Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zariaďte si spálňu presne podľa vašich predstáv: 7 super nápadov, s ktorými bude dokonalá, vyskúšajte!

12.01.2018 Jana Vrbová

Jej primárnou funkciou je zabezpečiť nám dokonalý oddych. Čoraz častejšie však slúži ako pracovňa a šatník. Aj preto si spálňa ako multifunkčná miestnosť vyžaduje rôzne typy osvetlenia

Lampa na nočnom stolíku nesmie chýbať. 2 obrázky vo fotogalérii Lampa na nočnom stolíku nesmie chýbať.

Pri výbere osvetlenia do spálne si najprv dôkladne premyslite, čo všetko od tejto miestnosti očakávate. Ak si môžete dovoliť taký luxus, že tu naozaj iba spíte, vystačíte si aj s tlmeným svetlom pri posteli. Iné je, ak táto miestnosť skrýva pracovňu, kozmetický stolík, čitateľský kútik či šatník. Vtedy prichádzajú na rad silnejšie žiarovky a skryté lampičky. Vo všeobecnosti do spálne volíme intímnejšie osvetlenie a žiarovky teplej bielej farby, ktoré navodzujú atmosféru pokoja a pohody.

 

1 Centrálne stropné svetlo

Považuje sa za hlavný zdroj svetla, v prípade spálne to nie vždy platí, dôležitejšie sú posteľné lampičky. Stropné svietidlo by malo mať úspornú žiarovku s výkonom 100 – 150 W. Pozor na príliš úzke tienidlo, ktoré môže spôsobiť, že svetlo sa nebude do miestnosti rozptyľovať, ale bude osvetľovať iba malý priestor pod lampou. Určite sa oplatí mať vypínač hlavného svetla aj priamo pri posteli.

 

2 Nočné lampy

Najpodstatnejší zdroj svetla, ktorý máte z postele vždy po ruke. Môžete si vybrať medzi stojatými lampičkami alebo tými, ktoré sú nainštalované na stene, či visia zo stropu. V ponuke nájdete aj lampičky nainštalované priamo na čelo postele. Zvoľte nepriehľadné tienidlo, ktoré neprepúšťa svetlo po stranách a neruší tak vedľa spiaceho partnera.

 

3 Pre čitateľov

Ak milujete knihy, pravdepodobne vám v spálni nebude chýbať malý čitateľský kútik, ktorý bude tvoriť pohodlné kreslo s malým stolíkom na odloženie práve rozčítanej knižky a šálky čaju. K nim odporúčame peknú samostatne stojacu lampu s nastaviteľným ramenom.

 

4 Minipracovňa

Ako sme už spomínali, spálňa by mala slúžiť najmä na relax. Ak sa tomu nedá vyhnúť a vy do nej potrebujete umiestniť aj pracovný stôl, postavte ho čo najbližšie k oknu, aby ste čo najviac využívali denné svetlo. Na stôl kúpte pracovnú lampičku s ostrým svetlom.

 

5 Šatník

Potrebuje dostatok svetla. Zabudnite na farebné svetlo, ktoré skresľuje odtieň šiat. Najvhodnejšie je biele neutrálne svetlo s hodnotou okolo 4 000 kelvinov. Ak nemáte samostatný šatník, ale skriňu, vybavte ju osvetlením so senzorom pohybu, ktoré sa v skrini zažne pri každom otvorení.

 

6 Doplnkové osvetlenie

Ide o takzvané náladové svetlo, ktoré má navodiť tú správnu atmosféru. Také sú napríklad lampy so stmievačom, svetelné dekorácie, reťaze alebo LED pásy, ktorými dosiahnete v spálni dokonalú harmóniu. 

 

Redaktorka Jana radí

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že sa určite oplatí nainštalovať si ovládanie oboch nočných lámp na dosah. Keď partner zaspí, nemusíte sa naťahovať k vypínaču na jeho strane.

 

Náš tip

Diaľkové ovládanie svetla môžete mať aj bez stavebných úprav. Stačí, ak si kúpite prijímač a vysielač, ktoré zapojíte do obvodu k svetelnému zdroju alebo k vypínaču a prenosným ovládačom môžete nastavovať rôznu intenzitu svetla.

Tlačiť Diskusia