Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

7 rád, ako vybrať správny koberec: Ak nechcete šliapnuť vedľa, pri nákupe si všímajte tieto dôležité veci

18.02.2017 Jana Vrbová

Čo od neho očakávate a akú má plniť funkciu? Aj to sú základné otázky, ktoré si položte pred nákupom.

Dokonalo zladené! 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: living4media Dokonalo zladené!

Na prvý pohľad sa výber koberca môže zdať ako jednoduchá záležitosť. Ak však nechcete svojou voľbou šliapnuť vedľa, určite by ste mali brať do úvahy viacero faktorov. Každý koberec a aj miestnosť, do ktorej ho vyberáte, má totiž svoje špecifiká. Pred kúpou zvážte:

1. Materiál

Rozhodnúť sa môžete medzi kobercami z umelého vlákna alebo prírodných materiálov. Tie prvé sú lacnejšie a koberce vyrobené z vlny, hodvábu či iných prírodných materiálov sú drahšie.

 

2. Záťaž

Neprehliadnite údaj o možnej záťaži koberca. Predídete tak nepríjemnostiam, keď doma po pár dňoch zistíte, že vám nohy od stola a stoličky zanechávajú na koberci odtlačky.

3. Konštrukcia vlasu

Máte na výber medzi strihaným vlasom a kobercovou slučkou. Strihaný vlas je komfortnejší, mäkší na dotyk a na prvý pohľad vyzerá efektnejšie. Kobercová slučka sa zase lepšie udržuje, takže je vhodnejšia do zaťažovaných priestorov.

4. Trvanlivosť

Ak hľadáte koberec s mimoriadnou pružnosťou a trvácnosťou, zvoľte taký, ktorý je vyrobený z umelých vlákien. Bez značného poškodenia vydrží aj väčšie zaťaženie.

Na mäkkom celoplošnom koberci sa vaše nohy budú cítiť ako v bavlnke. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: living4media Na mäkkom celoplošnom koberci sa vaše nohy budú cítiť ako v bavlnke.

5. Prírodné materiály

Trh ponúka na výber viacero mož- ností od vlny, hodvábu či rastlinných vlákien, ako je sisal, morská tráva, kokos atď. Prírodné koberce sú ideálne ako kusové, navyše dýchajú, takže absorbujú vlhkosť.

6. Možnosť prania

Niektoré menšie typy kobercov sa dajú prať aj doma v práčke. Piktogram informujúci o tejto možnosti hľadajte na spodnej strane koberca.

7. Typ miestnosti

Každá izba vyžaduje niečo iné. Do obývačky je ideálny kusový koberec, do detskej celoplošný s kobercovou slučkou. Do spálne zasa celoplošný vlnený, ktorý je príjemný pre bosú nohu. A do predsiene menší kusový s nízkym vlasom, takzvaný behúň.

Tip redaktorky Janky Vrbovej:

Ak máte deti, na čmáranice od fixiek použite citrónovú šťavu. Na mastné škvrny zasa funguje jedlá sóda.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media