Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Majiteľka domu dokázala so svojím hniezdočkom neskutočné veci: Počkajte, keď uvidíte tú terasu!

27.07.2017 Stanislava Longauerová

Záhradná architektka Dorthe tvrdí, že interiér a záhrada by nám mali spätne tiež čosi pekné vrátiť. Ako to docieliť a prečo?

Dorthe je záhradná architekta a bytová dizajnérka. 19 obrázkov vo fotogalérii Dorthe je záhradná architekta a bytová dizajnérka.

Kto tu býva

Dorthe Kvist je záhradná architektka, interiérová dekoratérka a spisovateľka, pravidelne vystupuje v dánskej televízii ako poradkyňa. S manželom Jakobom majú dve deti, žijú v Kodani.
 

Keď mala Dorthe Kvist dvanásť rokov, väčšinu leta trávila v záhrade a poznala každučký konárik na jabloni, po ktorej tak rada liezla. V zime vo svojej izbe pre zmenu vyrábala závesy a navrhovala poťahy na vankúše. V pätnástich sa už takmer do svojej izbičky nezmestila, pretože ju obsadilo 32 rastliniek, o ktoré sa vzorne a s láskou starala, pričom voľné chvíle aj tak najradšej trávila v parku alebo v botanickej záhrade.

V obývačke sa cítite ako na záhrade. 19 obrázkov vo fotogalérii V obývačke sa cítite ako na záhrade.

Botanická záhrada prechádza plynulo aj do jedálne. 19 obrázkov vo fotogalérii Botanická záhrada prechádza plynulo aj do jedálne.

Tie najkrajšie dózy treba samozrejme vystaviť. 19 obrázkov vo fotogalérii Tie najkrajšie dózy treba samozrejme vystaviť.

Stále experimentuje

Nečudo, že Dorthe so svojím manželom Jakobom, dvoma deťmi, mačkou a kŕdľom sliepok žijú v dome s veľkou záhradou. „Ešte stále ma baví experimentovať a všetko optimalizovať,“ zverí sa Dorthe, ktorá nielen číta množstvo kníh a magazínov o záhrade a interiéri, ale sa aj profesio- nálne venuje záhradnej architektúre, dokonca napísala dve knihy na danú tému: Staň sa priateľom svojej záhrady a Záhrada v meste: kapusta, zemiaky a láska.

Modrozelená stena pôsobí eko a elegantne zároveň. 19 obrázkov vo fotogalérii Modrozelená stena pôsobí eko a elegantne zároveň.

Konár ako prirodzená súčasť interiéru. 19 obrázkov vo fotogalérii Konár ako prirodzená súčasť interiéru.

Uprostred rastlín zanikne aj ošarpanosť modrej plechovej skrinky. 19 obrázkov vo fotogalérii Uprostred rastlín zanikne aj ošarpanosť modrej plechovej skrinky.

Má náradie, ktorým tromfne aj majstrov

Zároveň má nos na tie najvychytenejšie obchody s interiérovými doplnkami a aby toho nebolo málo, vyrába zaujímavé doplnky do domácnosti a renovuje starý nábytok. „Som absolútnou zástankyňou hesla Urob si sám. Moja zbierka pracovného náradia rozhodne zapôsobí na každého remeselníka,“ smeje sa Dorthe, no v skutočnosti sa naozaj zúčastnila na niekoľkých renováciách nehnuteľností, kde doteraz žila.

V dome sa nachádza aj množstvo obrazov. 19 obrázkov vo fotogalérii V dome sa nachádza aj množstvo obrazov.

Zelená sa dostala aj dovnútra

Nikoho určite neprekvapí, že aj interiér domu, ktorý patrí Dorthe a jej rodine, je plný rastlín. A to nielen na stolíkoch a policiach: stoja tiež v ceste obrazom na stenách a florálny motív zasadol aj na sedačku v obývačke. Pri výbere nábytku kládla dôraz v prvom rade na kvalitu a materiál, čo sa ukázalo ako dokonalé spojenie. S množstvom zelene totiž vytvára drevo ideálny pár pre udržateľný obytný priestor.

