Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chcete si vypestovať vlastné avokádo? Stačí tak málo! Vďaka týmto 8 krokom to zvládne naozaj každý

08.07.2017 les

Hodí sa nielen na štipľavé limetkové guacamole... Pokiaľ ho milujete, avokádo si môžete vypestovať aj sami. Ako na to?

Ak ho milujete, skúste si ho doma vypestovať. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ak ho milujete, skúste si ho doma vypestovať.

Avokádo je jedným z najobľúbenejších letných plodov. Je výnimočné vysokou výživnou hodnotou, ale aj dokonalou chuťou.

Postup:

1. Príprava kôstky

Kôstku vyberte z avokáda bez poškodenia, s nožom preto manipulujte veľmi opatrne. Kôstku dobre umyte, dajte pozor na to, aby ste nepoškodili jej vonkajšiu vrstvu.

S nožom narábajte opatrne, aby ste nepoškodili kôstku. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Archív S nožom narábajte opatrne, aby ste nepoškodili kôstku.

2. Nájdite koreňovú časť

Niektoré kôstky z avokáda sú jemne podlhovasté, iné takmer guľaté. Každá má však svoje dno, odkiaľ rastú korene, a vrch, odkiaľ porastie klíček. Vrch je zvyčajne špicatejší koniec.

3. Výroba "stojanu"

Asi v polovici kôstky od spodnej koreňovej časti napichnite v pravidelných rozostupoch 4 špáradlá. Aby dobre držali, napichnite ich v miernom uhle smerom nadol.

4. Pohár vody

Do pohára nalejte vodu, kôstku položte koreňovou časťou dole, špáradlá budú držať vrch vo vzduchu. Pohár umiestnite na slnečnú parapetu, vodu meňte každé 2 až 4 dni.

Stojan si vyrobíte zo špáradiel alebo špajdle. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Stojan si vyrobíte zo špáradiel alebo špajdle.

5. Klíčenie
Horná časť sa vysuší a vytvorí trhlinu, vrchná vrstva sa oddelí, prvé korienky sa objavia až o 4 - 8 týždňov, buďte preto trpezliví. Dbajte na to, aby mala koreňová časť vždy dostatok vody!

6. Presádzanie
Keď bude mať stonka cca 15 cm, skráťte ju asi na polovicu. Rastlinu to povzbudí k novému rastu, keď znova dorastie do výšky 15 cm, zasaďte ju do kvalitnej pôdy do kvetináča širokého aspoň 20 cm a umiestnite ho na slnečné miesto. Čím viac slnka, tým lepšie.

7. Zalievanie
Rastlinu pravidelne zalievajte, pôda musí byť vždy vlhká. Neprelievajte ju však. Znamením nadmernej vlahy sú žlté listy, avokádo v takom prípade nechajte niekoľko dní bez zálievky.

8. Košatenie
Keď rastlina dorastie do výšky 30 cm, odstrihnite sadu horných dvoch listov, zabezpečí to rast listov do strán.

Tlačiť Diskusia
Focus Media