Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mladí rodičia sa nevzdali cestovania ani po narodení dcérky: Aha, ako bravúrne to s bábätkom zvládajú!

08.07.2017 Barbora Daxner

Túlajú sa po svete s ročnou dcérkou a ruksakom na chrbte. Bez cestovky a často aj bez pevného plánu. Zažili spolu prales plný opíc, let na opačný koniec planéty, kúpanie vo vodopáde, plavbu loďou či návštevu soľnej bane.

Toskánske mesto Lucca zažila ako polročná. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. Toskánske mesto Lucca zažila ako polročná.

„Máme s mojím mužom túlavé topánky a asi je to nevyliečiteľné. Zaviedli nás do Nepálu, Indie, Malajzie, Bruneja, Thajska, Singapuru, na Bali, do Mexika, Saudskej Arábie či do bizarného Tokia. Túlali sme sa s ruksakom na chrbte po Himalájach a po džungli na Borneu“, rozpráva vášnivo o svojich cestách sympatická brunetka Barbora, a keď ju počúvate, zdá sa, že nie je nič ľahšie ako sa pobaliť a vyraziť do sveta. „Dobrovoľne sme sa ocitli v drsnej favele temperamentného brazílskeho Ria de Janeiro, ochutnali sme banánovo-kokosovú palacinku na legendárnej Khao San Road v Bangkoku, zodrali si topánky na luxusnej párty v Miami a odhalili sme, ako naozaj žijú svätí muži v indickom Varánasí. Očarilo nás mystické Škótsko, šarmantné Bretónsko, undergroundový Berlín, divoká Andalúzia, večne bdelý New York či umelecký Bristol.

Našou srdcovkou je Toskánsko, boli sme v ňom už trikrát. Druhýkrát sme sa tu dokonca zasnúbili. Ako inak, po famóznej toskánskej večeri a ešte famóznejšom víne. Na Srí Lanke sme zasa unikali pred divokými slonmi v národnom parku, absolvovali sme krkolomný výstup na Adamovu horu a boli svedkami najkrajšieho východu slnka. Ocitli sme sa uprostred čajovníkových plantáží a raňajkovali sme v kláštore s mníchmi. Cestujeme veľmi živelne. Žiadna cestovka, žiaden presne nalinajkovaný itinerár. Pre niekoho možno poriadny adrenalín, pre nás vášeň. A nezmenilo sa to ani po narodení našej prvorodenej dcéry Pauly Emílie. Žartujeme, že sme taká rodina nomádov, pretože hádam neuplynie týždeň, aby sme neboli kdesi na cestách. Dokonca o tom píšeme blog s názvom Little Nomad Life (www.littlenomadlife.com)

Barbora Daxner

Novinárka a autorka románov Výsostne ženská záležitosť a Stratené nálezy mala odjakživa slobodného ducha a milovala dobrodružné cestovanie s ruksakom na chrbte. Neusadilo ju ani manželstvo a dcéra. Práve naopak, v manželovi okrem životnej lásky našla aj cestovateľského parťáka a vďaka dcére si splnila sen a založila cestovateľský blog www.littlenomadlife.com

V soľnej bani  Wieliczka. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. V soľnej bani Wieliczka.

V soľnej bani aj v pralese

Keď naša malá nomádka dovŕšila tri mesiace, navštívila Budapešť. Bol to jej prvý výlet za hranice, aby tam zažila športového ducha pretekov železných mužov – Ironman a filmovú atmosféru legendárneho kúpeľného hotela Gellert. V jej piatich mesiacoch sa naša nomádia rodinka vydala autom do Talianska, k dramatickému pobrežiu Ligúrie, rozprávkovým dedinkám Cinque Terre, do Mantovy, Verony a samozrejme, do Toskánska. Za tie dva týždne sme autom najazdili skoro 40 000 kilometrov a spali na desiatich rôznych miestach.

Malá nomádka sa na tejto dovolenke naučila posadiť, my sme sa naučili robiť kompromisy. A večerať na hotelovej izbe. Bez presláveného vína. V 7. mesiacoch sme ju počas návštevy poľského Krakova s malou dušičkou zobrali do najstaršej soľnej bane na svete – Wieliczky, 110 metrov pod zemský povrch. Popravde, mala som obavy, že sa na nás budú ostatní dívať ako na krkavčích rodičov, kam to chúďa malé berieme! Lenže potom sa ukázalo, že bábätko je v poľskej soľnej bani celkom bežná vec. Pod zemou majú prebaľovací pult, detské ihrisko a reštauráciu! Detičky tam dokonca chodia na ozdravovacie pobyty.

