Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sprchujete sa so špongiou či hubou? Fuj, tak po tomto ju rovno hodíte do koša!

01.10.2016 bak

Všetko, čo používame v sprche, používame preto, aby sme sa očistili. V prípade tohto obľúbeného pomocníka v kúpeľni však možno robíme pravý opak.

Špongie či huby na umývanie sú živnou pôdou pre množenie baktérií. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Špongie či huby na umývanie sú živnou pôdou pre množenie baktérií.

Dermatológovia v tom majú jasno. Huby a umývacie špongie sú doslova liahňou baktérií. V štruktúre špongie sa totiž pri umývaní zachytávajú všetky odumreté a odlúčené kúsky kože a vy ich bežným vypláchnutím nemáte šancu odtiaľ dostať.

Dermatológ pre portál Women´s Health uviedol, že ak sa umývate so špongiou aj v intímnych oblastiach a neskôr ju odložíte v sprche, kde je teplo a vlhko, je to živná pôda pre množenie sa baktérií, kvasiniek a plesní všetkých druhov. Odborník preto radšej odporúča používať handričku na umývanie, ktorú môžete pravidelne prať.

Umývacie špongie by ste mali často meniť alebo aspoň poriadne vyčistiť. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Umývacie špongie by ste mali často meniť alebo aspoň poriadne vyčistiť.

Ak sa však svojej obľúbenej špongie nechcete vzdať, tu je niekoľko odporúčaní, ako ju spraviť menej nebezpečnou.

  • Huby z umelých materiálov by ste mali meniť každé dva mesiace, aby ste zabránili nekontrolovateľnému množeniu baktérií.
  • Aby ste udržiavali špongiu či hubu ako tak čistú, navlhčite ju a vložte do mikrovlnky na stredne vysokú teplotu a nechajte tam na 30 až 60 sekúnd.
  • Riešenie je aj pračka alebo umývačka riadu.
  • Nechávajte špongiu na suchom mieste, napríklad pri otvorenom okne, nie v sprche.
  • Preperte ju mydlom a potom nechajte nasiaknuť v litri vody so 4 lyžicami octu na dve hodiny. Usušte na parapete.
Tlačiť Diskusia
Focus Media