Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po 2 umelých oplodneniach si našla na teste 2 čiarky: Bola šťastná, ale čoskoro prišlo kruté vytriezvenie

18.08.2017 Ivana Adamcová

Keď sme sa s manželom zoznámili, mala som 25 rokov. Veľmi som túžila po rodine, tak som mu otvorene povedala, že nie je na čo čakať.

Alena si prežila potrat dvakrát. Alena si prežila potrat dvakrát.

A tak sme hneď po svadbe začali na bábätku pracovať. Lenže nedarilo sa. Spustil sa maratón po lekároch, vyšetrenia, odbery, spermiogramy, injekcie, inseminácie, no prosto – občas sme sa cítili ako pokusné myšky. Stále sa nedarilo, vraj u mňa nedochádzalo k dozretiu vajíčka a následnej ovulácii, a tak sme sa odhodlali na umelé oplodnenie. Po odbere sme mali dve vložené embryá a 8 „mrazáčikov”.

Na naše veľké šťastie sa to podarilo na prvý pokus a narodil sa nám nádherný syn. O dva roky sa postup zopakoval a narodilo sa nám dievčatko. Keďže sme chceli tri detičky, skúsili sme to do tretice, bohužiaľ, už sa to nepodarilo. Tak sme sa uspokojili a nažívali si. Pár mesiacov nato som začala mať problémy so žlčníkom, pichanie, nevoľnosti, vracanie. Pobehala som lekárov, no nič mi nezistili. Keďže mi meškala menštruácia, len tak zo špásu som si urobila test. A na moje obrovské prekvapenie tam boli dve čiarky. Nemohla som uveriť, že po tom všetkom sa to podarilo, čakali sme tretie bábätko.

Moja radosť však trvala iba 8 týždňov, keď mi na ultrazvuku povedali, že plod odumrel a musím ísť na kyretáž. Zo zákroku si veľa nepamätám, len to, že to strašne bolelo. Ani nie fyzicky, skôr na duši. Ale nejako sme to prežili. Po čase som strašne ochorela, tak mi lekár predpísal antibiotiká. No keď ma začali veľmi bolieť prsia, urobila som si test. A na ňom dve čiarky. Ale už som sa netešila, prišiel 8. týždeň a opäť to isté, plod odumretý, nariadené čistenie. Po zákroku som sa znovu snažila nabehnúť do normálneho života, hlavne kvôli mojim dvom nádherným detičkám a manželovi. Nikomu som o potratoch nepovedala, o  ľútosť nestojím. Dnes to beriem tak, že mám pre koho žiť, hoci stále mi behá hlavou, že som mohla mať štyri deti, nie iba dve.

Samovoľný potrat

sprevádzajú bolesti a krvácanie. Niekedy dôjde k tomu, že sa maternica sama vyčistí krvácaním a maternicovými sťahmi a zákrok nie je potrebný. Ak sa to nestane, musí lekár pristúpiť ku kyretáži.

Zamĺknutý potrat

(missed abortion) znamená, že plod v maternici odumrie a prestane sa vyvíjať. Spočiatku na sebe žena nemusí pozorovať žiadne príznaky, zamĺknutý potrat často zistí až lekár pri ultrazvukovom vyšetrení. Ak je odumretý plod v maternici dlhší čas, zvyčajne sa samovoľný potrat rozbehne sám.

Najčastejšie príčiny:

Môže ich byť niekoľko. Zo strany matky (napríklad hormonálne príčiny, malformácie maternice, zápaly, imunologické faktory, poranenia maternice a podobne) a tiež zo strany embrya. Tie sú z hľadiska zamĺknutého potratu významnejšie. Ide najčastejšie o abnormality v genetickej výbave.

Tlačiť Diskusia
Focus Media