Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Z obyčajného domu na vidieku vyčarili hniezdočko snov: Tú fantastickú kuchyňu im budete ticho závidieť!

30.07.2017 Stanislava Longauerová

Frida a Anders sa rozhodli kvôli deťom spraviť zásadný krok. Odísť z mesta a vytvoriť im domov, v akom kedysi sami vyrastali.

Frida s manželom odišli z mesta kvôli deťom. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Frida s manželom odišli z mesta kvôli deťom.

Frida a Anders síce vyrastali na vidieku, no väčšinu pracovného života strávili v meste. Mestečko Umeå, kde žili, má približne 75 000 obyvateľov, od veľkomesta má teda naozaj ďaleko. S narodením prvého syna však manželia začali pomýšľať na návrat, život na vidieku nabral v ich očiach opäť na príťažlivosti, vábili ich staré známe farby a vône, na ktoré akoby medzičasom zabudli.

Typický švédsky dom má síce 
červenú fasádu, tu je však biela. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Typický švédsky dom má síce 
červenú fasádu, tu je však biela.

Kto tu býva

Frida pracuje v materskej škole a spolu s manželom Andersom žijú na vidieku v blízkosti švédskeho mesta Umeå. Majú dvoch synov Axela a Viktora.

Frida s manželom odišli z mesta kvôli deťom. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Frida s manželom odišli z mesta kvôli deťom.

Romanticky a blízko

Dvojpodlažný dom odetý do bieleho plášťa stojí za kamenným múrom uprostred polí a lesov. Trvá to len minútu, kým sa dostanete do obchodu, za ďalších päť ste v škôlke, kde Frida pracuje. Dnes už to znie ideálne, ale ich prvé stretnutie s nehnuteľnosťou také rozhodne nebolo.

Vstup do domu je priestranný 
a plný svetla, čo je veľmi dôležité. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Vstup do domu je priestranný 
a plný svetla, čo je veľmi dôležité.

Textil na lavici v predsieni ladí so vzorovanou tapetou na stene. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Textil na lavici v predsieni ladí so vzorovanou tapetou na stene.

Schátrané, no krásne

Vila s obytnou plochou 230 m² bola v pôvodnom stave, menšie opravy sa naposledy uskutočnili v 50. rokoch minulého storočia. Napriek tomu manželov upútalo hneď niekoľko nádherných a stále zachovaných detailov. A tak sa v júli 2010 odštartovali 3-mesačné renovačné preteky.

V interiéri dominujú prírodne farby. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media V interiéri dominujú prírodne farby.

Starožitný kútik - aj takto by sa dalo 
nazvať miesto plné spomienok. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Starožitný kútik - aj takto by sa dalo 
nazvať miesto plné spomienok.

Jednota prostredia

„Interiér domu by mal byť v súlade s vonkajším prostredím,“ prezrádza Frida svojou filozofiu, ktorá má rozhodne niečo do seba. Je to v prvom rade množstvo rastlín, ktoré prepájajú vnútro domu so zeleným exteriérom. Pod nohami hreje drevená podlaha, na ktorú hľadia vzdušné, takmer 3 metre vysoké stropy.

Zeleň popínavých rastlín aspoň sčasti tlmí intenzitu bielej. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Zeleň popínavých rastlín aspoň sčasti tlmí intenzitu bielej.

Aj malé žlté detaily na nohách stoličiek výrazne svietia. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Aj malé žlté detaily na nohách stoličiek výrazne svietia.

Neobmedzená záruka

Najmä vďaka oknám umiestneným na všetky svetové strany je počas dňa interiér nádherne presvetlený. Namiesto kúpy nových okien ošetril Anders pôvodné rámy ľanovým olejom, potom nasledovalo osvieženie novým náterom. „Na nové okná nám ponúkli záruku 10 rokov... Ale čo je to v skutočnosti 10 rokov? Naše okná sú tu od roku 1937 a sú stále ako nové,“ pochváli týmto Frida svojho muža Andersa, ktorý ich repasoval spolu so strýkom stolárom.

