Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jednoduchý recept na šťastné manželstvo: Stačí si zapamätať 5 dôležitých rád

22.11.2017 pkr

Každé harmonické manželstvo je založené na neustálej komunikácii. Aj tie najšťastnejšie páry však niekedy pochybia.

Manželstvo je neustála práca. Manželstvo je neustála práca.

Manželstvo je neustála práca, ktorá si vyžaduje každodennú pozornosť zaľúbencov. Expertka na vzťahy Nikki Green prišla po dlhoročných skúsenostiach so zaručenými radami, ako docieliť, aby pocit zamilovanosti a vzájomnej lásky nevyprchal ani po rokoch. Tu je niekoľko jej tipov:

Nepretržitý kontakt

Tu ide najmä o udržanie pozornosti partnera. Neustály kontakt by mal byť prioritou vzájomného spojenia v manželstve. Často je vo vzťahu jedna osoba, ktorá udržiava kontakt alebo sa zaujíma viac ako druhá, má to čo dočinenia s našimi osobitými spôsobmi pripútavania sa. Avšak, ak sú partneri v neustálom spojení, tak sa osoba, ktorá predtým potrebovala menej kontaktu, naučí spoliehať naň a nájde v ňom obrovský komfort.

Buďte pozitívni

Odborníčka cituje prácu Johna Gottmana, ktorý obetoval 40 rokov výskumu manželských párov. Jeho výsledky preukazujú, že v šťastnom a spoľahlivom manželstve existuje ku každému negatívu päť pozitív. Patrí k nim napríklad vzájomná empatia a podpora. Väčšina z nás si neuvedomuje, že keď nás partner niečím sklame, pocity sklamania sú na oboch stranách. Ten, čo to zapríčinil, sa cíti tiež zle a viní sa, preto je najlepším riešením akceptovať jeho prešľap. Tak sa naučí akceptovať sám seba. Pochopenie je totiž ten najväčší dar, aký môžeme niekomu darovať.

Neuprednostňujte deti

Príchod detí často znamená koniec mnohých vzťahov. Stáva sa to, pretože jeden alebo rovno obaja partneri sa so svojou potrebou spojenia obrátia na dieťa a prestanú dbať na potreby toho druhého. Vo väčšine prípadov tak robia najmä matky. Je dôležité, aby sme postavili vzťah s partnerom na prvé miesto a až po ňom vzťah s dieťaťom. Nie je to ospravedlnenie ignorovania dieťaťa, ale podľa odborníčky musíme brať do úvahy, že dieťa jedného dňa vyrastie a opustí dom. A ak nemáme hlboký a zmysluplný vzťah s partnerom mimo dieťaťa, manželstvo sa môže práve v tom čase rozpadnúť. V druhom rade potrebujeme dať deťom príklad toho, ako vyzerá milujúci vzťah.

Nehádajte sa bez dôvodu

Ide o niečo, čo potrebujeme rozvíjať my všetci. Väčšina z nás prišla z rodín, kde vždy musel byť víťaz a porazený. A väčšina ľudí si nesie ten prístup až do vzťahov v dospelosti. Dobrým znakom je, že sa môžeme naučiť, ako používať konštruktívnu kritiku. Kľúčom je byť schopný súhlasiť s tým, že má partner iný názor a rešpektovať jeho odlišný pohľad na situáciu. Málokto z nás vie, ako počúvať druhého bez pridávania svojej hodnoty alebo okamžitej reakcie. Je pre nás ťažké povoliť partnerom odlišný uhol pohľadu, pretože to vyzerá, akoby sme priznali, že majú pravdu - a teda my sa musíme jednoznačne mýliť.

Udržujte sexuálny vzťah

V manželstve, kde sú nezhody, je zaradenie sexu na zoznam úloh nemožný. Platí to pre väčšinu žien, pretože ženy cítia potrebu byť milované ešte predtým, než budú mať sex. V skutočnosti potrebujeme mať sex naozaj skôr, ako budeme milované. Odborníčkina rada znie jednoducho, no môže zmeniť mnohé. Sex sa stane len vtedy, keď na tom zapracujete! To isté platí aj pre všetky kroky, ktoré sú súčasťou úspešného a šťastného manželstva.

Tlačiť Diskusia