Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Bolesti hlavy, stále unavení a bez nálady? Tento zázrak poznali už v starodávnej Indii, veď vyskúšajte

05.12.2017 Katarína Dobrovodská

Bolí vás hlava, ste stále unavená a bez nálady? Vyskúšajte prírodné silice, ktoré poznali už v starodávnej Indii a liečili nimi množstvo chorôb.

Ľudské nervy reagujú na čuchové signály veľmi rýchlo. 3 obrázky vo fotogalérii Ľudské nervy reagujú na čuchové signály veľmi rýchlo.

Aromaterapiu považujú mnohí vedci za metódu budúcnosti s netušenými možnosťami. Ľudské nervy totiž reagujú na čuchové signály veľmi rýchlo a vône tak okamžite priamo vplývajú na naše telesné orgány i duševné funkcie.

Vyberte si ten pravý

„Existuje viac druhov éterických olejov, preto si pri výbere treba dávať pozor na to, aby boli pravé,“ hovorí odborníčka na aromaterapiu Martina Valníčková. „Výroba pravého terapeutického éterického oleja je drahá, napríklad na výrobu 2 l mätového je potrebná 1 tona byliniek,“ vysvetľuje expertka a dodáva, že práve z tohto dôvodu dostať aj lacné, synteticky vyrobené oleje, o ktorých však nemôžeme hovoriť ako o terapeu­tických. „Pravé éterické oleje sú prchavé metabolity, ktoré si rastliny vyrábajú na vlastnú ochranu. Komunikujú práve týmito „sociálnymi“ olejmi. Dokážu ich nielen vydýchnuť, ale aj prijať. Harmanček napríklad lieči všetky rastliny okolo seba,“ zdôrazňuje Martina Valníčková. Ľudské nervy reagujú na čuchové signály veľmi rýchlo. 3 obrázky vo fotogalérii Ľudské nervy reagujú na čuchové signály veľmi rýchlo.

Toto všetko dokážu

Terapeutické éterické oleje bojujú proti vírusom, baktériám, plesniam, proti chrípke, nádche, na udržanie hormonálnej rovnováhy, chudnutie, zlepšenie pamäti, podporu myslenia. Používajú sa pri masážach, keď prechádzajú do tela hlavne kožou, vnútorne, keď sa dostanú do tráviaceho traktu, alebo vdychovaním – v tomto prípade účinkujú priamo na mozog. „Vôňa najdlhšie účinkuje, keď si olejom natrieme chodidlo pod prstami na nohách, vtedy zostane v tele 4 až 8 hodín,“ vysvetľuje aroma­terapeutka. „Ak kvapnete trochu olejčeka deťom do topánok pred odchodom do školy, pomôže im to lepšie sa sústrediť, dobré skúsenosti sú aj pri deťoch s ADHD,“ dodáva. Na problémy so žalúdkom, s pečeňou či obličkami treba rozmiešať kvapku terapeutického éterického oleja v pohári vody alebo si kvapnúť pod jazyk a nápoj vypiť potom.

Pošramotené emócie?

Vdýchnutím éterického voňavého oleja sa dajú riešiť aj nepríjemné emočné stavy – neistota, hnev, stres, strach, apatia, zlá nálada. „Na toto sychravé jesenné obdobie je najlepší pomaranč,“ radí expertka. „Pomaranč uvoľňuje všetky svaly, zmysly, všetko, čo neovládame vôľou. Je to najjesennejší olej, ktorý môžeme vdychovať alebo vypiť kvapku vo vode, vnútorne nás rozžiari,“ dodáva Martina Valníčková s úsmevom.

  Po masáži s éterickým olejom budete ako znovuzrodená. 3 obrázky vo fotogalérii Po masáži s éterickým olejom budete ako znovuzrodená.

Ktorý lej je na čo dobrý?

Bazalkový – infekcie, únava, pamäť, hnev, úzkosť, strach

Mätový – sústredenie, bolesti hlavy a zubov, pamäť, trávenie, dýchanie, kŕčové žily, hystéria, nervozita, únava, záha, uštipnutia, nádcha, návaly

Ylang-ylang – prebúdza hravosť, hormonálna činnosť, duševná rovnováha, vysoký tlak, bolesti brucha

Zázvorový – povzbudenie, odvaha, koža, reumatické bolesti, trávenie, žalúdok, pľúca, potencia, optimizmus

Škoricový – harmonizuje se- xualitu, dodáva sebadôveru

Pačuli – olej spojenia sa s vlastným telom

Bergamotový – sebaprijatie, sebaláska, sebavedomie, nádej, spánok

Rozmarínový – podporuje pamäť, koncentráciu

Petitgrain – povzbudzuje k vlastným rozhodnutiam, novým veciam

Arbovitae (tujový) – nervy, vírusy, baktérie, plesne, závislosti, rozvod, smútok, osamelosť, podráždenosť

Kardamómový – astma, trávenie, vylučovanie, hnev, agresivita, frustrácia

Divoký pomaranč – imunita, infekcie, plesne, trávenie, vrásky, hojenie, kolika, depresia, rakovina

Klinčekový – bolesti, zuby, imunita, baktérie, infekcie (aj kožné), zápaly, bradavice, sebavedomie, príťažlivosť

Harmanček – infekcie, zápaly, parazity, kŕče, alergie, rany, modriny, depresia, nespavosť, citlivá koža, hnačky, močenie, migrény, únavový syndróm

Určite vyskúšajte!

Večerný kúpeľ proti nervozite a napätiu

Pravý levanduľový olej je zázrak prírody. Má veľa liečivých vlastností, pomáha pri reumatizme bolestiach, reguluje telesné systémy, upokojuje, zlepšuje spánok. Pripravte si úžasný levanduľový kúpeľ: zmiešajte 4 až 6 kvapiek levandule s 1/2 pohára Epsomových solí. Dajte zmes do vane, napustite veľmi teplú vodu, rozmiešajte a ponorte sa na 15 minút.

Masáž s pomarančovým olejom

Zrieďte pomarančový olej s kvalitným olivovým či kokosovým a pravidelne si masírujte telo. Uvoľní vám to svalstvo a postupne vás zbaví bolestí.

Pridajte kvapku do prostriedku na pranie.

Nielenže vám to prevonia bielizeň, ale aj zatočí s mikroorganizmami.

Na čo si dať pozor

● Pri používaní terapeutických olejov sa vyvarujte ich kontaktu s očami, ušami a otvorenými ranami.

● Ak sa zjavia začervenania či podráždenie pokožky, ošetrite ju olivovým alebo kokosovým olejom a ďalej nepoužívajte.

Tlačiť Diskusia