Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenka našla osudového muža ďaleko za hranicami: Naháňa tarantulu a zbiera bahno z obývačky!

24.09.2016 Janka Rebeka Štefková

Detvianka Vladimíra Čabanová (33) žije v Brazílii od roku 2011 a vyznáva sa, že jej chýba chutný slovenský „čapák,“ horalky a sneh.

Vladimíra s manželom Viniciusom počas svojho svadobného dňa. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív V. Č. Vladimíra s manželom Viniciusom počas svojho svadobného dňa.

„Ani vo sne by mi nenapadlo, že budem mať Brazílčana za manžela a ocitnem sa uprostred olympijského šialenstva,“ začína rozprávanie absolventka odboru výtvarná výchova a etika v Prešove, ale tiež fotografka. Na šarišskú metropolu a študentské časy rada spomína. „V Prešove som prežila päť rokov, sú tam vynikajúci ľudia, a hlavne, čapujú tam výborné pivo. To mi v Brazílii veľmi chýba, to, čo tu predávajú, sa ani pivom nedá nazvať, je to len taká zafarbená voda a čapované nájdete len zriedka.“

Ale napriek tomu sa jej domovom stala Brazília. Práve v týchto dňoch sa jej podarilo splniť si sen – otvorila si menší ateliér – s fotografiami, maľbami a umeleckými výrobkami. Jedným z jej produktov sú aj ručné šité zošity, ktorých obaly sú tlačené sieťotlačou. Inšpiruje sa napríklad aj detvianskymi výšivkami. Okrem toho ponúka priestory galérie mladým umelcom, aby sa prezentovali. Aktuálne celá Brazília žila olympijskými hrami, ako nám prezradila Vladimíra. „Najprv protestmi, pretože Brazílčania nechceli olympiádu. Je veľmi drahá, a pritom mnohí ľudia sú na ulici a nemajú ani na základné živobytie. Na druhej strane, keď sa už začala, všetci mali zapnuté televízie, všetko komentovali a naplno nimi žili.“

S rodinou na výlete v Riu, na prekrásnej pláži Copacabana. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív V. Č. S rodinou na výlete v Riu, na prekrásnej pláži Copacabana.

Sú tu len chudobní a bohatí

„Do tejto krajiny som sa dostala ako dobrovoľníčka. Ostala som tu rok a potom som dva roky žila v Európe. No neskôr som sa do Brazílie vrátila. Je tu úplne iný život a chcela som si vyskúšať, či na to mám, či to zvládnem. Predsa len, s európskym životným štýlom sa to nedá porovnávať. Tu neexistuje stredná vrstva, sú tu len chudobní a bohatí.

Priemerný plat po prepočítaní na eurá je dvesto eur, ale náklady na živobytie sú veľmi vysoké. Zdravotníctvo je síce zadarmo, ale v takom zlom stave, že za dobré služby si musíte priplatiť. A musíte počítať s tým, že tu zarobíte o polovicu menej ako v Európe, ale v obchode zaplatíte o polovicu viac,“ vysvetľuje pomery Vladimíra.

Podľa jej slov je veľa Brazílčanov zadlžených. Banky totiž poskytujú kreditné karty doslova každému. „Nezaujíma ich, či to majú z čoho zaplatiť. Tam je trend, že aj menší nákup si môžete rozdeliť na niekoľko splátok, no čakajte vysoký úrok. Ľudia sa zadlžujú na môj vkus až priveľmi.“ Jedným dychom ale dodáva, že v Brazílii žijú ľudia oveľa skromnejšie ako Európania. „Mnohí nemajú základné elektrospotrebiče, ako je napríklad práčka, ktorá je tu doslova luxusom.“

Domy v Paraty, kde býva, sú všetky  biele s farebnými oknami inšpirované  portugalským barokom. Je to totiž prístavné mesto, odkiaľ sa prevážalo brazílske zlato do Portugalska. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStock Domy v Paraty, kde býva, sú všetky biele s farebnými oknami inšpirované portugalským barokom. Je to totiž prístavné mesto, odkiaľ sa prevážalo brazílske zlato do Portugalska.

 

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media