Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

5 zlozvykov, ktoré vám pridajú 10 rokov: Tvár prezradí všetky hriechy, toto pred svetom neskryjete!

25.07.2016 Katarína Dobrovodská

Sladkosti nespôsobujú len priberanie a veľké brucho. Tu je päť najhorších zlozvykov, ktoré sa vpisujú do našej pleti, a rady, čo s nimi môžete urobiť.

Sladkosti nespôsobujú len priberanie a veľké brucho. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Sladkosti nespôsobujú len priberanie a veľké brucho.

Cukor môže zostarieť pleť presne tak ako alkohol. Najnovšie výskumy uvádzajú, že ubúdanie elasticity pleti a vznik vrások vedie k ľudovo nazývanej „cukrovej tvári“.

No podľa odborníkov nie je toto jediný hriech, ktorý sa odzrkadľuje na pokožke tváre. Špecialisti tvrdia, že 10 a viac rokov pridá pleti cukor, káva, popíjanie alkoholu, fajčenie a používanie počítača.

CUKROVÁ

Symptómy:

◗ Tmavé kruhy pod očami

◗ vyrážky

◗ zväčšené póry

◗ vrásky

Tvár prezradí všetky hriechy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Nový Čas pre ženy Tvár prezradí všetky hriechy.

Čo hovorí odborník:

Dôkazy naznačujú, že glykemický proces vyvolaný vysokou hladinou cukru v tele zhoršuje a urýchľuje starnutie, pretože zapríčiňuje vznik jemných aj hlbších vrások.

Čo môžete urobiť:

Pridané cukry nemajú tvoriť viac ako 5 % kalórií, ktoré získate z jedla a pitia každý deň. Je to okolo 30 g denne. Dajte pozor, pretože aj ovocné džúsy a med sa rátajú. Vyhýbajte sa sladkým raňajkám s cereáliami, ovocné džúsy rieďte čistou vodou a postupne znižujte cukor v teplých nápojoch, káve, čaji, kakau, až kým ich úplne prestanete sladiť. Uvidíte, ako sa váš stav časom upraví. Pridané cukry nemajú tvoriť viac ako 5% kalórií. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pridané cukry nemajú tvoriť viac ako 5% kalórií.

KÁVOVÁ

Symptómy:

◗ Zvýšený výskyt vyrážok zo stresu a červených žiliek

◗ dehydratovaná pleť

◗ ružové líca

◗ tmavé kruhy pod očami

Tvár prezradí všetky hriechy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Nový Čas pre ženy Tvár prezradí všetky hriechy.

Čo hovorí odborník:

Kofeín môže rozšíriť cievy a žily a u niekoho vyvolať začervenanie. Káva však nie je to najhoršie, čo vašej pleti škodí, ale aj tak si ju dožičte s mierou.

Čo môžete urobiť:

Odborníci vypočítali, že by sme denne nemali do organizmu dostať viac ako 400 mg kofeínu denne – čo sú asi dve až štyri šálky. No záleží to aj na veľkosti šálok, odrody kávy, stupňa praženia a ďalších vlastností čierneho moku. Ak ste na pochybách, vypite dve a dosť. Odborníci vypočítali, že by sme do organizmu nemali dostať viac ako dve až štyri šálky kávy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Odborníci vypočítali, že by sme do organizmu nemali dostať viac ako dve až štyri šálky kávy.

POČÍTAČOVÁ

Symptómy:

◗ Tzv. morčací tech–krk

◗ padajúce sánky

◗ vrásky zo žmúrenia a mračenia sa

◗ vrásky okolo očí

Tvár prezradí všetky hriechy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Nový Čas pre ženy Tvár prezradí všetky hriechy.

Čo hovorí odborník:

Pozerať sa do počítača celý deň môže vyvolať zvýšenú tvorbu vrások a ak trávite celé dni v uzavretých klimatizovaných priestoroch, poriadne to vašu pokožku a aj oči vysušuje.

Čo môžete urobiť:

Odborníci zistili, že pravidelné krátke prestávky od práce s počítačom sú lepšie ako dlhšie, no menej časté. Takže: po hodine pri počítači si urobte 10-minútovú pauzu. A používajte zvlhčovacie spreje na tvár, ktoré pokožke dodajú chýbajúcu vlhkosť. Odborníci zistili, že pravidelné krátke prestávky od práce s počítačom sú lepšie ako dlhšie, no menej časté. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Odborníci zistili, že pravidelné krátke prestávky od práce s počítačom sú lepšie ako dlhšie, no menej časté.

