Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odborníčka varuje: Máte doma dcéru? 7 najčastejších chýb robí takmer každá mama, dajte si na ne pozor!

11.12.2016 Katarína Dobrovodská

Puto, ktoré spája dcéry s matkami, je pre nás dôležité, no často iné, ako by sme chceli. V čom bývajú tieto vzťahy zložité? Ako sa dajú zlepšiť? Opýtali sme sa odborníčky na vzťahy a životnej koučky Janette Šimkovej.

Rešpektujte, že za svoje šťastie si môže sama. 15 obrázkov vo fotogalérii Rešpektujte, že za svoje šťastie si môže sama.

„Mamy sú naša prvá láska. Bez dobrého vzťahu s matkou môžeme viesť úspešný život, ale nenadobudneme pocit zázemia a podpory, ktorý nám dokáže venovať iba ona,“ hovorí životná koučka Janette Šimková. Podľa nej je matka pre dcéru vzorom. Ukazuje jej, aká je osobnosť, odovzdáva skúsenosti.

„Dcéra vo svojom vývoji nazerá na samu seba práve cez matku, ktorá jej dáva základ ženskosti. Učí sa od nej, ako prejavovať lásku, budovať dôveru, riešiť konflikty, starať sa o druhých,“ pokračuje odborníčka a dodáva, že v ideálnom prípade matky vychovávajú dcéry s bezpodmienečnou láskou, vo vzájomnom rešpekte, s realistickými očakávaniami. Žiaľ, nie vždy to tak býva. Dcéra vo svojom vývoji nazerá na samu seba práve cez matku, ktorá jej dáva základ ženskosti. 15 obrázkov vo fotogalérii Dcéra vo svojom vývoji nazerá na samu seba práve cez matku, ktorá jej dáva základ ženskosti.

Ahoj, zlatíčko! Informácie z krajiny mám

Keď som čakala moju dcéru, veľmi som sa na ňu tešila, rozprávala som sa s ňou, spievala jej a púšťala veselú hudbu. Vtedy ešte dopredu neoznamovali, či to bude dievčatko alebo chlapček, ale mala som pocit, že to bude ONA. V kútiku duše som dúfala, že ma počuje a cíti, ako veľmi ju ľúbim. Odkedy sa vlastne začínajú utvárať naše vzťahy s dcérami? Vedci dokázali, že ÁNO – prvé programovanie nastáva už v maternici.

Duševný stav tehotnej ženy zapríčiňuje kolísanie hladiny hormónov, ktoré pôsobia na dieťa. Keď telo matky produkuje veľa stresového hormónu kortizolu, nenarodené dieťa v nej sa nastaví na svet plný strachu a nebezpečenstiev a je to tak aj v pozitívnom zmysle slova. Úlohu zohrávajú aj zážitky pri pôrode: ide všetko harmonicky, alebo je potrebný náhly cisársky rez? To všetko sa ukladá na detskom harddisku. A ten dostáva aj ďalej predovšetkým „informácie z krajiny mám“. Veľa strachu, starostí, postojov a reakcií matiek nevedomky prevezmeme. Duševný stav tehotnej ženy zapríčiňuje kolísanie hladiny hormónov, ktoré pôsobia na dieťa. 15 obrázkov vo fotogalérii Duševný stav tehotnej ženy zapríčiňuje kolísanie hladiny hormónov, ktoré pôsobia na dieťa.

Dovoľte si byť samy sebou

Riešenie väčšiny problémov medzi dvomi najbližšími ženami na svete je na prvý pohľad jednoduché, ale vyžaduje si od matky aj dcéry okrem lásky aj veľkorysosť a nadhľad, potlačenie vlastného ega. „Naplnený a láskyplný vzťah majú mama s dcérou vtedy, keď si dajú navzájom dovolenie byť samy sebou. Potom je pre ne prirodzené vzájomne sa rešpektovať, podporovať a mať sa rady,“ vysvetľuje Janette Šimková a zdôrazňuje, že ak matka nepomôže dcére nájsť samu seba, budú jej chýbať sily ísť svojou cestou.

