Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zomierajú vám izbové rastlinky? Možno robíte 1 častú chybu: Rýchly test odhalí, či ich polievate správne

29.06.2017 iva

Aby vám rastlinka krásne kvitla a rástla, musíte ju udržiavať vo vhodnej pôde. Tu je zopár trikov, ako sa starať o zeminu v kvetináčoch.

Sledujte, čo vám rastlinka signalizuje. Sledujte, čo vám rastlinka signalizuje.

1. Biele fľaky

Nemusia znamenať nutne pleseň, ako si mnohé myslia. Pri zalievaní rastlín, a to najmä v prípade, že ich zalievate do mištičiek, sa soľ a vápno z hnojiva a samotnej vody zhromažďujú na povrchu. Zvyšky možno spoznať podľa ich suchej a drobivej textúry.

Čo s tým?

Ak chcete mať v kvetináčoch znovu krásnu hnedú pôdu, odstráňte prvých niekoľko centimetrov pôdy, ktorá obsahuje nánosy minerálov, a kvetináč doplňte čerstvou zeminou. V prípade, že biela vrstva nie je čistá a má zatuchnutý zápach, je potrebné vymeniť všetku zeminu.

2. Nová rastlina

Pokiaľ ste si kúpili novú izbovú rastlinu, je pravdepodobne zasadená v ľahkom rašelinovom substráte, ktorý má vláknitú štruktúru. Navyše v malom kvetináči. Ani jedno z toho nie je vhodné pre rast, preto treba rastlinu čo najskôr presadiť.

Ako na to?

Vyberte trochu väčší kvetináč a výživný substrát pre izbové rastliny. Nepoužívajte pôdu zo záhrady, pretože môže obsahovať choroboplodné zárodky a má tiež málo živín pre izbové kvetiny. Pri presádzaní neporušte koreňový bal.

3. Premokrenie pôdy

Keď začnú rastliny vädnúť a žltnúť im listy, môže to byť nedostatkom alebo nadbytkom vody. Tu je rýchly test, aby ste prišli na to, v čom je chyba. Zapichnite prst do zeminy kvetináča aspoň centimeter hlboko a hneď zistíte, či je zem suchá alebo nie.

Čo teraz?

Pokiaľ je zem premokrená, musíte rastlinu vytiahnuť z kvetináča, odstrániť zhnité korene a rastlinu presadiť. Ak však zemina s koreňmi zapácha, šanca je minimálna, že ju zachránite. Po presadení novú zeminu udržujte len mierne vlhkú. Zato rastlinu veľa roste, aby ste zvýšili príjem vody cez listy, než vyženie nové korene.

Tlačiť Diskusia
Focus Media