Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Klaudiu trápili bolesti hlavy: Nenápadné signály vyústili do zákerného ochorenia, TOTO si všímajte aj vy!

21.10.2016 Monika Chybová

Sprvu nenápadné signály boli predzvesťou ťažkého ochorenia krvi. Transplantácia kostnej drene ju vrátila do života.

Bolesti hlavy vyústili do zákernej choroby. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Bolesti hlavy vyústili do zákernej choroby.

Choroba jej vzala pár rokov života, ale transplantácia jej dala druhú šancu.

Stále som myslela na to, že to zvládnem

Klaudia Gejdošová (25), kozmetička, Ružomberok

Keď sa u mňa v maturitnom ročníku čoraz častejšie objavovali bolesti hlavy a únava, nepripisovala som tomu vážny význam. Týždeň po maturite sa mi však prudko rozbúšilo srdce. Na druhý deň som na odbere krvi odpadla. Okamžite ma hospitalizovali a podávali transfúzie krvi. Previezli ma na hematológiu, asi 50 km od domova. Nasledovala náročná liečba.

Tri aj päť týždňov v nemocnici, tri až päť dní doma. Nemohla som sa pohnúť z izby, nechutilo mi jesť, bola som ospalá a brala chemoterapiu. Vďaka denným návštevám rodiny a priateľa, ale aj anjelom strážnym, známym i neznámym, ktorí sa za mňa modlili, som stále myslela na to, že to zvládnem. Po roku liečby som konečne dostala zelenú na transplantáciu. Vhodným darcom bol brat. Predtým som ešte musela podstúpiť ožarovanie. To bol pre telo masaker, no konečne mi mohli do žily pustiť červenú tekutinu – transfúziu krvotvorných buniek. Po nej som mesiac strávila v sterilnej izbe bez návštev, pod prísnym lekárskym dohľadom.

Zmenu som necítila, len som dúfala, že sa telo s novými bunkami skamaráti...  Po dvoch rokoch neustálych kontrol som teraz už piaty rok po transplantácii. Neberiem lieky a ani mne už konečne nemusia brať kostnú dreň. Som vďačná, že môžem ŽIŤ. Snažím sa byť lepším človekom a robiť, čo ma baví. Teraz rozbiehame reštauráciu.

Klaudia Gejdošová (25), kozmetička, Ružomberok 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: archív K.G. Klaudia Gejdošová (25), kozmetička, Ružomberok

Ako sa stať dobrovoľným darcom 

Dve otázky pre: RNDr. Máriu Kušíkovú, vedúcu Národného registra darcov kostnej drene

Aké podmienky musí spĺňať dobrovoľný darca? 

– Môže ním byť zdravý človek od 18 do 45 rokov. Krvotvorné bunky môže darovať až do dovŕšenia 60 rokov. Potom sú jeho dáta z databázy odstránené. Darca je do Národného registra zaradený po vyplnení a podpísaní prihlášky a odobratí vzorky na vyšetrenie transplantačných znakov HLA (vzorka krvi zo žily alebo vzorka slín). Viac informácií je na stránke Národného registra darcov kostnej drene.

K dispozícii máte nový genetický analyzátor, v čom je výnimočný? 

– Výsledky analýzy z neho spĺňajú požiadavky medzinárodných transplantačných štandardov a umožnia kvalitnejšie vyšetrenie transplantačných znakov pacientov a dobrovoľných darcov. V súčasnosti je to najpresnejšia metóda. Zaručuje, že imunogenetická zhoda medzi pacientom a nájdeným darcom bude čo najvyššia. To je základný predpoklad úspešnej transplantácie krvotvorných buniek. Chorobe sa nevyhnú ani mladí ľudia. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Chorobe sa nevyhnú ani mladí ľudia.

Užitočné stránky

www.registerdarcovkostnejdrene.sk

www.mateslinu.sk

www.dobrakodkosti.sk

Tlačiť Diskusia
Focus Media