Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ak milujete spojenie histórie, kultúry a prírody, navštívte južnú Moravu: Jej krásy vám vyrazia dych

13.01.2018 Ivana Adamcová

Ak milujete spojenie dávnej histórie, kultúry a prírody, navštívte južnú Moravu a jej krásy vám vyrazia dych. Možno vás inšpirujeme!

Kráľovské mesto Znojmo  často navštevujú aj rakúski turisti. 6 obrázkov vo fotogalérii Kráľovské mesto Znojmo často navštevujú aj rakúski turisti.

Chceli sme spojenie nemožného – kultúry, histórie, krásnej prírody, cykloturistiky, mestskej atmosféry, dobrého jedla, vína a našli sme! Južná Morava nám splnila všetky požiadavky.

Pravek na dosah

Archeopark Pavlov je svetový unikát, a tak sme ho nemohli nenavštíviť. Stojí na mieste, kde sa našli pôvodné paleolitické sídliská, rôzne predmety z kamennej i ľadovej doby, zbrane, mamutie, ale aj ľudské kosti. To všetko si môžete pozrieť v kine i vo výstavnom priestore. Stáva sa, že ľudia prebehnú múzeum za 10  minút a pýtajú sa, či je to všetko, ale iní v ňom strávia aj celý deň. Ako nám povedali zamestnanci, najlepšie je nič neočakávať, potom budete pozitívne prekvapení.

Vranov nad Dyjí je súčasťou Národného parku Podyjí. 6 obrázkov vo fotogalérii Vranov nad Dyjí je súčasťou Národného parku Podyjí.

Genius loci Mikulova a Znojma

Po obdive Věstonickej venuše spred 25-tisíc rokov pred Kristom sme sa preniesli v čase do 13. storočia na zámok v Mikulove. Aj keď nepôjdete dnu, okolité záhrady sú skvelé na oddych a nasávanie atmosféry. Podobne pôsobí historické jadro mesta z konca 16. storočia. Dominantou mesta je aj krížová cesta na Svatom Kopečku, ktorá vás zase zavedie nielen k iným myšlienkam, ale aj k novým (vý)pohľadom na mesto.

Nevynechali sme ani kráľovské mesto Znojmo, ktoré sa stalo miestom vinárov a milovníkov kultúrnych pamiatok. Môžete zavítať do podzemia, ktoré sa začalo budovať v 14. storočí, je dlhé 27 kilometrov, ale vy si ho môžete pozrieť na sprístupnenom 1 kilometri. Ak by vám to bolo málo, tak si môžete vybrať z dvoch adrenalínových trás. Z radničnej veže po vyšliapaní 162 schodov zažijete nádherné panorámy mesta a okolia, pri dobrom počasí uvidíte aj Alpy.

Jaroměřice nad Rokytnou je moravským Versailles. 6 obrázkov vo fotogalérii Jaroměřice nad Rokytnou je moravským Versailles.

Víno má svoju históriu

Ak ste fajnšmekri vína, Morava je pre vás ako stvorená. Pretože čo vinárstvo, to zaujímavá história. Už len návšteva impozantného Louckého kláštora v Znojme s priestormi pivníc, ochutnávok a špecializovanou predajňou stojí za to. A ako bonus sa dozviete, že mnísi zbohatli na viniciach a opát Šebastián Freytág doniesol do Znojma prvé semená uhoriek. Takže jemu vďačíme za dnes známe „znojemské kvasáky“.

My sme navštívili aj architektonicky zaujímavé vinárstvo Sonberg obklopené vinicami a založené už v 13. storočí, ktorého vína vyhrávajú ceny po celom svete. Aj ubytovanie s témou vína sa ľahko hľadá. Napríklad v hoteli Vinice Hnanice s wellnes, za ktorým nájdete nádhernú vyhliadku na vinicu Šobes v Národnom parku Podyjí. Za svoje vynikajúce vlastnosti vďačí šobeské víno práve ideálnej polohe. Ochutnať víno kráľov sa dá v sezóne priamo vo vinici.

Vinice na Morave sú čarokrásne. 6 obrázkov vo fotogalérii Vinice na Morave sú čarokrásne.

Príroda z bicykla

Moravské vinárske cyklotrasy vás bezpečne povedú po jednotlivých pivničkách, stačí si vybrať. My sme si vybrali nenáročnú cyklotrasu s umeleckými zastávkami v okolí obce Jevišovka. A zašli sme aj do Národného parku Podyjí, o ktorom domáci tvrdia, že je najmenší, ale najkrajší v Česku. Ak navštívite obec Čížov na území parku, kde nájdete zvyšky železnej opony a pamätník železnej opony, odtiaľ sa pešo či na bicykli dostanete až do najmenšieho mestečka v Rakúsku Hardegg, kde akoby zastal čas. Dominuje mu krásny hrad a príroda je nezabudnuteľná.

V roku 1945 na zámku  v Mikulove vypukol požiar  a takmer celý zhorel, napriek  tomu sa ho podarilo takto zrekonštruovať. 6 obrázkov vo fotogalérii V roku 1945 na zámku v Mikulove vypukol požiar a takmer celý zhorel, napriek tomu sa ho podarilo takto zrekonštruovať.

V Archeoparku uvidíte aj rekonštrukciu pravekých hrobov či mamutích kostí. 6 obrázkov vo fotogalérii V Archeoparku uvidíte aj rekonštrukciu pravekých hrobov či mamutích kostí.

Kde prišla Magda Vášáryová o vlasy?

➤ Pamätáte sa na film Postřižiny od Jiřího Menzla z roku 1980 podľa knihy Bohumila Hrabala? Nakrúcal sa v pivovare Dalešice. Ak si chcete zaspomínať, kde Magda liezla na komín a kde dostala po zadku za to, že si ostrihala vlasy, navštívte toto čarovné miesto. Apropo, pivo tiež nie je zlé!

Tlačiť Diskusia