Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vydatá Marína podľahla inému mužovi: Toto je dôvod, prečo som podviedla manžela! A tak to dopadlo...

20.06.2017 Katarína Dobrovodská

Hoci všeobecný názor hovorí, že neverní bývajú najmä muži, nie je to celkom tak. Podľa rôznych prieskumov ani ženy nie sú sväté.

„V manželstve nie je ani  tak najhoršia nevera,  ako strata lásky.“ G. Sandová 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock „V manželstve nie je ani tak najhoršia nevera, ako strata lásky.“ G. Sandová

Vyše 45 % z nich priznalo, že ako zrelé ženy svojich manželov raz či viackrát podviedli. Ale prečo? Čo dohnalo vydaté ženy k takémuto činu? Čo ich prinútilo riskovať všetko – domov, deti, manžela, reputáciu... za nedovolené stretnutia? 

„Chcela som viac vášne“

Marína (41) sa narodila na Myjave, no už od štúdií žije a pracuje v Prahe. Je vydatá, má synčeka Vladimíra (2,5).

Každý pár to pozná – fáza medových týždňov netrvá večne a romantické večere pri sviečkach, kvety a vyznania lásky sa raz kamsi postupne stratia. Ale aj tak ma po piatich rokoch manželstva zaskočilo, kam sa všetky tie krásne veci podeli...

Keď sme sa v marci 2000 spoznali, boli sme ako tínedžeri. Rozprávali sme sa dlho do noci, stále sme sa držali za ruky. Ale potom, ako sme sa v novembri 2005 zobrali, sa niečo posunulo trochu iným smerom. Robila som si doktorát a v knižnici som presedela celé dni od rána do večera, nemali sme na seba takmer vôbec čas. Keď som prišla domov, bolo to stále to isté, všetko šlo ako repríza rovnakého filmového záberu: rýchlo sme zjedli večeru, pričom sme sa takmer nerozprávali. Potom sme si sadli k telke, každý na svoj kraj gauča, a pozerali seriály alebo športové prenosy.

Bola som z neho totálne očarená

Možno preto, keď som raz v škole stretla bývalého spolužiaka z ročníka Petra a riešila s ním nejaké veci ohľadom mojej práce, zdal sa mi taký vzrušujúci, že keď ma pobozkal, bozk som mu okamžite opätovala. Po dlhom čase som v sebe opäť pocítila to zabudnuté vzrušenie, ktoré mi tak veľmi chýbalo. Vtedy som ho ešte nepustila ďalej a poslala ho preč, ale bola som totálne očarená. Pri ďalšom stretnutí na univerzite sme sa opäť bozkávali a potom sme sa začali cielene stretávať u mňa doma, keď bol môj muž v robote alebo na služobnej ceste.

Pre Petra som bola sexi, zatiaľ čo môj manžel si ma vôbec nevšímal. Myslím, že som mu bola neverná najmä preto, že som mu nestála ani za pohľad, keď som vošla do miestnosti. No po čase na to prišiel a keď som počula pri konfrontácii tú bolesť v jeho hlase, uvedomila som si, akú obrovskú chybu som urobila. To, čo robí manželstvo a vzťah zmysluplným, to nie sú nezáväzné stretnutia, flirtovanie a posteľové scény. Je to lojalita, dôvera a podpora, čo dáva láske zmysel. Okamžite som vedela, že to, čo som prežívala posledné mesiace s Petrom, sa nikdy nevyrovná pevnému putu, ktoré ma spája s mojím manželom. Prosila som ho, aby mi odpustil, ale nemalo to žiaden význam. Náš vzťah sa už nedal opraviť.

Po rozvode som stretla novú lásku a v októbri 2014 sa nám narodil synček Marko. Žiaľ, ani tento vzťah už nie je realita. Dnes viem, že jednoduché veci – ako napríklad varenie spoločného jedla alebo pozeranie filmu na gauči nie sú ani trochu nudné. Sú to všetko normálne každodenné činnosti, ktoré vám pomáhajú budovať šťastný vzťah a príjemný spoločný život.

Vedela som, že nič sa  nevyrovná pevnému putu s manželom, ale bolo už neskoro. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Vedela som, že nič sa nevyrovná pevnému putu s manželom, ale bolo už neskoro.

Muži majú veľký problém vyrovnať sa so ženskou neverou

Opýtali sme sa  Janette Šimkovej, vzťahovej a životnej koučky

1. Je ženská nevera iná ako mužská?

Keď ženám vo vzťahu niečo chýba, nebýva to sex, ale túžba po blízkosti a nehe. Pomoc potrebuje ich srdce a ego, nie libido. Žena potrebuje vedieť, že partner po nej túži a záleží mu na nej, ak ten pocit nemá, môže ho začať hľadať inde. Keď sa cíti nedocenená doma, je vnímavejšia voči prejavom pozornosti iných mužov.

2. Vedie ženská nevera k rozchodu?

Závisí to od druhu nevery. Môže ísť o jednorazovú záležitosť alebo o dlhšie trvajúce porozumenie s vyššou citovou angažovanosťou, ale bez plánov na budúcnosť. V prípade utajenia alebo akceptovania zo strany partnera to vzťah môže ustáť. Vo svojej praxi sa však stretávam s tým, že muži majú veľký problém vyrovnať sa s neverou partnerky. Keď už ide o mimomanželský vzťah, ktorý je dlhodobý a vytvorila sa citová väzba, pôvodný vzťah sa zvyčajne rozpadne. Aj preto, lebo milenci uvažujú nad spoločnou budúcnosťou. V súčasnosti je častá aj virtuálna nevera, keď ľudia zdieľajú sexuálne fantázie bez priameho sexuálneho kontaktu. To však neznamená, že to vzťah neohrozuje, práve naopak.

3. Čo si musí žena uvedomiť predtým, ako muža podvedie?

Vyjasniť si, z akého dôvodu to chce urobiť a čo tým môže získať alebo stratiť. Jej hodnotový svet ukáže, čo je ochotná aférke obetovať a či to vôbec bude stáť za to. Rozhodnutie, ktoré urobí, má totiž vplyv aj na ďalších ľudí – napríklad deti. Treba počítať s tým, že nevera býva pre podvedeného partnera zrada, ktorá sa ťažko odpúšťa.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media