Toskánske mesto Lucca zažila ako polročná. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. Toskánske mesto Lucca zažila ako polročná.

Kým malá nomádka na narodeninovej torte sfúkla svoju prvú sviečku, zažili sme spolu 22-hodinový let na exotické Bali, tropické horúčavy a smaragdovozelené ryžové polia, hustý prales plný divokých opíc, jazdu na skútri aj kúpanie vo vodopáde, plavbu loďami či trek po tisícoch schodov k mystickým chrámom. Spali sme spolu v krásnych rezortoch aj v letiskovej hale, ochutnávali vodu z čerstvého kokosu či mango, ktoré pred našimi očami odtrhli zo stromu. Naučili sme sa aj množstvo praktických zručností – ako sa zbaliť traja do jedného ruksaku, ako prebaliť dieťa aj tam, kde netušia, čo je to prebaľovací pult, a ako si užívať každú jednu voľnú chvíľu – keď malá nomádka zaspí.

Naše cestovanie s bábätkom je možno menej akčné, ale zato dostalo ďalší rozmer. Tá detská radosť, keď sa na indonézskych ostrovoch Gili prvýkrát hrala v piesku, brala ho plnými hrsťami do ručičiek a fascinovane sledovala, ako sa jej sype pomedzi drobné pršteky! Človek sa odrazu na veci, ktoré považuje za samozrejmé, začne dívať inými, detskými očami.

Na Bali ako  10. mesačná. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. Na Bali ako 10. mesačná.

Najkrajšie zážitky

Počas našej nezabudnuteľnej dovolenky na Bali sme sa utvrdili aj v tom, že cestovanie s dieťaťom odomyká dvere a srdcia. Naši známi si ťukali na čelo, keď sme im pred odletom oznámili, že malú nomádku berieme do juhovýchodnej Ázie. Paradoxne sa však v týchto regiónoch, kde majú rodiny veľa detí, s bábätkom cestuje najlepšie. Áno, možno tam všade nenájdete prebaľovacie pulty či detské autosedačky. Ale tamojší obyvatelia považujú rodinu za posvätnú. A bábätko, najmä bábätko so svetlou pokožkou, vnímajú takmer ako božstvo a správajú sa k nemu s rešpektom a fascináciou.

Neraz k nám domáci len tak prišli a s obrovskou bázňou sa chceli malej nomádky dotknúť. Alebo k nej posielali svoje deti. Vraj im to prinesie šťastie a prosperitu. Možno tam nemajú v každom podniku detskú stoličku, ale vždy sa nájdu ochotné ruky, ktoré vám dieťa povarujú, aby ste sa pokojne najedli. Dokonca nás jeden taxikár zobral k sebe domov, aby nám ukázal svoje vlastné detičky a rodinu. Žili veľmi chudobne, niekoľko generácií pod jednou strechou maličkého neomietnutého domčeka. Privítal nás kŕdeľ detí, ich hračky som si sprvu pomýlila s odpadkami – prázdne fľaše, plastové lyžičky…

Z očí celej rodiny však sršala pohostinnosť, dobrota a zvedavý záujem. Mali ste vidieť, ako sa naša malá nomádka na nich vrhla a hrala sa s nimi! A bolo jej úplne jedno, akú majú farbu pleti, spoločenské postavenie alebo pôvod. Deti sa podľa nás už v takomto útlom veku podvedome učia tolerancii a absorbujú do seba to, že všetci sme rovnakí a treba hľadieť srdcom, nie cez objektív predsudkov. Naše najkrajšie zážitky z Bali sa teda netýkajú pláží ani pamiatok, ale práve ľudského rozmeru. A to vďaka tomu, že sme cestovali s bábätkom.

Samozrejme, že nie je vždy všetko ružové a čím je malá nomádka staršia, tým väčšmi sa začína prejavovať jej osobnosť. No každý problém je pre nás výzva a každý cestovateľský zážitok nás len utvrdzuje v tom, že cestovanie s bábätkom vôbec nie je niečo čudné či nemožné.

Pôvabné Portovenere  v Ligúrii. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. Pôvabné Portovenere v Ligúrii.

 

Bábätká – cestovatelia

Nie sme vôbec rarita, rodičov – cestovateľov je v dnešnej dobe ako maku a stále ich pribúda, najmä v zahraničí. Generácia batôžkarov, ktorí kedysi s ruksakom na chrbte brázdili svet, dnes totiž má tridsať – tridsaťpäť rokov a väčšina zatúži po rodine a dieťati. No nechcú sa vzdať cestovania, pretože vedia, ako veľmi obohacuje ich život. A tak na tropických ostrovoch či v kozmopolitných metropolách bežne stretnete celé rodinky, ktoré kočujú po svete.

