Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Odkaz budhistického majstra všetkým ženám: Ak chcete byť konečne šťastné, s týmto musíte prestať!

26.06.2017 Katarína Dobrovodská

„Šťastie je vaša voľba,“ hovorí budhistický majster, doktor tibetskej medicíny a astrológie a autor mnohých kníh o živote, láske a zdraví Rinpoche Tulku Lama Lobsang.

Šťastie si viete do života pritiahnuť. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Šťastie si viete do života pritiahnuť.

Stretli sme sa na seminári o bdelosti mysle (mindfullness). Majster Lobsang mi venoval drahocenný čas a súhlasil, že pre čitateľky Nového Času pre ženy prezradí niečo zo svojej múdrosti. Sedíme oproti sebe. Jeho oči sú prenikavé a pritom láskavé, cítim sa ako v inej dimenzii. Zrazu mi dochádza, v akých stereotypoch žijeme a rozmýšľame, aké zúžené je naše poznanie. Pýtam sa na to, o čom všetci toľko hovoríme a tak málo vieme.

Ľudia, obzvlášť ženy, veľmi túžia po šťastí. Všade sa o ňom píše, každý ho hľadá, ale čo to šťastie vlastne je?

– Povedzme to takto: Existujú 2 druhy šťastia. Prirodzené šťastie a podmienené šťastie. Pri podmienenom šťastí k nemu vždy potrebujeme príčinu, dôvod. Vždy si to šťastie musíme vytvoriť. A keď máme pravú príčinu a pravý dôvod, potom sme šťastní. Áno, aj toto je šťastie, ale keďže je podmienené, potrebujete si pri ňom stále vytvárať podmienky, mať stále dobré prostredie a dobré prostriedky. Ale máme aj iný druh šťastia – voláme ho prirodzené šťastie a súvisí vždy s naším uvoľnením, preto k nemu nepotrebujeme žiadne podmienky ani dôvody. Ideme hlboko do nášho vnútra a spojíme sa s našou podstatou, uvedomíme si, kto vlastne sme. Toto spojenie je veľmi hlboké a deje sa bez toho, aby sme pre to niečo robili z vonkajšieho prostredia, je to šťastie bez ďalších podmienok. Preto si myslím, že máme 2 možnosti, vždy ľuďom hovorím, že šťastie je vaša voľba, krátka voľba. Vy si vyberiete, či budete šťastní. Potrebujete urobiť túto voľbu. Keďže je šťastie výber, treba sa naučiť dodržiavať také zvyky, aby sme boli šťastní. Bez veľkých vonkajších podmienok.

Takže toto je cesta, ako byť šťastná v nešťastnom svete?

– Presne tak. Myslím, že niekedy máme podmienky na to, aby sme boli šťastní, ale inokedy takéto podmienky nemáme, sú príliš komplikované a niekedy je ťažké mať podmienky na to, aby sme boli šťastní. Ale napriek nepriaznivým podmienkam môžete aj tak urobiť rozhodnutie, že budete šťastní – bez všetkých tých podmienok. Ak to naozaj chcete.

Mali by sme sa pre šťastie naučiť tzv. bdelosti mysle (mindfullness)?

– Áno. Ak chcete byť naozaj šťastná, vždy sa pokúste spojiť s vaším najhlbším vnútrom a budete šťastná. Tam, hlboko v našom vnútri, sme vždy šťastní. Šťastie je naša najhlbšia prirodzenosť. Je v nás.

Povedali ste, že máme priveľa práce i cieľov. My, ženy západného sveta, máme toho naozaj veľa. Ako spomaliť náš život? Čo robiť, keď musíme chodiť do práce, variť, starať sa o deti, muža, rodinu, keď máme toľko povinností ...?

– Podľa mňa je žena stvorená na to, aby sa starala o druhých a pomáhala im. To má od prírody, že sa stará o druhých a je to dobrá a krásna vec. Ale niekedy sa aj táto pomoc ostatným môže stať vaším problémom. V budhizme máme príslovie „Súcit sa môže stať vaším nepriateľom“. Nemôžete pomôcť iným, ak sa to nedá. Pomoc je vždy dobrá vec, ale nepokúšajte sa pomáhať nad vaše možnosti, sily, nad vašu energiu, nad váš čas. Ak sa to pokúšate robiť, druhému nepomôžete a veľmi zraňujete seba a ak veľmi zraňujete seba, veľmi zraňujete aj všetkých naokolo. Preto si myslím, že je dôležité, aby sa najmä ženy naučili dávať si na seba obzvlášť dobrý pozor, mali by sa mať rady, akceptovať samy seba, milovať samy seba... oveľa viac ako muži.

