Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máte doma dcéru? Na 3 veci si v období puberty dajte veľký pozor, inak jej môžete pokaziť celý život

05.06.2017 KaD

Tak veľmi sme ju ľúbili a obdivovali. Ale potom nás sklamala. To kvôli nej sa nám nič nedarí. Tak veľmi nám krivdila! Kto? Naša mama. Vyčítať, to nám ide, ale treba sa naučiť aj odpúšťať...

Najdôležitejší je vzťah matky k dieťaťu počas detstva a puberty. 3 obrázky vo fotogalérii Najdôležitejší je vzťah matky k dieťaťu počas detstva a puberty.

Nesplnila sľub, nevedela som jej to zabudnúť“ 

V siedmej triede na základnej škole zatúžila Elena (46) jazdiť na koni. „Poprosila som mamu, ale tá povedala, že je to nezmysel a ihneď to zamietla.“ No malá Ela sa nevzdávala. A tak jej mama sľúbila, že ak bude mať na koncoročnom vysvedčení samé jednotky, môže sa prihlásiť do jazdeckého oddielu. Myslela si totiž, že dovtedy priemerná žiačka to nedokáže. Elu však poháňala jej veľká túžba a na konci roka zamávala mame vysvedčením so samými jednotkami.

„Sklamanie, ktoré som pocítila, keď matka poprela svoj sľub a namiesto jazdenia mi dala novú krimplenovú sukňu, sa nedá vôbec opísať. No prežila som to, vyrástla som, vydala sa a narodila sa mi dcérka Ľudmila.“ Keď mala Ľudka 7 rokov, zatúžila jazdiť na koni ako kedysi jej mama. „Keď budeš mať samé jednotky... Nie, nič také som svojej dcérke nepovedala a prihlásila ju do oddielu,“ spomína Elena. A div sa svete, babička bola nadšená a sama sa ponúkla, že bude na jazdenie vnučky prispievať. A dodnes všade rozpráva, že krajší koníček ako jazdenie vlastne ani neexistuje. Žeby ju hrýzlo svedomie?

Keď po niečom túžime a matka nás podrazí, niečo sa vo vzťahu pokazí. 3 obrázky vo fotogalérii Keď po niečom túžime a matka nás podrazí, niečo sa vo vzťahu pokazí.

Blízke aj vzdialené

Hoci je vzťah medzi matkou a dcérou považovaný za najtesnejšie puto na svete, býva často problémový. Začne sa to zväčša v puberte a keď sa ho nepodarí nejako zvládnuť, napätie môže zostať trvalé. A to nehovoríme o matkách, ktoré svoje dcéry dostatočne nemojkali v prvom roku života. Jedným z dôvodov výbušného či napätého vzťahu medzi matkou a dcérou je fakt, že obidve sú ženy, takže ich emócie a sklony dramatizovať sú silnejšie. Pritom poriadna puberta je vlastne dôkaz, že duševný vývoj dieťaťa je v poriadku.

Puberta má byť divoká

Niekedy sa stane aj to, že dievča v puberte neprejde vzdorom, všetko vyzerá ako prechádzka ružovou záhradou. Neskôr sa potom zistí, že sa nedokáže od matky odpútať a celý život zostáva pod jej vplyvom. Alebo sa matka správala tak chladne, že k žiadnym bojom o vlastnú identitu vlastne ani nemuselo dochádzať. Dcéra totiž nikoho nezaujímala. V takomto prípade sa dcéra buď odťahuje, alebo sa, naopak, bojí od matky oddeliť zo strachu, aby o ňu neprišla už definitívne.

Na 3 veci si v puberte dajte veľký pozor

Psychológovia tvrdia, že pokiaľ sa vzťah medzi matkou a dcérou počas puberty niekde zasekne, stane sa zdrojom radu známych nedorozumení v dospelosti.

1. Napríklad matka nie je ochotná uznať, že jej rola vychovávateľky sa už skončila.

2. Alebo sa dcéra môže zafixovať v úlohe matkinej večne podriadenej obdivovateľky a celý život sa potom snaží robiť všetko tak, aby s ňou bola jej „vnútorná matka“ spokojná.

3. Častá býva aj situácia, kedy vkladá matka do dcéry vlastné ambície, to, čo sama nedokázala, a kladie na dcéru obrovské nároky, ktoré potom dcéra nesplní a matka jej to celý život vyčíta. Dcéra preto žije s pocitom horkosti a menejcennosti.

