Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Je to neuveriteľné, no tieto 2 kusy ovocia môžu zachrániť vaše srdce: Konzumujete ich pravidelne aj vy?

27.10.2017 E.M.V.

To už určite viete, že ovocie a zelenina sú dôležitou súčasťou zdravého jedálnička. Existujú však dve potraviny, ktoré by ste určite mali konzumovať oveľa častejšie ako doteraz.

Tieto 2 druhy ovocia môžu zachrániť vaše srdce. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Tieto 2 druhy ovocia môžu zachrániť vaše srdce.

Máte radi banány a keby ste mohli, konzumovali by ste oveľa viac avokáda? Rozmýšľate naozaj múdro: podľa nedávnych výskumov patria tieto dva druhy ovocia medzi najúčinnejšie zbrane proti infarktu a mŕtvici.

Potraviny s vysokým obsahom draslíka pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme a zabraňujú ochoreniam srdca. Podľa výskumov totiž práve draslík ovplyvňuje tie gény, ktoré sú zodpovedné za elasticitu tepien. Potraviny s vysokým obsahom draslíka pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Potraviny s vysokým obsahom draslíka pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme.

Výskumníci nedávno experimentovali na myšiach: niektoré myši dostávali potraviny s nízkym obsahom draslíka, niektoré dostávali normálnu dávku a ďalšie myši zase konzumovali veľa draslíka. Keď zvieratá dostali malé množstvo draslíka, tepny boli menej elastické, s vysokým obsahom draslíka boli zase tepny obzvlášť elastické.

Vedúci výskumného tímu, Dr. Paul Sanders z Alabamskej univerzity tvrdí, že vzhľadom na výsledky by bolo dobré, keby sa ľudia stravovali tak, aby bol ich denný príjem draslíka 2 až 6 gramov. Takýto príjem by človeka mohol ochrániť pred mnohými nežiaducimi a nepríjemnými chorobami, ktoré môžu mať často aj fatálne následky.

V prípade, že nemáte v obľube banány ani avokádo, siahnite po strukovinách, cvikle, paradajkách a slivkách, ktoré sú tiež bohaté na draslík. Potraviny s vysokým obsahom draslíka pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme. 3 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock Potraviny s vysokým obsahom draslíka pomáhajú udržiavať krvný tlak v norme.

Tlačiť Diskusia
Focus Media