Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ivana porodila dcérku, ale svokrovci jej radosť kazia: Prišli s čudným nápadom, ktorý jej nedáva spať!

04.10.2016 Mgr. Sylvia Dančiaková

Narodila sa nám dcérka po dlhom snažení. Svokrovci sa z vnučky veľmi tešia. Zaskočilo ma však, že chcú, aby som im ju dávala aj na noc.

Na prespávanie u starých rodičov je ešte maličká. Na prespávanie u starých rodičov je ešte maličká.

Majú ešte jedného vnuka, ktorý od pol roka u nich aj prespáva. Ja im rada nechám malú na stráženie, ale zdá sa mi, že je príliš malá, aby šla na noc k niekomu inému. Zdá sa mi to ako čudný nápad. Myslím si, že ani ročné dieťa by nemalo spať bezo mňa. Čo je správne?

Ivana

Odpovedá psychologička Sylvia Dančiaková:

V žiadnom prípade to nie je povinnosť, ani na to neexistuje predpis či určený ideálny vek dieťaťa. Je to o pocitoch – pocitoch matky a dieťaťa. Ak s tým vy sama nie ste v pohode, veľmi pravdepodobne to neprospeje ani dcérke. Jednoducho povedané – „na takú prespávačku treba dozrieť“ – mama i dieťa.

A je to naozaj veľmi individuálne, od nula do sedem rokov – a je to ok, a je to normálne. Keď sa na to budete cítiť, budete vedieť aj dieťa povzbudiť a podporiť na takéto nové nočné dobrodružstvo, ktorému, mimochodom, môže predchádzať denný poobedný spánok. Nesiľte to. Nemáte sa kam ponáhľať, pokiaľ to nie je pre vás nutnosť napríklad z hľadiska nástupu do práce. Pokojne povedzte svokrovcom, že ďakujete za ponuku, že ich máte rada, ale na toto ešte nie ste pripravená – nie ako nevesta, ale ako novopečená mamička. 

Tlačiť Diskusia
Focus Media