Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Práčka je po rokoch zanesená a špinavá: Ako ju rýchlo a šikovne vyčistiť? Skúste tieto geniálne triky

21.08.2017 iva

Či používate čistiace tablety, alebo nie, sami viete, že práčka je po rokoch aj tak zanesená, kde-tu pleseň a nánosy od prášku. Vyskúšajte naše nápady a bude žiarivo čistá!

Raz za mesiac umyte aj vnútro práčky. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Raz za mesiac umyte aj vnútro práčky.

1. Dvierka

Po vypraní zostávajú dvierka mokré. Preto ich vždy utrite suchou handrou a nechajte ich otvorené. Nech sa vnútro práčky vetrá.

2. Tesniaca guma

Práve na nej sa ukladajú baktérie a pleseň. Preto je dobré gumu po každom praní vyčistiť. Najlepšie ju vyčistíte akýmkoľvek rozpúšťadlom alebo roztokom so sódou. Nepoužívajte prípravky s chlórom, mohli by gumu poškodiť.

3. Bubon

Raz za mesiac vyčistite aj vnútro práčky. Hubkou namočenou do roztoku sódy zmiešanej s kyselinou citrónovou. Väčšina pracích prostriedkov sa skladá s horečnatých a vápenatých solí, na ktoré najlepšie účinkujú organické, prípadne anorganické kyseliny. Preto si pomôžte kyselinou citrónovou alebo obyčajným octom. Do dávkovača nasypte toľko kyseliny, koľko dávate prášku do bežného prania. Ak pridáte aj ocot, bude to ešte lepšie. Potom práčku naprázdno spusťte na najvyšší program.

Aby bielizeň nezapáchala, treba sa postarať aj o práčku. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Aby bielizeň nezapáchala, treba sa postarať aj o práčku.
 

4. Zásobník

Vytiahnite dávkovač podľa pokynov výrobcu a potom ho dôkladne utrite. K bezchybnému vyčisteniu použite zmes octu a sódy. Odstraňuje aj hrdzu. Namáčajte dávkovač do tejto zmesi na 30 minút a uvidíte, ako bude žiariť.

5. Filter

Prístup k nemu je zvyčajne v spodnej časti práčky. Pod práčku radšej dajte starú handru, potom otvorte uzáver a vytiahnite všetky nahromadené nečistoty. Sú to väčšinou vlasy, špáradlá, mince, kusy látky a nití. Otvor dôkladne poutierajte a zatvorte.

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media