Od toho sa odvíjajú nezdravé vzťahy plné konfliktov a nedorozumení. „Vtedy to potrebuje zobrať do svojich rúk dcéra sama a vyhľadať pomoc odborníka, aby sa dokázala od matky odpútať a vytvoriť si s ňou nový vzťah bez spoluzávislosti,“ radí odborníčka. Naplnený a láskyplný vzťah majú mama s dcérou vtedy, keď si dajú navzájom dovolenie byť samy sebou. 15 obrázkov vo fotogalérii Naplnený a láskyplný vzťah majú mama s dcérou vtedy, keď si dajú navzájom dovolenie byť samy sebou.

5 fáz vzťahu

„Tak, ako má dieťa svoje vývojové fázy, má ich aj vzťah medzi matkou a dcérou, ktorý sa postupne vyvíja,“ vysvetľuje koučka Janette Šimková.

1. Do škôlkarskeho veku tvorí dcéra s mamou jeden celok, bezvýhradne prijíma jej lásku a starostlivosť.

2. Postupne dozrieva čas, kedy si dcéra začne uvedomovať, že ona sama a matka sú dvaja rôzni ľudia.

3. Predškoláčka matku obdivuje a chce sa na ňu podobať. Skúša si jej lodičky a šminky.

4. V dospievaní sa gloriola dokonalej matky vytratí a nastupuje vypäté obdobie kritiky. Dcéra sa začína sama stávať ženou a potrebuje sa voči matke vyhraniť. Je to taký osobitý druh vzdoru, kedy zvyčajne odmieta čokoľvek, čo od mamy prichádza.

5. Keď sa dcéra stáva dospelou, začína matke väčšmi rozumieť a chápať ju. Zvyčajne po dvadsiatke a najviac vtedy, keď si založí vlastnú rodinu. Vzťah sa harmonizuje a buduje cez vzájomnú dôveru a blízkosť. 

Buď ženou akou chceš, aby bola tvoja dcéra. 15 obrázkov vo fotogalérii Buď ženou akou chceš, aby bola tvoja dcéra.

Najčastejšie omyly matiek

➽ Sú nadmieru kritické, aj keď majú dobré úmysly. Neustála kritika vzbudzuje v dcérach odpor a prináša nepretržité konflikty.

➽ Milujú nezdravou láskou, ktorá dcéru dusí.

➽ Neposkytujú dcére priestor na jej vlastnú iniciatívu a brzdia jej cestu k samostatnosti.

➽ Nahovárajú dcéram, že sú dokonalé. Dcéry potom šokuje, keď zistia, že to tak nie je.

➽ Nehovoria „prepáč” a šetria na láskavom porozumení, čím znemožňujú vrúcny vzťah.

➽ Na dcérine obavy a strach reagujú tak, že sú to hlúposti a nesnažia sa im porozumieť.

➽ Zabúdajú, že nevyžiadaná pomoc je vlastne kontrola. Mamy nahovárajú dcéram, že sú dokonalé. Dcéry potom šokuje, keď zistia, že to tak nie je. 15 obrázkov vo fotogalérii Mamy nahovárajú dcéram, že sú dokonalé. Dcéry potom šokuje, keď zistia, že to tak nie je.

Najčastejšie omyly dcér

➽ Usilovná snaha čo najviac sa odlíšiť od matky vedie ku kŕčovitosti. Túžba nebyť v ničom podobná mame môže viesť k prílišnej ustrašenosti a závislosti.

➽ Boja sa povedať „Nie” bez pocitov viny, ospravedlnení či výhovoriek.

➽ Kritizujú namiesto toho, aby hovorili o svojich pocitoch.

➽Snažia sa mamu zmeniť a presvedčiť ju, aby žila inak.

➽ Neberú matku ako tú skúsenejšiu, ku ktorej si môžu prísť kedykoľvek po radu. Dcéry sa boja povedať „Nie” bez pocitov viny, ospravedlnení či výhovoriek. 15 obrázkov vo fotogalérii Dcéry sa boja povedať „Nie” bez pocitov viny, ospravedlnení či výhovoriek.