Porast izbových kvetín takmer zakrýva fotoportrér Yoko Ono. 19 obrázkov vo fotogalérii Porast izbových kvetín takmer zakrýva fotoportrér Yoko Ono.

Kvety sú všade, kde sa len pozriete. 19 obrázkov vo fotogalérii Kvety sú všade, kde sa len pozriete.

I izbe nájdete aj natrhané lúčne kvety. 19 obrázkov vo fotogalérii I izbe nájdete aj natrhané lúčne kvety.

Dokonca aj obrazy sa dajú vyplniť rastlinkami, v tomto prípade zeleninou. 19 obrázkov vo fotogalérii Dokonca aj obrazy sa dajú vyplniť rastlinkami, v tomto prípade zeleninou.

 

Z terasy vytvorila zelenú oázu oddychu

„Myslím, že najväčšou chybou je, ak sa sústredíme iba na investíciu do zariadenia interiéru. Veľakrát zabúdame, že aj on by nám mal byť schopný spätne ponúknuť čosi pozitívne. Správne prostredie nás dokáže povzbudiť, ale aj upokojiť, keď to práve potrebujeme. Naopak, zle nastavený obytný priestor spôsobuje skľúčenosť a vytvára negatívnu energiu. To isté platí o záhrade, balkóne či terase,“ zamyslí sa Dorthe, ktorá sa svojim klientom snaží vždy všetko ušiť presne na mieru.

Pníky na terase majú pre lepšiu manipuláciu zospodu aj kolieska. 19 obrázkov vo fotogalérii Pníky na terase majú pre lepšiu manipuláciu zospodu aj kolieska.

Bez ohľadu na rozpočet

„Nielen dom, ale aj záhrada by mala vyhovovať svojmu majiteľovi. Jeho životu a očakávaniam, ktoré má. Možno vás to prekvapí, ale je to možné aj bez ohľadu na výšku rozpočtu, ktorým disponujete,“ radí dánska záhradná architektka známa aj v dánskej televízii. Veď ak sa lepšie prizriete, v záhrade sa jej podarilo vytvoriť síce na prvý pohľad divokú, ale vo svojej podstate dokonale udržateľnú flóru. 

Príbytky pre vtáčikov sú v tejto záhrade samozrejmosť. 19 obrázkov vo fotogalérii Príbytky pre vtáčikov sú v tejto záhrade samozrejmosť.

Náradie, vtáčie búdky aj domčeky pre hmyz sú tu úhľadne vedľa seba. 19 obrázkov vo fotogalérii Náradie, vtáčie búdky aj domčeky pre hmyz sú tu úhľadne vedľa seba.

Aj záhrada je posiata kvetinami. 19 obrázkov vo fotogalérii Aj záhrada je posiata kvetinami.

3 nápady na ukradnutie:

Dve je viac než jedna

Tzv. dvojpolica má svoje nesporné výhody. Na spodnú z nich môžete poukladať či už na výšku alebo na ležato knihy, no a na hornú rôzne dekorač-né doplnky. Získate tak dokonalý priestor 2 v 1!

Dve je viac ako jedna 19 obrázkov vo fotogalérii Dve je viac ako jedna

Na sadeničky stvorené

Klíčenie semienok v drevených debničkách na záhrade je nielen ekologické, ale pripomínajú aj čosi ako malé vyvýšené záhony. Ich výhodou je, že bočné steny vytvárajú prirodzený predel.

Na sadeničky stvorené 19 obrázkov vo fotogalérii Na sadeničky stvorené

Z lesa do obývačky

Ak pník stromu správne ošetríte, poslúži vám nielen ako podstavec na kvetináče v záhrade. Svoje miesto má neodmysliteľne aj v interiéri. Skúste napríklad vrch natrieť bielou alebo inou farbu.

Z lesa do obývačky 19 obrázkov vo fotogalérii Z lesa do obývačky

Tlačiť Diskusia