Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tip na výlet v okolí Považskej Bystrice: Tento nádherný šperk slovenskej prírody si nesmiete nechať ujsť

16.07.2017 Zuzana Minarovičová

Víkend pred nami, moja túžba vypadnúť do divočiny na bode výbuchu a predpoveď počasia priam katastrofálna.

Manínska tieňava je najužší slovenský kaňon. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Manínska tieňava je najužší slovenský kaňon.

Nie vždy poslúcham – a veru ani meteorológovia nie sú výnimkou. Moja rebélia sa sem-tam vypláca. Staviam na ňu aj tentoraz a nasadáme do auta.

Lietavský hrad

Prvou voľbou nášho putovania je Lietavský hrad – najvzdialenejší bod výletu. Nachádza sa približne 10 km od Žiliny na strmom kopci medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná vo výške 635 m n. m. Je voľne prístupný a patrí medzi naše najväčšie a zároveň najzachovanejšie hradné zrúcaniny. Stúpajúc úbočím mračíme sa rovnako ako oblaky nad našimi hlavami. Akoby šibnutím čarovného prútika sa však po pol hodine mračiská trhajú a na nás dopadajú prvé slnečné lúče. V suchu a jase sa prechádzame nádvorím a tešíme sa z nádychu dávnych dôb.

Jedna z našich najkrajších zrúcanín. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Jedna z našich najkrajších zrúcanín. Manínska tiesňava

Stáčame to späť na Považskú Bystricu a tesne pred ňou odbočujeme do Manínskej tiesňavy. Na parkovisku miestneho autocampingu vyberáme ruksaky a peši sa dostávame k začiatku náučného chodníka. Z tabúľ sa čo-to dozvedáme o vývoji nielen malebnej Manínskej, ale aj Kostoleckej tiesňavy, nasledujúcej hneď za ňou.

Do tretice obdivujeme líniu skalných brál zvanú Bosmany. Po chutnom obede v miestnom penzióne sa nám ešte máli, štveráme sa preto chodníkom do lesa. Odmenou za lapanie po dychu je nám pohľad na Veľký Manín z výšky niekoľkých desiatok metrov nad cestou v útrobách tiesňavy, ktorou sme pred chvíľou kráčali. Mraky už opäť začínajú vyplazovať jazyk.

Manínska tieňava je najužší slovenský kaňon. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Manínska tieňava je najužší slovenský kaňon.

Nad dedinkou Kostelec nájdete strmé skalné bralá nazývané Bosmany. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Nad dedinkou Kostelec nájdete strmé skalné bralá nazývané Bosmany.

 

Súľovské skaly

Našou poslednou zastávkou sú Súľovské skaly – nádherný to šperk v slovenskej prírode. Náučný chodník je prístupný obojstranne, ale podľa mňa si odkrývanie malebných zákutí treba vychutnávať postupne. Moja voľba je preto smerom z parkoviska po zelenej značke na Súľovský hrad a zostup následne cez Lúku pod hradom. Za necelú hodinu (záleží od osobných preferencií) sa dostávame ku Gotickej bráne, k nádherným vyhliadkam do okolitých dolín a priamo do zrúcaniny hradu.

Strmšie miesta sú istené rebríkmi či kruhovými držadlami, do hradu vedie úzka kamenná chodba. Z horných hradných vyhliadok vidíme celý hrebeň Súľovských skál ako na dlani, v pozadí sú Martinské hole, na západe Malý aj Veľký Manín, zo severu sa na nás usmievajú Javorníky.

Bodka za výletom – až na jeden lejak v závere Manínskej tiesňavy na sklonku dňa sa hrôzostrašné meteoscenáre, našťastie, nenaplnili. Vivat rebelom!

Gotická brána je vysoká 13 m. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Gotická brána je vysoká 13 m.

Strmšie miesta istia rebríky. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Strmšie miesta istia rebríky.

Čarovné miesto ako z rozprávky. 7 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Zuzana Minarovičová Čarovné miesto ako z rozprávky. Užitočné linky:

www.hradlietava.sk

www.krizom-krazom.eu

www.sulovskevrchy.sk

Tlačiť Diskusia
Focus Media