Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ako si poradiť s bolesťami chrbta v 40-ke? Pomôžu 3 super tipy, ale TOTO svojim platničkám NIKDY nerobte

07.09.2016 Lenka

Každé životné obdobie má svoje špecifiká a prináša odlišný typ záťaže. Po štyridsiatke sa už postupne začínajú prejavovať hriechy z predchádzajúcich rokov.

Spánok predchádza bolestiam, lebo platničky sa pri ležaní regenerujú. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Spánok predchádza bolestiam, lebo platničky sa pri ležaní regenerujú.

Celý život len dookola sedíme, vstávame, zohýbame sa, ležíme... Pre naše stavce a platničky to nie je žiaden problém, pohybový aparát je však náchylný na poškodenia. A to hlavne vtedy, keď ho poriadne netrénujeme. Nevolá sa predsa sedací ani ležiaci.

Asi 84 % dospelých opakovane trápia bolesti, presilenie, seknutie v krížoch, či v najhoršom prípade prolaps (prietrž, vybočenie) medzistavcových platničiek. Každá životná dekáda prináša iné problémy. Ak ich včas rozpoznáte a urobíte protiopatrenia, budete si dlhšie užívať život bez bolesti a obmedzenej pohyblivosti. Ale ak vás predsa len zastihnú problémy najťažšieho kalibru, je dobré vedieť, že naši lekári využívajú aj nové metódy operácií. Ešte predtým, ako sa však na zákrok objednáte, je dobré overiť si odporúčanie lekára aj inde.

Čo vás trápi?

➔ V tomto období sa už postupne začínajú prejavovať hriechy z predchádzajúcich rokov. Vplyvom stresu alebo nadváhy a nedostatku pohybu môže dôjsť k silným bolestiam chrbta, ale aj k zúženiu chrbticového kanála vplyvom opotrebovania, alebo tiež k problémom s platničkami. Poškodené platničky tlačia na nervy a dochádza k typickej bolesti, ktorá vystreľuje od sedacieho svalu až do nôh. Pri silnom opotrebovaní chrbtových kĺbov pomáha tepelná sonda. Lekár ju pri lokálnej anestézii cielene zavedie do bolestivých vláken a 60 sekúnd ich sklerotizuje pri 80 °C.

Takto ochránite svoj chrbát:

Aspoň 3-krát do týždňa si 30 minút zajazdite na bicykli a plávajte. Chrbtici prospievajú aj denné prechádzky. Pri všetkých týchto aktivitách sa musí chrbát prirodzene hýbať bez prudkých otočiek, ramenami pohybujte v uvoľnenom tempe.

 

Cvik s posilňovacou gumou Thera Band:

Postavte sa na gumu s nohami na šírku bokov, rovný chrbát jemne nakloňte dopredu. Gumu prekrížte pred telom a oviňte okolo rúk tak, aby bola natiahnutá, keď máte ruky spustené. Ruky zdvihnite do výšky hlavy a ramená tlačte dozadu. Pomaly spustite. Opakujte trikrát. Pite 2 litre tekutín denne, aby ste platničky vystužili. A vyhnite sa nikotínu i kofeínu. Oba spomaľujú látkovú premenu v kostiach aj platničkách.

Thera Band prekrížte pred telom a ťahajte hore. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Thera Band prekrížte pred telom a ťahajte hore.

Tlačiť Diskusia
Focus Media