Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zažila nočnú moru každej manželky: Najlepšia priateľka jej ukradla muža! A potom urobila tú osudnú chybu

14.11.2017 Radovan Obický

Viete si vôbec predstaviť, že by vás sklamali dvaja najdôležitejší ľudia v živote? Sandra (47) to pred 7 rokmi zažila na vlastnej koži.

Dvojitá bolesť 
– z nevery vlastného muža 
a zo zrady 
najlepšej kamarátky, potrebovala roky na to, aby sa Sandra opäť vrátila do normálu. Pomohla jej terapia a aj nová láska. 2 obrázky vo fotogalérii Dvojitá bolesť 
– z nevery vlastného muža 
a zo zrady 
najlepšej kamarátky, potrebovala roky na to, aby sa Sandra opäť vrátila do normálu. Pomohla jej terapia a aj nová láska.

Bolo to horšie ako nočná mora. Prinášame jej príbeh a rady odborníčky, čo v podobných krízových chvíľach robiť.

„Zrazu som niekde hlboko v mojom vnútri pocítila varovné signály. Môže to byť naozaj pravda? Alebo si všetko len namýšľam? Pýtala som sa sama seba.“ Na ten večer Sandra nikdy nezabudne. So svojím mužom Markom a s ich spoločnými kamarátmi sedeli v jednom podniku a rozprávali sa o poslednom výlete v Banskej Štiavnici. Sedela s nimi, pochopiteľne, aj jej najlepšia kamarátka Táňa (46). Keď sa jej Sandra chcela niečo opýtať, všimla si, akým spôsobom Táňa hľadí na jej muža.

„Bol to len nepatrný okamih, ale hneď som vedela, že je to viac ako len priateľský pohľad,“ spomína si. Naozaj to môže znamenať to, čo si myslí? Alebo je len precitlivená? Napokon, Táňa patrila už veľa rokov k jej najbližším kamarátkam. „Stretávali sme sa takmer denne aj s našimi deťmi. Rozprávali sme sa o všetkom: ako sa jej darí v práci, ako rastú naše deti a, samozrejme, preberali sme aj našich manželov.“ Vtedy boli Marek a Sandra už 11 rokov spolu. Jedného dňa Sandra neodolala a Marka sa na rovinu doma opýtala: „Je niečo medzi tebou a Táňou?“ Pozeral na ňu zmätene, ale všetko poprel.

Verila som mu, pretože som mu veriť chcela

„Boli sme veľmi odlišní, o tom niet pochýb. Ja som milovala pohyb, aktivity, stále som niekde lietala, Marek zasa rád trávil čas doma, v pokoji a pohode. Ale aj tak som ho veľmi silno ľúbila. On tvoril moju oporu, vždy som mala pocit, že ma podporuje, nech sa deje čokoľvek. Samozrejme, že mal aj svoje nedostatky, ale mne to veľmi neprekážalo, veď nikto nie je dokonalý. Celkovo mal toľko kladných stránok, že tie ostatné sa v nich stratili. Boli sme priatelia, rodičia a celkom zohraný pár,“ spomína sympatická Sandra na časy, ktoré sú už dávno preč.

V nasledujúcich mesiacoch sa Táňa svojej dobrej kamarátke začala vzďaľovať. V Sandre sa opäť prebudil ten nepríjemný pocit. Chytila sa za srdce a snažila sa nájsť správnu odpoveď. Veď Táňa mi všetko poprela! Povedala, že nemá chuť sa so mnou stretávať len preto, že má doma problémy a chce opustiť svojho muža. „Pripadala som si naozaj úboho. Moja kamarátka prekonáva ťažké časy a ja ju podozrievam z toho, že by mohla byť cudzoložnica,“ vyčítala sama sebe. Večer sa s Markom rozprávali a medzi rečou mu spomenula aj Tánino rozhodnutie. Najskôr mlčal a potom sa jej priznal: „Sandra, máš pravdu. Ja a Táňa máme spolu pomer. To preto sa chce rozviesť so svojím mužom. Ale chcem to s ňou skončiť.“ Jeho slová zneli Sandre ako cudzí jazyk. Dlhú chvíľu jej trvalo, kým sa trochu spamätala. „Pamätám si len to, ako som utiekla, skočila do auta a jazdila po celom meste.“

Odviezla deti do školy a doslova sa zrútila

O pár hodín neskôr sa už spolu opäť rozprávali. Marek sa jej priznal, že sa s Táňou stretával už dlhší čas. Vždy poobede, aby ich nik nepodozrieval a mohli sa spolu vyspať. „Bola som taká bezradná,“ hovorí Sandra. „Keď som si uvedomila, ako často prišla potom Táňa ku mne domov, aby si so mnou vypila kávu, bolo mi zle. Veľmi to bolelo! Systematicky a vypočítavo ma podvádzali dvaja najdôležitejší ľudia môjho života.“ Chcela kričať, porozprávať sa s Táňou, ale bola ako omámená. Na druhý deň odviezla deti do školy a hneď potom sa doslova zrútila. „Na kuchynskej linke som sa schúlila ako embryo a rozplakala sa. Veľakrát som sa snažila dovolať Táni, ale vždy mi to položila.“

Odpustenie bola chyba

Nasledujúce dni ubiehali ako jazda na húsenkovej dráhe. „Napriek najhoršej kríze v našom manželstve sme si boli s Markom bližší ako kedykoľvek predtým. Správal sa pozorne a ja som mu varila jeho obľúbené jedlá – a dokonca sme spolu často spali. Napriek tomu som sa cítila vnútorne zničená, nemohla som jesť a schudla som 15 kíl.“ Po niekoľkých mesiacoch náhodne začula, ako spolu Marek a Táňa potichu telefonujú. Práve zahojené rany sa znovu otvorili. No Sandra konečne urobila za týmto ponižujúcim bolestivým vzťahom definitívnu čiaru.

