Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kozmetický duel: Mydlo alebo sprchový gél? Dezodorant či antiperspirant? Odteraz budete mať jasno!

06.08.2016 Beata Suchá

Posvietili sme si na dvojice produktov, ktoré neodmysliteľne patria do kozmetickej výbavy každej ženy i muža. Sú modernejšie verzie naozaj lepšie ako tie klasické?

Ktorý produkt si vybrať? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ktorý produkt si vybrať?

DEZODORANT a ANTIPERSPIRANT

Oba typy produktov zaisťujú čo najdlhšiu ochranu pred nepríjemným telesným pachom. V čom je rozdiel a ktorý je pre vás ideálny?

Prečo sa potíme?

Potiť sa je normálne a zdravé! Ide o termoregulačný proces, ktorým sa náš organizmus chráni pred prehriatím. Pri odvádzaní tepla z tela vzniká pot, ktorý sa následne odparuje a telo sa ochladzuje. Potné žľazy ako prídavné orgány kože sa podieľajú aj na tvorbe antibakteriálneho hydrolipidového filmu kože, čím posilňujú jej ochranný plášť.

Likvidátor baktérií verzus blokátor potu

Je dokázané, že ľudia sa cítia vo väčšej psychickej a fyzickej pohode, ak sú chránení nielen proti nepríjemnému zápachu, ale aj pred vlhkými fľakmi v podpazuší. V tomto smere dezodorant nezvládne to, čo antiperspirant.

Dezodorant nezvládne to, čo antiperspirant. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Dezodorant nezvládne to, čo antiperspirant.

Deo produkty sú vhodné pre ženy a mužov, ktorí sa menej potia, ale potrebujú mať pocit ochrany pred nepríjemným zápachom potu. Obsahujú vonné látky alebo antibakteriálne prísady, ktoré neutralizujú nežiaduce telesné pachy vznikajúce z množiacich sa baktérií na pokožke. Nemajú žiadny antiperspiračný účinok. To znamená, že sa potíme rovnako, ale pot zostáva neutrálny.

Antiperspiranty obsahujú zdravotne neškodné hliníkové soli. Ide o jedinú skupinu účinných látok, ktoré spoľahlivo a bez podráždenia pôsobia proti tvorbe potu tým, že zužujú hornú časť vyústenia potnej žľazy. Zamedzia tak vzniku prepotených škvŕn na oblečení a priamo redukujú tvorbu baktérií. Väčšinou obsahujú aj parfum prekrývajúci prípadný telesný pach. Ktorý produkt je lepší? 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ktorý produkt je lepší?

KLASICKÉ MYDLO VERZUS SPRCHÁČ

Väčšina z nás používa pri každodennej očiste rúk a tela tekuté mydlo alebo sprchovací gél. No situácia sa mení – klasická kocka mydla sa vracia na scénu a získava si čoraz viac fanúšikov.

Čo obsahujú?

Mydlá sa vyrábajú z rastlinných alebo živočíšnych tukov a patria medzi tenzidy. Tieto aktívne látky obsahujú molekuly, ktoré dokážu rozpustiť nečistoty tak, aby sa dali ľahko zmyť vodou. Okrem tenzidov obsahujú mydlá aj vonné, farbiace a často aj pílingové zložky, ktoré pomôžu z kože odstrániť aj jej odumreté zvyšky.

Sprchovacie gély obsahujú okrem tenzidov aj dosť vysoký podiel vody. Ich tekuté zloženie si vyžaduje aj ďalšie prídavné látky – antioxidanty, zvlhčujúce a ošetrujúce zložky, ale aj konzervanty, zahusťovadlá a kyseliny, ktoré majú pokožke prinavrátiť jej prirodzené pH.

Ako na ne reaguje pokožka?

Sprchovacie gély sú samozrejmosťou našej dennej hygieny, rovnako ako zubná kefka a pasta. Pred klasickými mydlami im dávame prednosť najmä pre ich ošetrujúce vlastnosti. Naša pokožka je po nich vláčnejšia, no treba si uvedomiť, že tento stav je vyvolaný umelo vďaka obsahu prídavných zložiek.

Mydlá sú ľahko alkalické, a preto mierne narúšajú prirodzený ochranný film a kyslý plášť kože. Toto jemné podráždenie však zdravej koži vôbec neškodí a už krátko po osprchovaní sa pH pokožky vracia prirodzene do normálu. Len veľmi citlivá koža neznáša mydlo a vtedy je lepšie siahnuť po špeciálnom sprchovacom produkte. Mydlá sa vyrábajú z rastlinných alebo živočíšnych tukov. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Mydlá sa vyrábajú z rastlinných alebo živočíšnych tukov.

PLUSY A MÍNUSY

Dezodorant

+ Neupcháva póry, umožňuje pokožke voľne dýchať, neutralizuje telesný pach.

– Nezabráni vytváraniu prepotených škvŕn na oblečení.

Antiperspirant

+ Obmedzuje tvorbu potu a likviduje baktérie, ktoré spôsobujú zápach.

– Blokuje prirodzenú funkciu potnej žľazy, neodporúča sa nanášať hneď po holení.

Antiperspiranty obsahujú zdravotne neškodné hliníkové soli. 5 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Antiperspiranty obsahujú zdravotne neškodné hliníkové soli.

Mydlo

+ Výborná znášanlivosť, lepšia cena, menej prídavných látok, ekologickejší produkt.

– Pocity pnutia a vysušenej kože, nepraktické z hľadiska údržby.

Sprchovací gél

+ Pocit ošetrenej a zvláčnenej pokožky, praktická aplikácia.

– Možné alergie na rôzne prísady, vyššia cena, väčšia záťaž životného prostredia.

Tip redakcie:

Menej je viac! S mydlom aj so sprchovacím gélom zaobchádzajte šetrne, aby ste zbytočne nenarúšali prirodzenú obranyschopnosť kože. Ak nie ste príliš spotená, stačí sa opláchnuť aj čistou vodou!

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media