry potlačíte, riskujete bolesti brucha. Ak nie, vzniknú trápne zvuky a ešte aj smrad.

Príčiny: Často je príčinou príliš veľa vlákniny. Je síce zdravá, ale ak jej jeme príliš veľa, zaťažuje črevo. Na vine môže byť aj rýchle jedenie, pretože vtedy prehĺtame vzduch. Zriedkavo za to môže aj neznášanlivosť nejakej potraviny alebo črevné ochorenie.

Čo pomôže? Väčšinou pomôže pomalšie jesť, obmedziť konzumáciu vlákniny a nerozprávať pri žuvaní. Upokojujúco pôsobí rasca, mäta, aníz a fenikel. Ak sa to nezlepší, mali by ste zájsť k lekárovi, pretože niekedy sú za tým aj žlčové cesty či pankreas.

3. Genitálny herpes

„Svrbí a páli ma to tam.“

Symptómy: Typické príznaky sú dráždivé pľuzgiere, bolestivé svrbenie či pálenie v oblasti genitálií a análneho otvoru.

Príčiny: Infekcia je celosvetovo jednou z najčastejších pohlavných chorôb. Prenáša sa nechráneným sexom. Pôvodcom je vírus herpes simplex príbuzný s vírusom spôsobujúcim aj opar na perách.

Čo pomôže? Kto už raz vírus dostal, nezbaví sa ho. Preto sa choroba nedá vyliečiť. Liekmi je možné riešiť len následky. Pľuzgieriky sa väčšinou samy zahoja po dvoch až troch týždňoch. Oslabený imunitný systém, stres, infekčné choroby alebo podráždenie pokožky môžu opäť spôsobiť prepuknutie choroby. Často však vírus drieme v tele roky bez akýchkoľvek prejavov.

Nechránený sex je riziko, ktoré si radšej rozmyslíte. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Nechránený sex je riziko, ktoré si radšej rozmyslíte.

4. Vaginálna pleseň

„Tam dolu nie je všetko v poriadku.“

Symptómy: Svrbenie a pálenie pyskov a vo vagíne, niekedy aj žltkastý, nezvyčajne silný a drobivý výtok, ktorý môže zapáchať.

Príčiny: Väčšinou je ňou kvasinka Candida Albicans. Stres, antibiotiká, prehnaná hygiena či hormonálne výkyvy môžu obranyschopnosť vaginálnej sliznice natoľko oslabiť, že dôjde k prepuknutiu infekcie.

Čo pomôže? Voľnopredajné prípravky z lekárne. Ak sa to po troch dňoch nezlepší, navštívte lekára.


 

Očami skúseného gynekológa: Toto sú 3 najväčšie nepriateľky vagíny! Ako ich rozoznať a čo na ne zaberá?
Tiež dôverne poznáte nepríjemné pocity pálenia a svrbenia,...


 

5. Zápcha

„Nedá sa mi ísť na veľkú potrebu.“

Symptómy: Bez silného tlačenia to vôbec nejde, stolica je tvrdá a veľká, nie častejšia ako trikrát do týždňa. Vtedy lekári hovoria o zápche.

Príčiny: Príliš málo tekutín, vlákniny a pohybu. Zápchu môže spustiť aj časté potláčanie nutkania na stolicu.

Čo pomôže? Okamžite dokážu pomôcť sušené marhule. Tí, ktorých to trápi, by mali vo všeobecnosti jesť veľa ovocia, zeleniny a vlákniny. Nezabúdajte tiež na dostatok pohybu a pitný režim. Pri dlhotrvajúcej zápche musíte ísť k lekárovi.

6. Zápach z úst

„Môj dych je nepríjemný.“

Symptómy: Je sotva možné zacítiť vlastný dych, preto si to tí, ktorých sa problém týka, často nevšimnú. Prezradiť vám to môže nepríjemná chuť alebo odťahovanie sa partnera počas rozhovoru. Samo osebe to nie je choroba, ale môže to byť príznakom iného zdravotného problému.

