Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Aj vy robíte TOTO s domácimi spotrebičmi? Potom sa nečudujte, že sa hneď pokazia: Tieto rady vám ušetria peniaze

05.12.2016 iva

Tieto chyby robíme denne a ani si neuvedomujeme, že tým skracujeme životnosť našich domácich pomocníkov.

Vedeli ste, že aj  prach na zadnej  strane chladničky ju znehodnocuje? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Vedeli ste, že aj prach na zadnej strane chladničky ju znehodnocuje? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť.

Práčka

– Prepĺňame práčku a tým skracujeme životnosť motora. Ale tiež znižujeme frekvenciu otáčania bielizne v bubne, znižujeme účinnosť prania a odstreďovania, zvyšujeme opotrebovanie bielizne. To je dosť zlých vecí, aby sme s tým prestali.

– Neumývame ju. Po každom praní by sme mali utrieť všetky gumené komponenty. Taktiež vyčistiť zásuvku na dávkovanie. Inak plesne, ktoré z vlhka vznikajú, sa postupne dostanú všade a poškodzujú napríklad gumené tesnenia.

– Zákaz sedenia a zaťažovania práčky zvrchu. Na hornú časť práčky by sme nemali ukladať žiadne ťažké predmety a taktiež by sme na nej nemali sedieť.

Na práčke by ste určite nemali sedieť. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Na práčke by ste určite nemali sedieť.

Umývačka riadu

– Nezbavujeme riad zvyškov jedla a mastnoty predtým, ako ich vložíme do umývačky. Nečistotami sa zanáša nielen kôš so sitom, ale aj čerpadlo, ramená a rozvod, ktorý smeruje vodu k tryskám. Nánosy zostávajú skryté a postupne znižujú výkon umývačky. Raz do mesiaca spustíme umývačku naprázdno s tabletou na najvyššom umývacom cykle.

– Neodlepujeme papierové nálepky z riadov, pritom aj tie upchávajú filtre.

Mikrovlnka a rúra

– Na hornú časť mikrovlnky dávame iné spotrebiče alebo veci. Ak už tam niečo dáme, vždy sa uistime, že vec neblokuje vetracie mriežky.

– Vkadáme do nej aj riad, ktorý tam nepatrí. Toto môže mať nebezpečné následky, niekedy až vznik požiaru.

– Nečistíme ich od mastnôt a pripálenín. Vodná para je v tomto prípade účinná. Vložme do nich nádobu s vodou a spustime mikrovlnný ohrev v plnom výkone alebo teplovzdušný ohrev s teplotou 100 °C.

Mikrovlnku treba pravidelne čistiť od mastnôt. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Mikrovlnku treba pravidelne čistiť od mastnôt.

 

 Chladnička

– Pozor na prepravu chladničky. Vždy by sa mala prenášať, presúvať vo vodorovnej polohe a nie nahnutá viac ako o 40 stupňov. V opačnom prípade môže olej z kompresora unikať a poškodiť celý systém.

– Prepĺňame ju. Medzi jednotlivými potravinami treba udržiavať voľné medzery pre dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

– Nečistíme vonkajšiu zadnú stranu. A pritom ju prach miluje. Najlepšie urobíme, ak použijeme vysávač. Samozrejme, najprv ju treba odpojiť od elektriny.

Hriankovač

– Nesmie prísť do kontaktu s vodou, dokonca ani s mokrými rukami. Voda ho môže rýchlo poškodiť.

Vysávač

– Nečistíme z neho jemný prach. Usádza sa nielen v jednorazových vreckách, ale aj na filtroch cyklónovej nádoby, poistných filtroch pred vstupom do motora a na výstupnom HEPA filtri. Postupom času sa tento prach stáva bariérou pre prúdenie vzduchu. Predídete tomu tak, že raz za rok dôkladne vyumývate a odmastíte zbernú nádobu a vyčistíte tiež zanedbané vnútro vysávača. Po dvoch rokoch je namieste aj výmena filtrov.

Vysávaču by ste mali dopriať poriadnu očistnú kúru aspoň raz za rok. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Vysávaču by ste mali dopriať poriadnu očistnú kúru aspoň raz za rok.

Ručný mixér

– Používame ho do horúcich jedál. Vždy by sme mali počkať, kým jedlo trochu vychladne. Nemixujme práve vriace či horúce jedlá.

– Nie je určený na dlhé mixovanie. Ručný mixér by nemal byť dlho zapnutý, rýchlo sa prehrieva motor.

– Drvíme ním aj tuhé časti. Nie je určený na drvenie sušienok či kávových zŕn... Poškodzujeme tým ostrie mixéra. 

Tlačiť Diskusia
Focus Media