Čo je v našom živote podľa vás najdôležitejšie?

– Objaviť, kto vlastne som a byť tým, kto som. To je najdôležitejšie.

Ženy pri Gadene, jednom z najsvätejších chrámov v hlavnom meste autonómnej oblasti Tibet, v Lhase. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ženy pri Gadene, jednom z najsvätejších chrámov v hlavnom meste autonómnej oblasti Tibet, v Lhase.

A keď to budem vedieť, potom nebudem mať problémy?

– To som nepovedal. Ale asi budete mať o jeden druh problémov menej. Problémy sú na svete stále. Je to súčasť sveta a my to musíme akceptovať. Najdôležitejšie na svete je byť šťastný sám so sebou a neubližovať ostatným. Byť šťastný s tým, kto ste, byť tým, kým ste a akceptovať aj ostatných. To je dôležité.

V našom západnom svete sa neustále porovnávame. Je to prirodzené? Je zdravé takto všetko a stále porovnávať?

– Vo vašom podmienečnom svete sa naozaj stále porovnávate. Som šťastná, lebo mám niečo, čo nemajú druhí. Som nešťastná, lebo všetci majú, čo ja nemám. Tento typ porovnávacieho sveta smeruje len k porovnávaniu a súťaživosti – a šťastie vám potom uniká. Vyzerá to ako v nejakej hre, napríklad vo futbale, to je príklad porovnávania, kde jeden musí vyhrať a druhý musí prehrať. A keď ideme príliš týmto smerom, vedie to k tomu, že sa šťastie postupne vytráca a mnohí sú nešťastní. Musíme sa naučiť byť šťastní s tým, čo máme.

Takže šťastie je, keď sú víťazi všetci? Keď sa toľko neporovnávame?

– Presne. Takto to je.

Keď sa niekomu neustále lepí smola na päty, o čokoľvek sa pokúša, nič nefunguje... Dá sa to zmeniť? Alebo je to osud, zlá karma?

– My v budhizme neveríme na smolu ani na šťastie tak, ako sa to chápe v západnom svete. Ale vieme, že na takúto nepriazeň existujú isté dôvody. Dá sa to zmeniť, ale treba nájsť príčinu, ktorá môže byť taká hlboká a taká vzdialená, že ju nedokážeme nájsť, a to voláme karma.

Tibetské modlitebné mani kolesá s vyrytou posvätnou mantrou. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Tibetské modlitebné mani kolesá s vyrytou posvätnou mantrou.

Ako môžeme pomôcť niekomu, kto je nešťastný, niekomu z rodiny, mužovi, deťom – čo môžeme urobiť my?

– V prvom rade treba akceptovať, kto títo ľudia sú, ich osobnosť, a potom musíme nájsť toho pravého človeka, ktorý im môže pomôcť. Pretože možno práve vy nie ste tým správnym človekom, kto to dokáže. Možno by ste chceli pomôcť, ale nie ste na to tá pravá.

Je láska liek na všetko?

– Áno. Láska je múdrosť bez učenia. Láska je najlepší liek. Bez toho, aby sme užívali lieky. Láska je bohatstvo. Ak máte lásku, cítite, že máte všetko. Ak máte lásku, aj v chorobe sa cítite lepšie. Ak raz máte lásku, je vám všetko jasnejšie. Láska nikdy nerobí chyby. Vždy je perfektná. Mentálne, fyzicky na celom svete. Láska je jediná možnosť, aby sme sa stali jedným svetom.

Čo odporúčate našim čitateľkám, aby žili harmonický a šťastný život?

– Veľmi dôležité je, aby ste vedeli, ako hospodáriť s vlastným časom, aby ste vedeli, ako tráviť čas, ako v ňom existovať. Špeciálne v západnom svete máte všetko okrem času. V tomto smere ste chudobní, jedni z najchudobnejších v celej histórii ľudstva. V 21. storočí máme najmenej času. Nikto nemá čas. Preto: Času nikdy nebude viac, nedá sa rozmnožiť, ale my si môžeme urobiť viac času sami na seba. To je môj odkaz. Máme 24 hodín, nikdy ich nebude 25, ale my si môžeme z týchto 24 hodín vziať viac času pre seba.

Tlačiť Diskusia
Focus Media