Marek sa odsťahoval. Po pár mesiacoch si Sandra začala nový vzťah, ktorý však po roku stroskotal. „Nikdy si ma úplne nevpustila do tvojho srdca,“ hovoril jej vtedajší partner. „A v tom mal pravdu. Potrebovala som niekoľko rokov a k tomu terapiu, aby som opäť mohla dôverovať ľuďom. Ľutujem, že som si vtedy, keď som ešte nebola zotavená, niečo začala... Napriek všetkému však Sandra skonštatovala, že zo všetkých zúčastnených sa z toho zotavila najlepšie. „Táto nočná mora ma viac stmelila s mojimi deťmi. Marek je síce ešte stále s Táňou, ale ich vzťah nie je bohviečo.“ Sandra je oproti tomu čerstvo zaľúbená. „A veľmi šťastná s mojím novým partnerom.“ V živote sa môže stať všeličo – aj to, že sa priateľstvo rozpadne 
pre chlapa. 2 obrázky vo fotogalérii V živote sa môže stať všeličo – aj to, že sa priateľstvo rozpadne 
pre chlapa.

Anketa: Ako to vidia rozbíjačky vzťahov

Nina (28) sa zaľúbila do priateľa svojej najlepšej kamarátky

Mirka bola ako moja sestra, nechcela som ju zraniť. No čím viac času sme trávili v trojici, tým silnejšia bola moja zaľúbenosť do Alexa a jeho do mňa tiež. Nakoniec bola naša láska to najsmutnejšie a najkrajšie, čo sa nám mohlo stať, no stále nad nami visel tieň zranenej Niny. Dodnes sa cítim veľmi zle.

Mária (40) podviedla svoju tetu s jej manželom

Teta bola ako moja druhá mama. Keď som mala asi 20, šla som jej zaniesť muškáty. Doma bol len jej muž. Rozprávali sme sa a ani neviem ako, boli sme v posteli. Najhoršie na tom je, že sa mi to páčilo a šla som za ním viackrát. Zistila to moja mama, veľmi mi vynadala a všetko sa skončilo. Stále ma to mrzí a vyčítam si, že som podľahla primitívnym pudom.

Čo radí odborníčka, MUDr. Janette Šimková

Nebudujte si múzeum krívd

➽ Bývajú takéto prípady časté?

Dejú sa, lebo príležitosti na neveru sú najčastejšie v práci alebo počas voľnočasových aktivít. Vďaka priateľstvu dochádza k pravidelnému stretávaniu sa a hrozí riziko, že z rozprávania sa a zo spoločných zážitkov môže vzťah prerásť do ďalších rovín.

➽ Môže láska, ktorá vznikla na zranení niekoho iného, priniesť šťastie?

Vychádzajme z toho, že zaľúbenci sa nedali dokopy s tým, že by chceli niekomu ublížiť. Sami trpia pocitmi výčitiek a viny, že zranili. Môžu žiť so strachom, čo keď sa to stane im. Predpokladom naplnenej lásky je, že v nej nechýba radosť. Ak v nej niekto trpí, nie je to pravá láska.

➽ Dá sa takémuto niečomu nejako predísť?

Nevere nemožno celkom zabrániť. Prílišná nedôvera, často spojená s nadmernou kontrolou, môže neveru vyprovokovať. Riziko vzniku nevery možno znížiť tým, že o vzťah sa starajú partneri tak, aby v ňom boli obaja spokojní. Aj keď má človek odhodlanie viesť monogamný vzťah, môže sa mu stať, že sa emočne či sexuálne naviaže aj na iného človeka ako na partnera.

➽ Ako začať znovu žiť, nestratiť vieru v lásku, mužov a priateľstvo?

Pozor na to, aby sme si nevybudovali múzeum krívd – zhromažďovať a stále si pripomínať minulé bolesti a prehŕnať sa v nich ako v kartotéke, nám úľavu neprinesie. Ani robiť zo seba obeť sa nevyplatí, pritiahne to k nám iba falošné emócie na utešenie. Hojenie z takejto bolesti spočíva v odpustení – partnerovi, priateľke, ale aj sebe. Obviňovanie a zatrpknutie bolesť iba znásobuje. Prijatie a „spracovanie” toho, čo sa stalo, potrebuje žena na to, aby ju neprenasledovali obavy. Dôverovať sebe a tomu, že si bezvýhradnú lásku zaslúži, jej pomôže živiť nádej. A keby ste mali pocit, že na spracovanie traumatických pocitov samy nestačíte, môžete vyhľadať odbornú pomoc.

Tlačiť Diskusia (4)