Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zázvor je hotový zoštíhľujúci zázrak: Vďaka jednoduchému triku pôjdu kilá dole, ani nebudete vedieť ako

11.10.2017 pm

Vďaka tomuto jedinečnému koreňu pôjdu kilá dole, ani nebudete vedieť ako. Okrem toho budete zdravá ako rybička a nádcha aj podobné neplechy sa vám budú oblúkom vyhýbať.

Zázvor je skvelý pomocník pri diéte. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStock Zázvor je skvelý pomocník pri diéte.

Ráno

K raňajkám pridajte aj pohár zázvorovej šťavy. Vďaka tomu stúpne rýchlosť trávenia až o 20 % a aj pocit sýtosti by sa mal udržať značne dlhšie.

Postup: 250 ml vody vymiešame dôkladne s 1/4 ČL mletého zázvoru. Na osvieženie chuti pridáme do tejto zmesi aj 2 ČL čerstvej citrónovej alebo pomarančovej šťavy.

Na obed

Aby ste mali pod kontrolou apetít, doprajte si 15 minút pred obedom zázvorovú šťavu s kockami ľadu. Zvýšenie telesnej teploty nabudí trávenie a spotrebuje energiu. 

Postup: 50 g zázvoru ošúpeme a pomocou ostrého noža naškrabeme. Zabalíme do bavlneného vrecka a zalejeme 500 ml studenej vody. Necháme 20 minút odležať. Vrecko vytiahneme, 250 ml tekutiny nalejeme do pohára a pridáme 2 kocky ľadu. Zvyšok si odložíme na večer. Zázvor je skvelý pomocník pri diéte. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Zázvor je skvelý pomocník pri diéte.

Večer

Teraz sa bude zázvor piť priamo k jedlu. Aby nás jeho intenzívna aróma priveľmi nerušila, zriedime ho v pomere 1 : 1. Jeho účinok sa tým neoslabí. 

Postup: Odložených 250 ml zázvorovej šťavy zmiešame s 250 ml inej šťavy podľa našej voľby. Jedinou podmienkou je, aby táto šťava neobsahovala veľa cukru. Ešte lepšia ako ovocná je zeleninová šťava, ako napríklad cviklová alebo mrkvová.

  K raňajkám pridajte aj pohár zázvorovej šťavy. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock K raňajkám pridajte aj pohár zázvorovej šťavy.

Nakupujte aj skladujte správne 

Mletý zázvor dostanete kúpiť v malých asi 40 g vrecúškach. Doma ho po otvorení skladujte v sklenenej fľaške a najlepšie na tmavom mieste. 

Zázvorovú šťavu nájdete v lepšie zásobených obchodoch alebo bioobchodoch. Po otvorení ju treba skladovať v chladničke a spotrebovať do 2  týždňov. 

Čerstvý zázvor je pevný, svetložltý a má hladkú, tenkú šupku. Čím je čerstvejší, tým lepšie sa šúpe a strúha. Do zásoby si čerstvý zázvor môžete aj zamraziť. Najprv ho ošúpte a potom v igelitovom vrecúšku vložte do mrazničky.

Účinkuje aj napriek tukom

Štúdia, ktorú vykonali v New Yorku, ukázala, že zázvor udržuje stabilnú hladinu cukru v krvi a súčasne podporuje produkciu hormónu zasýtenia leptínu. Vďaka tomu nevzniká pocit vlčieho hladu a telo má dostatok času, aby siahlo po rezervách uložených v tukových vankúšikoch. Toto všetko napriek tomu, že testované osoby aj naďalej jedli tučné a kalorické jedlá.

Aktivuje vás

Čím viac s nadbytočnými kilami bojujeme, o to menej máme chuť hýbať sa, a teda spaľujeme aj menej kalórií. Každý krok je nad naše sily, sme unavené a bez energie. Éterické oleje v zázvore máju na nás takzvaný Haló, zobuď sa! efekt a prebúdzajú v nás energiu, ktorú potrebujeme, aby sme sa z tohto začarovaného kruhu dostali.

Pomoc na trávenie

Keď črevá nefungujú, ako by mali, ukladajú sa v tele zaťažujúce odpadové látky. Trávenie je spomalené a schudnúť je čoraz ťažšie. Zázvor telo prečisťuje zvnútra, nakopne tráviace enzýmy, čím sa usadeniny z tela dostávajú rýchlejšie von a tukové zásoby sa rýchlejšie odbúravajú.

  Pred jedlom 
si doprajte 
zázvorový
 nápoj. 4 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Pred jedlom 
si doprajte 
zázvorový
 nápoj.

Urýchľuje látkovú premenu

Termogenéza, tak sa volá úžasný efekt, pri ktorom sa urýchľuje trávenie a kilá navyše jednoducho miznú. Pri tomto procese sa energia z prijatého jedla premieňa na teplo. Telesná teplota merateľne stúpa a množstvo tuku sa tým spáli. Podobne ako paprička čili, zázvor tento efekt ešte umocňuje.

Prirodzene brzdí chuť do jedla

Jedna z najčastejších príčin nadváhy je neustála chuť do jedla. Poznáme to všetci, ak sa raz pustíme do vrecka čipsov alebo niečoho iného chutného, nevieme prestať, kým nie je úplne prázdne. Pomôže zázvorová šťava, pretože svojou intenzívnou arómou prirodzene brzdí prehnaný apetít.

Koniec nadváhy zo stresu

Extrémna záťaž nielenže oslabuje nervy, ale aj telo. Vďaka stresu sa celý systém dostáva do chaosu a rúca sa. Pri strese telo produkuje viac hormónu kortizolu, ktorý na obranu ukladá tukové zásoby najmä v okolí brucha. Rastlinné látky nachádzajúce sa v zázvore vyrovnávajú túto nerovnováhu, brzdia nadprodukciu hormónov a nastoľujú znova vnútornú rovnováhu.

Tlačiť Diskusia
Focus Media