Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prečo vám nevydržia orchidey? Ak vám stále vyschnú alebo nekvitnú, možno robíte tieto chyby!

05.07.2016 iva

Stále vám vyschnú, alebo nekvitnú? Vieme, ako na ne, aby ste sa mohli tešiť z ich exotickej krásy!

Orchidey netreba zalievať každý deň, skôr ich poriadne vykúpať raz do týždňa, aby sa cítili ako v trópoch. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Orchidey netreba zalievať každý deň, skôr ich poriadne vykúpať raz do týždňa, aby sa cítili ako v trópoch.

Správne miesto

Majú rady okenné parapety, teda svetlo. Ak ich máte viac, jednotlivé rastliny by sa nemali dotýkať, aby medzi nimi mohol prúdiť vzduch. A tiež dajte pozor, aby sa listy neopierali o sklo okna, kde sa zráža vlhkosť.

Teplo verzus chlad

Existujú teplomilné i chladnomilné, ich nároky na teplotu sú teda rôzne. Musíte zistiť, akú rastlinu ste si kúpili. Informácie nájdete aj na obale.

Orchidea má výnimočnú schopnosť viazať vodu a živiny. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Orchidea má výnimočnú schopnosť viazať vodu a živiny.

Zalievať primerane

Určite nezalievajte každý deň. Najradšej majú namáčanie, aby sa cítili ako v trópoch. Raz do týždňa ich vykúpte vo vani alebo vo vedre s vodou. Nechajte substrát poriadne nasiaknuť a potom odkvapkať. Funguje tiež rosenie, ale dávajte pozor, aby voda nebola na listoch príliš dlho, môže spôsobiť pleseň. Teraz v lete by to nemalo hroziť.

Pozor na prievan

Pokiaľ máte orchidey na okne, dávajte pozor, keď vetráte. Prievan nemajú rady. Teplomilné rastliny pri vetraní v zime môžete zlikvidovať. Ale taká malá vetračka zo starého počítača, ktorá podporuje cirkuláciu vzduchu, tú tieto krásky vyslovene zbožňujú.

Pokiaľ máte orchidey na okne, dávajte pozor, keď vetráte. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pokiaľ máte orchidey na okne, dávajte pozor, keď vetráte.

Hnojiť alebo nie?

Substráty pre orchidey väčšinou žiadne živiny neobsahujú, preto ich dodávajte so zálievkou alebo pri rosení priamo na listy. Dobré je kvapalné hnojivo pre orchidey vo vode pri namáčaní.

Rastlinu je nutné po odkvitnutí nechať odpočívať. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Rastlinu je nutné po odkvitnutí nechať odpočívať.

Tlačiť Diskusia
Focus Media