Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Máte chuť na paradajku alebo čerstvo odtrhnutú jahodu? Mňam! Nič to, že bývate v byte, postačí aj balkón

16.07.2017 iva

Máme pre vás pár tipov, ako si na balkóne vypestovať chutnú zeleninu a ovocie.

Niektoré ovocie a zeleninu si môžete vypestovať aj doma na balkóne. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Niektoré ovocie a zeleninu si môžete vypestovať aj doma na balkóne.

Aké plodiny sú vhodné na balkón

Favoritom sú určite kompaktné rajčiaky a baby papriky. Ale aj štipľavé čili papričky vypestujete bez problémov. Napríklad odrody Damián, Kilián, Kristián alebo naozaj ostrú odrodu Habanero, ktorá patrí do druhu Capsicum chinense.

Ďalší kandidáti:

● rajčiny, papriky, baklažán, pepíno (exotické zeleninové vajíčko s chuťou melóna), cukrové melóny (môžeme ich ťahať po rebríčku na stene), tekvice, uhorky (môžeme skúsiť pestovať aj tzv. klobásovú indickú uhorku, ktorá je dlhšia ako meter a z ktorej si priamo na rastline odrežeme len taký kus, aký potrebujeme), cukiny a patizóny, kučeravý kel, jahody a iné

● na jar a na jeseň sú vynikajúce reďkovky, šaláty, zelená cibuľka a okrúhlica

● bylinky

Jahody pri vyzrievaní plodov milujú slnečné miesto. Ale ak sa uspokojíte s pomalším dozrievaním, pestovať ich môžete hocikde. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Jahody pri vyzrievaní plodov milujú slnečné miesto. Ale ak sa uspokojíte s pomalším dozrievaním, pestovať ich môžete hocikde.

Ak túžite po mrkve...

... voľte odrody s kratším koreňom – baby karotku Mignon alebo odrodu Rondo, ktorá tvarom pripomína reďkovku.

Kto chce viac vody a kto menej

Zemiaky, rajčiny, baklažán, papriky, uhorky, cukiny, tekvice, melóny aj jahody sú náročné na vlahu, skromnejšie sú mrkva, červená repa, špenát, mangold, kel, cibuľa, cesnak, hrach, cukrová kukurica a bylinky.

Požiadavky na hĺbku substrátu

● minimálne 15 cm: šaláty, kríčkové a ťahavé fazule, hrach, cesnak, cibuľa, mrkva s guľatým koreňom, špenát, reďkovky, cukiny, previsnuté minirajčiny, orientálne listové plodiny, rôzne vňaťové rastliny, jahody

● minimálne 20 cm: nízke kríčkové rajčiny, tekvice, melóny, uhorky, baklažán, papriky, paštrnák, petržlen, mangold, bôb, kapusta, kučeravý kel, pór, rozmarín, šalvia, estragón

● minimálne 30 cm: zemiaky, cukrová kukurica, vysoké rajčiny, červená repa, mrkva, rebarbora 

Pre rajčiny je dobré, keď je balkón orientovaný na juh. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pre rajčiny je dobré, keď je balkón orientovaný na juh.

Čo je dobré vedieť?

Hnojenie

V nádobách má zelenina málo živín, je teda závislá od prihnojovania. Asi mesiac po vysadení priesad ich môžeme raz za jeden-dva týždne prihnojiť silno zriedeným tekutým biohnojivom. Najjednoduchšie je použiť pomaly sa rozpúšťajúce biohnojivo (predáva sa aj vo forme tyčiniek, ktoré sa zapichnú do substrátu).

Polievanie

Substrát zavlažujeme zvrchu, najlepšie ráno. Pri polievaní sa snažíme nezmáčať listy, aby sme nepodporili choroby. Závlahová voda by mala byť odstáta, preslnená, prevzdušnená a tej istej teploty ako substrát. Je dobré porozmýšľať aj nad samozavlažovacími nádobami.

Drenáž

Na dno nádoby – ešte pred nasypaním substrátu – treba dať drenážnu vrstvu (2 až 4 cm), ktorá bude odvádzať prebytočnú závlahovú vodu, substrát sa nerozbahní a zároveň bude chrániť korene pred utopením.

Tlačiť Diskusia
Focus Media