Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Robíte si selfie a leziete tým ľuďom na nervy? Keď zistia, čo dokážu s vaším zdravím, začnú vám závidieť

12.06.2017 bes

Toto vás poriadne prekvapí – selfíčka nás robia šťastnejšími!

Selfíčka majú nečakaný vplyv na zdravie. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Selfíčka majú nečakaný vplyv na zdravie.

6000 selfíčok za 4 dni - čo poviete na tento rekord Kim Kardashian? Ak máme veriť aktuálnej štúdii, musí to byť neuveriteľne šťastná žena – pravidelné robenie selfíčok vraj prispieva k našej spokojnosti a vyššiemu sebavedomiu.

Zatiaľ čo jedna skupina odborníkov hovorí o dávke narcizmu, ktorá patrí k duchu dnešnej doby, iní sa v súvislosti so selfie mániou vyjadrujú o obsedantno-kompulzívnej poruche alebo dokonca o psychopatologickej osobnosti. Na základe výsledkov najnovšej štúdie Kalifornskej Univerzity však majú selfíčka pozitívny efekt - pravidelné „cvakanie“ a zdieľanie autoportrétov nás vraj robí šťastnými!

Nakopnutie sebavedomia

Podľa výsledkov štúdie podporujú selfíčka nielen sebavedomie, ale aj celkový dobrý pocit zo seba samého. Do prieskumu boli zapojení študenti prvého ročníka univerzity, o ktorých je známe, že sa na začiatku musia boriť s viacerými prekážkami – či už finančnými problémami alebo pocitom izolácie v dôsledku odlúčenia od domova. Permanentný stres nie je ničím výnimočným a často sa odzrkadľuje na výkonoch, ale môže viesť až k depresiám. „Hrátky“ s mobilom môžu tieto následky stlmiť alebo im dokonca celkom zabrániť. Selfíčka podporujú nielen sebavedomie, ale aj celkový dobrý pocit zo seba samého. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock, RCA Selfíčka podporujú nielen sebavedomie, ale aj celkový dobrý pocit zo seba samého.

Motívy sú rozličné

Po vyplnení formulára boli respondenti vyzvaní, aby do svojej dennej rutiny zapojili aj fotenie mobilom – 3 selfíčka alebo fotografie ľudí a objektov, ktoré by vystihli ich náladu. Výsledky dopadli takto: Osoby, ktoré si robili selfíčka, sú sebavedomejšie a cítia sa dobre vo svojej koži. Tí, ktorí si fotili objekty, sú premýšľavejší a kladú dôraz na hodnoty. Ľudia, ktorí sa zabávali tým, že fotili hlavne iných ľudí, sú uvoľnení a ľahšie odbúravajú stres vďaka priateľom a rodine.

Tlačiť Diskusia
Focus Media