Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Varené víno na vianočných trhoch nesmie chýbať: O týchto jeho účinkoch ste možno netušili, aha, čo dokáže

06.12.2017 Milly Sekulová

A je to tu! Obdobie, na ktoré sa celý rok tak tešíme. Okrem toho, čo nás v tejto zime zahreje lepšie ako varené vínko a medovina z vianočných trhoch?

Vianoce si bez vianočných trhov nevieme predstaviť. 2 obrázky vo fotogalérii Vianoce si bez vianočných trhov nevieme predstaviť.

Varené víno

Klasika, ktorá na vianočných trhoch nemôže chýbať. Dokonalá kombinácia korenín, ovocia a alkoholu zaručene navodí pocit Vianoc. Hoci je kalorickou bombou, jeho prísady pôsobia blahodarne. Škorica stimuluje telo k produkcii tráviacich štiav a pomáha pri nadúvaní. Klinčeky zase pôsobia antibakteriálne. Už si len vybrať červené alebo biele?

Hriate

Pre tvrdých chlapov ako stvorené! Pripravuje sa z vysokopercentného alkoholu a roztopeného cukru. Receptov je síce mnoho, no nemala by v ňom chýbať údená slanina či maslo. Tento tradičný nápoj pili naši predkovia pri činnostiach, ktoré si vyžadovali zvýšený fyzický výkon, a svoj vlastný recept mala takmer každá chalupa.

Medovina

Ak milujete sladké nápoje, medovinka je pre vás to pravé orechové. Poznali ju starovekí Gréci, Rimania, keltské aj germánske kmene. Právom sa považuje aj za staroslovanský nápoj. Vzniká kvasením medového roztoku za pomoci ušľachtilej kultúry vínnych kvasiniek. Medovina obsahuje zväčša 12 – 14 % alkoholu. Medovina sa nesmie variť. Ohrieva sa na teplotu 55 – 60 °C.

Vianočný punč

História pravého vianočného punču siaha až do 17. storočia. Punč je horúci alkoholický nápoj, ktorý sa varí zo šťavy alebo z ovocného sirupu s vanilkovým cukrom, vodou a napríklad rumom, vínom či koňakom. Ak máte rady kúsky ovocia v nápoji, punč je pre vás pravou voľbou.

Jablkovo-škoricový čaj

Čo viac sa spája so zimným obdobím ako kombinácia týchto dvoch ingrediencií? Ak sa chcete na Vianoce vyhnúť alkoholu, no na trhoch nezamrznúť, je pre vás ako stvorený. Keďže škorica podporuje prekrvenie končatín, zahreje vás rovnako ako varené víno Vianoce si bez vianočných trhov nevieme predstaviť. 2 obrázky vo fotogalérii Vianoce si bez vianočných trhov nevieme predstaviť.

Ktorý vianočný nápoj máte najradšej?


Milly (27)

– Na alkohol mám alergiu, ale cez vianočné obdobie si predsa len neodpustím punč. Rada skúšam nové príchute, ktoré sú v posledných rokoch hitom. Skvelý je punč s lesnými plodmi alebo zázvorový. Tie mi naozaj chutia. 

Miloslava (70)

– Na trhoch si najradšej vychutnám varené červené vínko. Výborne ma na námestí zahreje a krásne škoricovo vonia. Punč je na môj vkus príliš sladký. Tomu sa vyhýbam. 

Petra (30)

– Vianočný punč má ten správny slávnostný charakter. Mám rada jeho vôňu, chuť a kúsky ovocia. Vyhovuje mi aj to, že má menej alkoholu, a tak si môžem dopriať viac ako jeden pohár. A to nielen na trhoch.

Tlačiť Diskusia