Príčiny: V 85 % prípadov si postihnutí jednoducho len poriadne nečistia zuby. Baktérie začnú rozkladať zvyšky jedla medzi zubami, a to potom zapácha sírou alebo jemne kyslo. Smrad pripomínajúci odlakovač na nechty môže odkazovať aj na diabetes, zápach po rybacine zas na poruchu obličiek.

Čo pomôže? Profesionálne čistenie zubov. Medzizubné kefky a kefka na jazyk odstránia aj baktérie, ktoré v ústach zostanú po vyčistení zubov. Ak nemáte istotu, zájdite k lekárovi.

Často sa len treba lepšie starať o svoj chrup a zápach sa stratí. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Často sa len treba lepšie starať o svoj chrup a zápach sa stratí.


 

Toto vám do očí nikto nepovie: Trápi vás dračí dych? 6 účinných tipov, ktoré s tým NAOZAJ zatočia!
Nie je to nič príjemné, hlavne keď to vadí partnerovi. Pátrajte...


 

7. Hyperhidróza

„Strašne sa potím.“

Symptómy: Ak je to váš prípad, extrémne silno sa potíte na rukách, chodidlách a v podpazuší alebo aj na celom tele.

Príčiny: Nervy, ktoré sú zodpovedné za ovládanie potných žliaz, reagujú nesprávne a úplne prehnane. Zatiaľ nie je jasné, čo túto chybnú reakciu spôsobuje. Vedci sa domnievajú, že extrémne potenie môže vyvolať aj stres či neistota.

Čo pomôže? Lekár vám môže predpísať maste, ktoré upchávajú póry. Botox pomáha len na 6 mesiacov, potom musíte kúru opakovať. Potné žľazy si môžete dať odstrániť aj operačným zákrokom.

Ak nezaberajú kozmetické prípravky, liečbu odporučí lekár. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak nezaberajú kozmetické prípravky, liečbu odporučí lekár.

8. Nechtová pleseň

„Moje nohy vyzerajú strašne.“

Symptómy: Zafarbenie a deformácia nechtu. Farba môže byť bielo-žltá až červeno-hnedá. Necht je zhrubnutý, krehký a lámavý.

Príčiny: Nechtovej plesni často predchádza pleseň nôh. Pôvodca ochorenia sa z nich ľahko dostane až pod necht. Spúšťače plesňových ochorení sú vysoko nákazlivé, prichytia sa na nechte a ničia ho.

Čo pomôže? Táto pleseň sa nikdy nevylieči sama. Práve naopak, v najhoršom prípade necht kompletne zničí. Lieky dokážu pomôcť, no trvá to až jeden rok, skôr sa jej zbavíte laserom.

9. Inkontinencia

„Keď niečo ťažké dvíham, cvrkne mi.“

Symptómy: Nekontrolovateľný únik moču pri kýchaní, kašli, smiechu alebo ľahkej fyzickej námahe bez predchádzajúceho nutkania na močenie je typický pri tzv. stresovej alebo záťažovej inkontinencii. Ženy, ktoré to trápi, musia ísť okamžite na toaletu a niekedy to ani nestihnú. Ďalšími symptómami sú časté chodenie na WC počas noci (viac ako jedenkrát) a časté nutkanie na toaletu, pričom množstvo moču je malé.

Príčiny: Najčastejšou príčinou inkontinencie sú oslabené svaly panvového dna počas tehotenstva. Môže ju spôsobiť aj dvíhanie či nosenie ťažkých vecí, silná nadváha či slabosť spojivového tkaniva.

Čo pomôže? Svalstvo panvového dna dokáže posilniť pravidelné precvičovanie. Ak to nepomôže, predpíše vám lekár lieky či hormóny. Dá sa riešiť aj operáciou či laserom.


 

9 vecí o vašom zdraví, na ktoré sa neodvážite opýtať ani najlepšej kamarátky: Tu sú odpovede!
Máte hŕbu otázok ohľadom svojho tela a zdravia, ale sú to také...


 

Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media