Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Nádherné pobrežie aj úžasné hory! Slovinsko je síce maličké, ale TOTO vás absolútne nadchne

14.10.2017 mon

Relax pri mori či radšej v horách? V Slovinsku si môžete dopriať oboje. Vyberte sa na prázdninový výlet autom cez jednu z najmenších európskych krajín.

Slovinsko má turistom čo ponúknuť. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Slovinsko má turistom čo ponúknuť.

Je to naozaj jedna z najmenších a najmladších európskych krajín, ale napriek svojej veľkosti a veku dokáže Slovinsko ponúknuť takmer všetko, po čom srdce dovolenkára zatúži. Kedysi patrilo Habsburgovcom, neskôr bolo súčasťou Juhoslávie a od roku 1991 sa stalo samostatným štátom. Má len 47 kilometrov pobrežia Jadranského mora, ale akých!

A ak sadnete na pobreží do auta, za dve hodinky ste v Alpách, uprostred nádherných panorám vysokých hôr. Slovinsko patrí spolu so Švédskom a s Fínskom k najviac zalesneným štátom Európy. Leží medzi Rakúskom, Talianskom a Chorvátskom, takže ak máte túlavé topánky, je čo objavovať aj v širšom rámci.

Zelená Ľubľana

Ľubľana bola vyhodnotená ako najzelenšie hlavné mesto v Európe, a keď ju navštívite, hneď si uvedomíte prečo. Navyše je naklonená cyklistom a chodcom, najlepšie preto bude, ak auto zaparkujete na jej okraji. Historické centrum je ako stvorené na túlanie sa úzkymi uličkami, no nevynechajte ani návštevu hradu, do ktorého sa z centra pohodlne dostanete lanovkou.

Ľubľana bola vyhodnotená ako najzelenšie hlavné mesto v Európe. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Ľubľana bola vyhodnotená ako najzelenšie hlavné mesto v Európe.

Dramatické hory

Vďaka Júlskym Alpám má Slovinsko nádherný dramatický vzhľad. Uprostred Národného parku Triglav stojí rovnomenný najvyšší vrch vysoký až 2 864 m n. m. Nachádzajú sa tu ľadovcové jazerá, vodopády, údolia aj vysoké štíty, nájdete tu teda skvelé možnosti na túry aj relax. Ak máte chuť prejsť si ho autom, začnite na západnej strane v alpskej dedinke Krajinska Gora. Odtiaľ si to môžete nasmerovať na Vrsic Pass, ktorému nikto nepovie inak ako Ruská cesta podľa desiatich tísícov ruských zajatcov, ktorí cestu počas prvej svetovej vojny opravovali. Z cesty Vrsic Pass, ktorá spája dve doliny a vedie do údolia Soca, máte dobré východiskové možnosti na túry a výstupy do okolitých hôr. Samotné údolie je známe vďaka riekam so smaragdovo sfarbenou vodou. Bovec, mestečko v údolí, má skvelú ponuku vodných športov.

Ľadovce aj rokliny

Zhruba 30 minút jazdy z Bledu sa nachádza región Bohinj. V zime je obľúbený lyžiarmi, ale aj v lete vás ľadovcové údolie obklopené horami nadchne. Lanovkou sa môžete vyviezť na vrchol lyžiarskeho rezortu Vogel a odtiaľ sa kochať výhľadmi na celý národný park a alpských velikánov. Ak máte náladu na túru, nasmerujte si to do rokliny Vintgar. Dobre značená trasa má 4 kilometre, je vhodná pre každého a povedie vás pozdĺž rieky a jej vodopádov po drevených lávkach.

Cez roklinu Vitgar prejdete  po drevených lávkach. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Cez roklinu Vitgar prejdete po drevených lávkach.

Krásu jazera Bohinj  môžete obdivovať  z kanoe. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Krásu jazera Bohinj môžete obdivovať z kanoe.

Sladká bodka

Slovinské pobrežie je malé, ale bude perfektným zakončením dovolenky. Ak hľadáte niečo typické so stredovekým šmrncom, zamierte do Piranu. Mestečko s červenými strechami leží v krásnej zátoke, má historické jadro, úzke uličky a očarujúci prístav. Slovinská kuchyňa je ovplyvnená Rakúskom aj Talianskom – a verte nám, je to veľmi chutná kombinácia. Ako sladkú bodku si doprajte štruklj, čo je vlastne v preklade štrúdľa a podáva sa tu s rôznymi zaujímavými plnkami. Možno obohatíte aj svoj domáci receptár novými kombináciami chutí. 

Do Piranu je zákaz vjazdu  všetkým autám, takže si  vychutnáte jeho pokojnú  atmosféru. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Do Piranu je zákaz vjazdu všetkým autám, takže si vychutnáte jeho pokojnú atmosféru.

NÁŠ tip 

Lipicanské kone

Neďaleko talianskych hraníc leží dedina Lipica preslávená najmä chovom slávnych lipicanských koní, ktoré dodávali na viedenský cisársky dvor. Žrebčín si môžete za poplatok prezrieť a navštíviť aj predstavenie cvičených žrebcov.

Dedinka Lipica sa preslávila chovom koni. 6 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Dedinka Lipica sa preslávila chovom koni.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media