Všetci sme deti

Uvedomte si, že aj vaša, akokoľvek otrasná, matka bola kedysi malým dieťaťom, ktoré vychovávala jej matka. Aj ona si nesie rany z detstva, krivdy a horkosť. Aj jej matka urobila veľa chýb a odovzdala jej nesprávne vzorce správania, ktoré prijala za svoje. Vplyv rodičov, v tomto prípade matky, je zásadný, ale nie jediný. Vaše detstvo ovplyvňoval aj váš otec, tetušky a strýkovia, babičky, kamaráti aj učitelia. Predstavte si ich! Všetko sa to nakoniec premiešalo a tvarovalo vaše postoje a názory. Ako to vtedy všetko naozaj bolo, dnes už zistíte len ťažko, pretože spomienky bývajú dosť skreslené.

Odblokujte svoju vlastnú cestu

Ak v sebe nosíte presvedčenie, že za to, čo sa vám v živote deje, môže len vaša matka a jej výchova, blokujete svoju vlastnú cestu a neakceptujete zodpovednosť, ktorú máte sama za seba. Keď rodičom odpustíte, uľaví sa vám. Zmierte sa s tým, že niečo nebolo tak, ako malo. Neživte v sebe zlosť, smútok, ľútosť ani zatrpknutosť a nevracajte sa k starým krivdám. Dejú sa všetkým, tak to skrátka je.

Aby váš vzťah fungoval musíte brať dcéry ako samostatné bytosti. 3 obrázky vo fotogalérii Aby váš vzťah fungoval musíte brať dcéry ako samostatné bytosti.

Radí Janette Šimková, životná a vzťahová koučka

Ako sa správať k mame, ktorej veľa vyčítame?

– Napätie medzi nami a matkami vzniká, keď si myslíme, že mama je povinná tolerovať nám všetky chyby. Priviedla nás na svet a očakávame, že nás bude bezvýhradne milovať. Keď nás sklame, berieme to ako zradu a veľmi to bolí. Lenže mamy chcú pre nás to najlepšie, hoci z ich uhla pohľadu. Byť empatická voči mame nám uľahčí lepšie jej rozumieť. Často na nás nechtiac prenáša to, s čím zápasí, netreba to brať osobne.

Ako rýchlo jej vieme odpustiť?

– Za odpustením stojí pochopenie a ochota. Je to proces. Ľudí učili, že odpustiť treba hneď a navždy, preto s tým majú problém. No odpúšťanie pozostáva z možstva uzmierujúcich období. Neznamená všetko alebo nič. Keď neviete odpustiť všetko, odpustite toľko, koľko sa dá. Hľadajte spôsob, ako odpustiť, lebo hnevom si ubližujeme. Keď sme zatrpknuté, akoby sme denne zhltli lyžičku jedu.

Dá sa dosiahnuť, aby nám matka nešla na nervy?

– Závisí to od toho, o čo ide. V snahe nepodobať sa na mamu robíme veľa vecí, aby sme sa voči nej vyčlenili. Lenže to, čím sa podobáme na rodičov, sme ako deti od nich nevedomky prebrali. Keď spozorujeme, že sa mama správa inak, ako očakávame, prichádza sklamanie až znechutenie. Vtedy sa totiž konfrontujeme s niečím z nás, čo sa snažíme potláčať. A mamy nám vedia „zrkadliť” všeličo. Zamyslite sa, čo vám na mame prekáža a úprimne si odpovedzte, v akej miere to je aj vo vás. Rešpekt získavame tak, že rešpektujeme najskôr samých seba.

5 pravidiel pre dospelé dcéry

1. Berte svoju matku ako hotovú bytosť, ktorú nikto nezmení. Ani vy nie.

2. Verte, že aj keď sa jej závery líšia od tých vašich, nemusia byť zlé. Neexistuje totiž iba jedna správna cesta, sú ich tisíce.

3. Pomáhajte mame podľa toho, ako vládzete, aj keď s jej voľbou nesúhlasíte.

4. Chváľte ju a hovorte jej príjemné veci, či si to už zaslúži, alebo nie.

5. V pravej chvíli jej kúpte peknú kabelku, choďte s ňou do kina, na kávu, nenechávajte ju opustenú. Aj mamičky potrebujú pohladenie.

Tlačiť Diskusia (1)