Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Domček týchto manželov ani zďaleka nie je moderný, ale... Keď uvidíte tie útulné izby, budete žasnúť!

13.06.2017 living4media/Mariana Schroeder

Kriemhilda a Werner sa pri zariaďovaní inšpirovali domom, v ktorom žil Goethe. Okrem iného tu nájdete aj množstvo vyleštených topánok a klobúky na každú príležitosť.

Manželia Hornovci sa našli. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Manželia Hornovci sa našli.

Manželia Hornovci si plnými dúškami užívajú pokoj a krásu miesta, ktoré počas leta pôsobí ako magnet na turistov. 80 km² veľké jazero Chiemsee odpradávna priťahovalo romantické duše. Napríklad legendárny bavorský kráľ Ľudovít II., známy ako mecenáš umenia, nechal na jednom z ostrovčekov postaviť repliku zámku Versailles.

Kto tu býva

Kriemhilda a Werner Hornovci žijú v Nemecku pri jazere Chiemsee. Majú dospelú dcéru a labradora Emmu. 

Manželia Hornovci sa našli. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Manželia Hornovci sa našli.

Manželia zberatelia

Dom Kriemhildy a Wernera sa našťastie nachádza mimo vychodených turistických ciest a žiaden zvedavý turista im nenakúka do okien. Užívajú si tak plným priehrštím svoj malý kúsok neba a zberateľskú vášeň zameranú na nábytok v štýle biedermeier, ktorý ovládol obdobie rokov 1815 – 1848.

Za dverami tohto domu má svoje kráľovstvo starší manželský pár. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Za dverami tohto domu má svoje kráľovstvo starší manželský pár.

 

Máme rovnaký vkus

Bol to Werner, kto trval na vlastnom charaktere každej miestnosti. Ten podčiarkuje práve elegantný biedermeierovský nábytok vo svojej výrazovej čistote zbavenej ornamentálnosti. „Keď sme sa zoznámili, bolo fascinujúce, ako veľmi je náš vkus rovnaký,“ zaspomína si Werner. „Ukázalo sa, že sme obaja nadšenými zberateľmi bielo-modrej keramiky a porcelánu, dokonca s rovnakými motívmi!“ 

Bielo-modrá keramika je jednou z mnohých zberateľských vášní manželov. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Bielo-modrá keramika je jednou z mnohých zberateľských vášní manželov.

V každej izbe dominuje drevený nábytok. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer V každej izbe dominuje drevený nábytok.

Viac než len klobúk

Zberateľstvo akoby definovalo ich životný štýl. Pri vchode ležia úhľadne naskladané klobúky z rôznych nemeckých regiónov nachystané na každú príležitosť. V Bavorsku totiž znamenajú klobúky viac než len pokrývku hlavy. Sú predzvesťou ročného obdobia, charakterizujú osobnosť svojho nositeľa a naznačujú, odkiaľ on alebo ona pochádza.

Na polici pri vchode čakajú klobúky pripravené na akúkoľvek príležitosť. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Na polici pri vchode čakajú klobúky pripravené na akúkoľvek príležitosť.

34-ročné topánky

To isté sa týka aj topánok. Všetky stoja v chodbe dokonale usporiadané, láskyplne opravené a naleštené. Nečudo, že najstaršie majú neuveriteľných 34 rokov. „Napokon, vďaka topánkam sme sa spoznali. Bola som v tom čase vedúca predajne, keď sa Werner u nás zastavil,“ spomína Kriemhilda a mierne sa pritom ešte aj dnes začervená. Rámy obrazov, zrkadlá a stoličky, to sú ďalšie objekty ich kolekcií. Obzvlášť stoličky. No schválne – skúste si tipnúť, koľko ich dnes v dome majú? Presne 40!

Najstarší pár topánok má neuveriteľných 34 rokov. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Najstarší pár topánok má neuveriteľných 34 rokov.

Starožitnej skrini sekunduje stolička s troma nohami. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Starožitnej skrini sekunduje stolička s troma nohami. Čas na farby

Keď sa sem pred 20 rokmi sympatický pár z Mníchova presťahoval, všetky steny boli biele. „Spočiatku nám to neprekážalo, no jedného dňa nastal čas na zmenu,“ hovorí Kriemhilda. A tak večerné noviny dnes už čítajú v zelenom salóne, priateľov usadia v žltej jedálni. V spálni prevláda pruská modrá, v dcérinej spálni sú modré pruhované tapety, len kuchyňa ostala biela.

Spálňa s pruhovanými tapetami patrí dcére. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Spálňa s pruhovanými tapetami patrí dcére.

Nábytok v štýle biedermeier povznáša vidiecky charakter interiéru. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Nábytok v štýle biedermeier povznáša vidiecky charakter interiéru.

Praktický život, ktorý má svoj štýl

Werner je v mnohom inšpirovaný dávnou návštevou rodného domu Johanna Wolfganga Goetheho vo Weimare, kde je dnes múzeum. Vrátil sa odtiaľ inšpirovaný štýlom a jednoduchosťou bývania známeho dramatika a básnika. „Práve tam sa začala jeho fascinácia štýlom biedermeier,“ prezrádza Kriemhilda. Aj napriek množstvu nábytku a rôznych umeleckých objektov to v dome nevyzerá preplnene. „Určite sme tu nechceli žiť ako v múzeu. Staré strieborné lyžice, ošúchané hrnce, aj ľanová posteľná bielizeň si tu zachovávajú pôvodnú funkciu a robia náš život autentickým.“

Labrador Emma má v dome všetko dovolené. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Labrador Emma má v dome všetko dovolené.

Jedáleň je plná krásnych dekorácii. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Jedáleň je plná krásnych dekorácii.

 Späť o dve storočia

Po pravidelnej večernej prechádzke s labradorom Emmou sa každý z manželov uchýli do svojej pracovne. Kriemhilda sa venuje brúseniu a lakovaniu starožitného nábytku, Werner relaxuje s ceruzkou v ruke pri kreslení, alebo maľuje. Aj takto vyzerá život v 21. storočí, ktorý by mnohí rozhodne nenazvali moderným. Hornovci žijú svojím nábytkom, krásou prírody a literatúrou. Je to síce život odohrávajúci sa v súčasnosti, ale určite aspoň jednou nohou späť v 19. storočí, a práve tak im to vyhovuje. 

Stôl v pracovni patrí Wernerovi. Tu vznikajú jeho kresby a skice. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Stôl v pracovni patrí Wernerovi. Tu vznikajú jeho kresby a skice.

Cesta do spálne je dláždená množstvom kníh. 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Cesta do spálne je dláždená množstvom kníh. 3 3 nápady na ukradnutie:

Krásne a praktické

Je fajn, keď konečne objavíte svoj štýl. Ak si nakúpite predmety, ktoré na policiach krásne vyzerajú. Vždy sa však opýtajte, či aj plnia praktickú funkciu. Napríklad ako tieto starožitné príbory!

Krásne a praktické 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Krásne a praktické

 

Príbeh na okne

Manželia Hornovci si pri zariaďovaní dali naozaj záležať. Záclona s vyšívanými dobovými postavami atmosféru biedermeierovského štýlu ešte viac umocňuje. Všetko je naozaj len o detailoch.

Príbeh na okne 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer Príbeh na okne

 

So vzormi opatrne

Pruhy s károm? Pôjde to, pokiaľ nebudete farebne experimentovať a ostanete tón v tóne. Ostatné predmety už treba voliť len jednofarebné, bez vzorov. Inak bude priestor pôsobiť preplneným dojmom.

So vzormi opatrne 16 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Christine Bauer So vzormi opatrne

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media