Ženy milujú vankúše. 
A prečo by aj nie? 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Ženy milujú vankúše. 
A prečo by aj nie?

V hosťovskej izbe sa nekonal 
žiaden experiment s farbami. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media V hosťovskej izbe sa nekonal 
žiaden experiment s farbami.

Neporiadok v kuchyni nevidia

Na prízemí sa nachádza vstupná hala, priestranná obývačka s oknami na tri svetové strany a extra priestranná kuchyňa, ktorá je Fridinou najobľúbenejšou časťou v dome. „Veľmi si pochvaľujem jedáleň oddelenú od kuchyne. Keď sedíte pri krásne prestretom stole, nikoho neruší neporiadok v kuchyni.“

Interiér je plný milých detailov. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Interiér je plný milých detailov.

Relax prácou

„Mojím najväčším relaxom je sadnúť si za šijací stroj a niečo pekné ušiť,“ prezrádza Frida. Už ako dievčatko inklinovala k interiérovému dizajnu a ušila svoje prvé obliečky na vankúš. Jej štýl by sa dal dnes označiť za klasický, no stále hravý.

Prírodné motívy sa nachádzajú aj na obrazoch. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Prírodné motívy sa nachádzajú aj na obrazoch.

Snobi určite nie

„Kombinujem nábytok z rôzneho obdobia. Musí však farebne ladiť a mať podobný tvar,“ prezrádza svoj recept na zariaďovanie mama dvoch malých synov. „Náš štýl nie je rozhodne snobský, väčšina nábytku pochádza z bazárov. Je však príjemné, ak v starom nábytku objavíte pridanú hodnotu. Hoc aj v podobe malého detailu.“

V šľapajach rodičov

Znie to trochu ako príbeh z rozprávky, no zdá sa, že Frida a Anders skutočne našli svoje miesto na Zemi. Niekedy je aj návrat ku koreňom ten správny krok. Veď napokon, čo je zlé na tom, ak deti majú šancu vyrastať na miestach, kde ich rodičia? 

Kvety nechýbajú ani v detskej izbe 
zariadenej štýlovým nábytkom. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Kvety nechýbajú ani v detskej izbe 
zariadenej štýlovým nábytkom.

Originálny nábytok nájdete aj v detskej izbe. 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Originálny nábytok nájdete aj v detskej izbe.

Frida radí

„Na začiatku som si myslela, že to bude trvať maximálne 4 roky, kým bude v dome a okolo neho všetko hotové. Tu však práca nikdy nekončí... Ale čo je na tom vlastne zlé? Veď takto máte pred sebou neustále nové a nové výzvy!“

3 nápady na ukradnutie:

Rodinné stolovanie

Tiež si ráno rýchlo natriete chlieb a držíte ho v ruke ešte vo výťahu? Možno je čas zmeniť to. Lebo aj doma môžu raňajky vyzerať ako v najlepšom penzióne. Potrebujete len čas a zopár maličkostí.

Rodinné stolovanie 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Rodinné stolovanie

 

S aplikáciou

Ušiť poťah na vankúš nie je nič zložité, no ak zapojíte kreativitu, môže vzniknúť dobrý nápad. Skúste napríklad na jednofarebný poťah našiť aplikáciu vystrihnutú z filcu, tú totiž netreba obšívať.

S aplikáciou 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media S aplikáciou

 

Aj v práci štýlovo

Pracovný kútik by vás mal inšpirovať. Ani Frida nenechala nič na náhodu a tie najlepšie kúsky z bazára zdobia jej pracovný stôl. Totiž len ak sa tam budete dobre cítiť, pôjde vám aj práca od ruky.

Aj v práci štýlovo 19 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Aj v práci štýlovo

Tlačiť Diskusia (4)
Focus Media