Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Macedónec si otvoril v Prešove cukráreň: Slovensko milujem, ale toto ma poriadne vytočilo

25.09.2017 Ivana Adamcová

Svoj domov na Slovensku našiel aj zmrzlinár Zekirij Imeri z Macedónska, ktorý si v Prešove otvoril cukráreň.

Zekirija má v centre Prešova zmrzlináreň. Zekirija má v centre Prešova zmrzlináreň.

Zekirija Imeri z Macedónska: „V Prešove je krásne, ale vládne tu byrokracia.“

V Prešove žijem šiesty rok, ale prisťahoval som sa už v roku 1990 do Košíc. S jazykom som, našťastie, nemal žiaden problém, lebo juhoslovančina je so slovenčinou podobná. Navyše som mal v Chorvátsku cukráreň a chodievalo tam veľa turistov zo Slovenska, tak som sa čo-to aj naučil.

Prisťahoval som sa s manželkou Sennas, s ktorou máme dve deti – 17-ročnú dcéru Selmu a 13-ročného syna Hasima. Prišli sme za strýkom, ktorý prevádzkuje známu cukráreň Aida v centre Košíc. Kedysi ako malý chlapec som k nemu chodieval aj na prázdniny a práve vďaka nemu sa cítim na Slovensku ako doma. V tom čase, keď sme sem doslova utiekli, sa začala vojna a necítili sme sa doma bezpečne. Mysleli sme si, že sa to po čase upokojí a vrátime sa späť. Nik nepredpokladal, že vojna bude trvať desať rokov.

Z domova mi chýba hlavne more, chodíme tam už len na dovolenky. Prešov som si však zamiloval, sú tu dobrí ľudia a je tu veľmi pekne. To, čo sa mi ako podnikateľovi nepáči, je veľká byrokracia. Myslím, že niektoré záležitosti sú tu doslova prehnané. Nedávno som napríklad dostal pokutu 660 eur len preto, že moja predavačka zabudla dať doklad za jeden kopček zmrzliny. Myslím, že taká vysoká pokuta za 50-centovú položku je neprimeraná.

Tlačiť Diskusia (8)
Focus Media