Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skutočná láska má týchto 5 štádií: Ak ste sa dostali ďalej ako po číslo 3, môžete si gratulovať

17.10.2016 bak

Jed Diamond, známy psychológ, prišiel po 40 rokoch klinického výskumu k záveru, že väčšina ľudí nájde lásku svojho života. Má to však háčik – nevedia sa spolu dostať cez 5 štádií lásky. Väčšinou im to stroskotá pri bode číslo 3.

Láska má veľa štádií, ak ich prejdete všetky, máte vyhraté. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStock Láska má veľa štádií, ak ich prejdete všetky, máte vyhraté.

1. Zaľúbenie

V tejto fáze sú typické motýliky v žalúdku. Svet vnímte cez mrak hormónov šťastia. Všetky svoje túžby a nádeje vkladáte do partnera, ktorý sa vám zdá byť ideálny. Nemá žiadne nedokonalosti, nevidíte žiadne chybičky. Dúfate, že on či ona bude naveky schopný plniť vaše želania a veríte mu/jej každé slovo. V tejto fáze ste absolútne presvedčení o sile pravej lásky, a ak vás chce niekto stiahnuť z vášho zaľúbeného obláčika na zem, reagujete podráždene. Nie ste schopní uvažovať triezvo.

Vo fáze zaľúbenosti neexistujú prekážky, chybičky, nedostatky. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStock Vo fáze zaľúbenosti neexistujú prekážky, chybičky, nedostatky.

2. Stanete sa párom

Láska sa stáva silnejšou, sériu schôdzok nahrádza spoločné bývanie. Poznáte sa už lepšie a vaša prítomnosť či neprítomnosť ovplyvňuje už podstatnú súčasť partnerovho života. Je to čas, keď sa cítite zohratí a ste naplnení radosťou. Do tejto fázy patrí aj príchod detí, ktoré môžu, ale aj nemusia upevniť puto medzi vami. Cítite sa spolu silní, chránite jeden druhého. Upevňuje sa intimita aj spoločné rituály. Cítite, že ste pre seba stvorení.

Ste zohratí, máte spoločné rituály, viete o sebe takmer všetko. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ste zohratí, máte spoločné rituály, viete o sebe takmer všetko.

3. Rozčarovanie

Začínate mať pocit, že vášmu vzťahu dochádza para. Buď sa prestal snažiť jeden, buď druhý, alebo obaja. Partner je pre vás príliš predvídateľný, veľa vecí na ňom vás privádza do šialenstva. Nádeje sa začínajú pomaly rozplývať. Uvažujete, či ste naozaj pre seba stvorení, alebo ste si to len nahovárali. Pohrávate sa s myšlienkou, aké by bolo odísť. Pozor, táto fáza, je najťažším testom vzťahu!

Partner je pre vás predvídateľný a veľa vecí vás na ňom hnevá. Začínate sa dostávať do konfliktov. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Partner je pre vás predvídateľný a veľa vecí vás na ňom hnevá. Začínate sa dostávať do konfliktov.

4. Vytvorenie naozajstnej trvajúcej lásky

Ak zatnete zuby a urobíte všetko pre to, aby váš vzťah vydržal aj napriek tomu, že sa vám do toho nechce, dostávate sa do 4. štádia. Už máte jasno v tom, čo od svojho partnera môžete čakať a naopak, čoho sa od neho nedočkáte. Dokázali ste sa s tým zmieriť. Osoba, ktorá pred vami stojí, možno nie je tá, ktorú ste si vysnívali, ale je skutočná. Akceptujete a chápete jej nedostatky. Je čas veci prijať, vyliečiť sa a posunúť do ďalšieho levelu.

Osoba, ktorá pred vami stojí, možno nie je tá, ktorú ste si vysnívali, ale je skutočná. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: iStock Osoba, ktorá pred vami stojí, možno nie je tá, ktorú ste si vysnívali, ale je skutočná.

5. Silné spojenie

Naučili ste sa zvládať a prekonávať nezhody a vytvorili ste hlboké, silné a trvácne spojenie. Prišli ste k oslobodzujúcemu záveru, že napriek všetkým partnerovým chybám a nedostatkom, by ste nechceli mať po boku nikoho iného. Fungujete ako celok, preniesli ste sa cez všetky predchádzajúce fázy a môžete si povedať, že človek, s ktorým žijete, je pre vás na 100 % ten pravý.

Zostarnúť s láskou svojho života nie je nesplniteľný sen. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Zostarnúť s láskou svojho života nie je nesplniteľný sen.

 

Tlačiť Diskusia
Focus Media