Vybočenia matiek, ktoré pomáha riešiť koučka

1. Keď matka odmietne pustiť kontrolu nad dcérou, takže čokoľvek dospelá dcéra urobí, pokladá za nesprávne, ničím sa nevie mame zavďačiť. Matka potom zostáva pre dcéru navždy tou kritickou ženou, ktorá nič nechápe a neposkytuje podporu.

2. Keď matka do svojej dcéry vkladá to, čo sama nestihla, vrátane kariéry a nesplnených prianí. Na dcéru tak kladie obrovské nároky, čo negatívne vplýva na jej sebavedomie a celkový pocit nedostatočnosti.

3. Keď matky zostávajú najdôležitejšou osobou v živote dcéry, aj keď sa dcéra vydá a odsťahuje. V podstate matka zaberá miesto dcérinho partnera. Vzťah to zvyčajne nevydrží.

4. Keď matka zastupuje zároveň aj rolu otca, má v očiach dcéry neobmedzenú moc a dokáže všetko. V dcére to vyvoláva pocit, že ona to musí zvládnuť tiež, a potom si o to ťažšie hľadá partnera, ktorý by sa matke vyrovnal. Ak matka zaberá miesto dcérinho partnera, vzťah to zvyčajne nevydrží. 15 obrázkov vo fotogalérii Ak matka zaberá miesto dcérinho partnera, vzťah to zvyčajne nevydrží.

Takto môžete zmeniť veci k lepšiemu

Rady pre matku

✔ Pripomeňte si svoj vzťah s matkou. Spomienky vám pomôžu väčšmi porozumieť dcére.

✔ Zabudnite na dodatočné vychovávanie, prijímajte dcéru bez kritiky a výhrad.

✔ Neodoprite jej pomoc, aj keď by chcela niečo, s čím nesúhlasíte.

✔ Zakážte si hovoriť jej: „Ja som ťa varovala…”

✔ Verte jej úsudku, neriešte jej partnera.

✔ Nešetrite slovami uznania, obdivu a chvály.

✔ Rozprávajte jej o svojich pocitoch a skúsenostiach. Zaujímajte sa o tie jej, no neraďte.

✔ Dávajte jej často najavo, aký dar je pre vás. Zakážte si hovoriť jej: „Ja som ťa varovala…” 15 obrázkov vo fotogalérii Zakážte si hovoriť jej: „Ja som ťa varovala…”

Rady pre dcéru

✔ Prestaňte stále niečo od mamy čakať, niečo jej dokazovať a pokúšať sa ju „prerobiť“.

✔ Rešpektujte, že za svoje šťastie si môže sama.

✔ Eliminujte kritiku a výhrady voči nej, nehodnoťte ju a nepohoršujte sa nad ňou.

✔ Pomáhajte jej podľa svojich síl a možností, buďte súcitná a láskyplná.

✔ Zabudnite na staré krivdy a myslite na to, že mama pre vás robila to najlepšie, čo mohla.

✔ Odpustite jej, keď vás nechtiac zranila. Láskyplný vzťah môžete mať vtedy, keď sa nebudete snažiť jedna druhú meniť na svoj obraz. 15 obrázkov vo fotogalérii Láskyplný vzťah môžete mať vtedy, keď sa nebudete snažiť jedna druhú meniť na svoj obraz.

Čo sa nám môže stať?

Pocity viny, bojazlivosť, urážlivosť, návaly hnevu, strach z mužov, zlé vzťahy so ženami – veľa problémov má príčiny v raných modeloch. No nepohodnúť sa kvôli tomu s mamou, alebo dokonca stopnúť kontakt, to nepomôže. Odborníci tvrdia, že keď budete matku odmietať, odmietate tým aj časť seba. Nevyriešené vzťahy s mamou môžu zapríčiniť psychické, ale i fyzické ťažkosti - astmu, gastritídu, bulímiu a podobne.

Čo pomáha?

Kľúčom je tzv. DPOI. Čo to je? Ďakovať (D) za všetko dobré (nájde sa toho veľa), prijať (P) to, čo nedokážete zmeniť, odpustiť (O) a integrovať (I) do života to, čo ste dostali do vienka. Veľa problémov má príčiny v raných modeloch. 15 obrázkov vo fotogalérii Veľa problémov má príčiny v raných modeloch.

Tlačiť Diskusia