FAJČIARSKA

Symptómy:

◗ Ryhy a vrásky

◗ pergamenová pleť

◗ povädnutá tvár

◗ zvislé vrásky nad hornou perou

◗ ďalšie významné poškodenia

Tvár prezradí všetky hriechy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Nový Čas pre ženy Tvár prezradí všetky hriechy.

Čo hovorí odborník:

O tom, že fajčenie spôsobuje predčasné starnutie, sa vie už dávno. No tento škodlivý návyk okrem toho ešte situáciu zhoršuje teplom a dymom.

Čo môžete urobiť:

Skoncovať s fajčením nebýva ľahké, ale existujú rôzne špeciálne programy a podporné prípravky, ktoré vám pomôžu. No najmä sa musíte rozhodnúť a uvedomiť si, že ak budete fajčiť, v päťdesiatke budete vyzerať na šesťdesiat. Skoncovať s fajčením nebýva ľahké, ale existujú rôzne špeciálne programy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Skoncovať s fajčením nebýva ľahké, ale existujú rôzne špeciálne programy.

ALKOHOLICKÁ

Symptómy:

◗ Padajúca koža okolo brady

◗ opuchnuté slinné žľazy

◗ porušené cievy

◗ rosacea

◗ dehydratácia

◗ červené oči

◗ vrásky

Tvár prezradí všetky hriechy. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, Nový Čas pre ženy Tvár prezradí všetky hriechy.

Čo hovorí odborník:

Alkohol rozťahuje cievy, čo vyvoláva začervenanie kože a rosaceu, červené fľaky a vyrážky.

Čo môžete urobiť:

Zvážte konzumáciu alkoholu, či vám naozaj stoja za to červené líca a oči či praskajúce cievky. V niektorých krajinách túto problematiku dokonca rieši vláda, ktorá dáva ľuďom odporúčania – napríklad najviac 7 pohárov vína týždenne, samozrejme postupne, nie v jeden deň. Na osvieženie často postačí aj vínny strek alebo tzv. soft nápoje s nízkym obsahom alkoholu. Na osvieženie často postačí aj vínny strek alebo tzv. soft nápoje. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Na osvieženie často postačí aj vínny strek alebo tzv. soft nápoje.

Jedzte tieto 3 jednoduché potraviny a vaša tvár bude vyzerať zdravšie a mladšie.

1. Hlávkový šalát

Jeho listy sú plné vitamínu A, ktorý revitalizuje pleť a urýchľuje látkovú premenu. Draslík zasa robí pokožku sviežou a kyslík zlepšuje cirkuláciu. Okrem toho je v šalátových listoch aj množstvo vzácneho vitamínu K, ktorý podľa posledných štúdií aktivuje proteín podporujúci zdravie vašich ciev. Listy hlávkového šalátu sú plné vitamínu A. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Listy hlávkového šalátu sú plné vitamínu A.

2. Paradajky

Jednoducho povedané, ak budete jesť červené potraviny, vyhnete sa začervenaniu pokožky. Dobrovoľníci, ktorí konzumovali 5 polievkových lyžíc paradajkovej dužiny plnej lykopénu, mali po troch mesiacoch vytvorenú až o 25 % vyššiu ochranu pred slnečnými lúčmi ako tí, ktorí paradajky nejedli. A čo je ešte lepšie, pleť získa potrebný kolagén, ktorý chráni pred poklesom tváre. No a to ešte nie je všetko, viac paradajok vo vašom jedálnom lístku znamená, že sa spomalí tvorba vrások. Lykopén okrem toho chráni srdce pred infarktom, podľa jednej vedeckej štúdie dokonca až o 34 %.

3. Jablká

Kvercetín, antioxidant, ktorý sa nachádza v mnohých odrodách jabĺk, poskytuje fantastickú ochranu pred škodlivým účinkom slnečného žiarenia a vznikom rakoviny kože. Takže nabudúce predtým, ako sa vyberiete na slnko, zjedzte aspoň jedno jabĺčko a jedno si hoďte aj do tašky. Okrem toho, ak si dáte dve a viac jabĺk do týždňa, minimalizujete riziko úmrtia na srdcové ochorenia o 15 %. Akúkoľvek odrodu si vyberiete, každá je zdravá. Akúkoľvek odrodu si vyberiete, každá je zdravá. 14 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Akúkoľvek odrodu si vyberiete, každá je zdravá.

Tlačiť Diskusia (3)
Focus Media