Rodičia si neraz nasporia alebo prenajmú svoj byt či predajú auto, a po narodení bábätka využijú materskú dovolenku na cestovanie po svete. Aj my sa snažíme povzbudzovať ďalších rodičov, aby sa nebáli cestovať. Na našom blogu alebo na besedách po celom Slovensku sa ich usilujeme inšpirovať, informovať a poradiť, kam ísť, čo vidieť a zažiť, kde sa najesť, dať si dobrú kávu či prespať, aby bolo dobre im aj ich pokladu. Zistili sme totiž, že nemusíte po pôrode iba sedieť doma medzi štyrmi stenami, alebo dieťa odkladať preč, ak chcete cestovať a poznávať. Naopak, dieťa vie nádherne zapadnúť do akéhokoľvek dobrodružného a akčného životného štýlu a zážitky môžete prežívať spoločne. Je to len otázka kompromisov a počúvania intuície.

Kúpanie  vo vodopáde  bol zážitok. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: archív B. D. Kúpanie vo vodopáde bol zážitok.

Naše cestovateľské desatoro…

vďaka ktorému vás už dovolenka s bábätkom nemusí stresovať

● Pri hľadaní leteniek sa už neriadime len čo najvýhodnejšou cenou, ale snažíme sa nájsť lety šetrné k režimu dieťaťa – ideálne maximálne jeden prestup a odlet vo večerných hodinách, aby sa cez deň unavilo a let prespalo. K letenke si prikupujeme rovno aj poistenie storna letenky, pretože pri dieťati človek nikdy nevie. Leteckú spoločnosť vopred požiadame o tzv. bulkhead seats s väčším priestorom pod nohy a možnosťou zavesiť na stenu postieľku. Väčšina leteckých spoločností ju poskytuje zdarma.

● Medzi dôležité kontakty, ktoré musíme mať so sebou na akejkoľvek ceste, patrí aj telefónne číslo na Národné toxikologické informačné centrum (NTIC) +421 2 5477 4166. Na tejto linke sa môžete 24 hodín denne s odborníkmi poradiť v prípade podozrenia na akúkoľvek otravu, teda ak váš drobec požije niečo o čom si nie ste istí, či nie je jedovaté alebo toxické. Poradia vám, čo treba robiť. Určite je to dobré vedieť nielen doma, ale aj pri vycestovaní do cudziny.

● Nájdeme si cez internet čo najlepšiu miestnu nemocnicu v danej oblasti (riaďte sa referenciami) a uložíme si jej adresu a kontakty pre prípad potreby.

● Balíme si so sebou cestovnú lekárničku, teda lieky na teplotu, hnačku, vracanie, ale väčšinu liekov a prípravkov ako sú repelenty, si zaobstarávame až na mieste. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že na lokálne ťažkosti lokálna medicína.

● Ak ideme letecky do exotiky, snažíme sa zbaliť naľahko, aby sme nevláčili dieťa aj hromadu batožiny. Znamená to traja do jedného veľkého ruksaku a do jednej príručnej batožiny. Docielime to tak, že napríklad kozmetiku používame všetci traja tú istú a berieme so sebou cestovný prášok na pranie.

● Neodmysliteľnou súčasťou našej batožiny je ergonomický nosič a cestovný kočík, ktorý sa dá zložiť do veľkosti príručnej batožiny, a tak ho vziať so sebou do lietadla. Skvelá vec!

● Zainvestovali sme do kvalitnej filtračnej fľaše, z ktorej dávame malej nomádke piť, keď si niekde nie sme istí kvalitou vody a neveríme príliš ani balenej vode. Taktiež v nej umývame ovocie a zeleninu, čím sa snažíme dvojnásobne zabrániť potenciálnym tráviacim ťažkostiam.

● V exotike sa nám pre dieťa najviac osvedčila suchá ryža, varená zelenina a ovocie, ktoré treba ošúpať. Všetko nové sme jej pritom núkali pomaly, postupne a s mierou.

● Naučili sme dieťa spať v kočíku (a v nosiči). Na cestách sa nám to veľmi zišlo, predovšetkým večer, keď sme ju uložili spať a vzali na večeru.

● Snažíme sa malej nomádke vychádzať v ústrety a dopriať jej maximálny komfort. Keď ju pol dňa vláčime po pamiatkach, druhú polovicu sa s ňou jašíme v bazéne, aby si tiež prišla na svoje. V exotike si teda bookujeme ubytovania aj s bazénom.

Tlačiť Diskusia (2)
Focus Media