Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Wow! Jarka z malej dedinky pri Dunaji vytvorila z neveľkého domu hotový zázrak: Tak by chcel bývať každý

12.02.2018 Daniela Mýtna

Na návšteve u našej čitateľky Jarky sme sa presvedčili, že príjemné miesto na bývanie sa dá vytvoriť aj v malej dedinke pri Dunaji.

Jarka: „Celú premenu som si vymyslela a navrhla sama, dokonca som obkladala aj steny!“ 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Jarka: „Celú premenu som si vymyslela a navrhla sama, dokonca som obkladala aj steny!“

Keď sa Jarka rozhodla pre úplnú rekonštrukciu domu, nešlo iba o kozmetické úpravy. Z pôvodného zariadenia v ňom neostal doslova ani špendlík, vymenili sa všetky okná, dvere, dlážky, obklady... Jarka od začiatku presne vedela, ako do interiéru vniesť viac svetla, sfunkčniť dovtedy nevyužité kúty a chodbičky a ako ho napokon aj celý zútulniť.

Obývačka je prepojená 
s veľkou terasou. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Obývačka je prepojená 
s veľkou terasou.

Kto tu býva

Agronómka Jarka (52) je jednou z najlepších manažérok pre osivá na Slovensku. Býva v malinkej dedinke na pohraničí a okrem toho, že miluje svoju prácu a rodinu, úplne ju pohltilo zariaďovanie bytu a zveľaďovanie záhrady. Jarka: „Celú premenu som si vymyslela a navrhla sama, dokonca som obkladala aj steny!“ 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Jarka: „Celú premenu som si vymyslela a navrhla sama, dokonca som obkladala aj steny!“

Jednotný základ

Aby dom, ktorý má necelých 100 m², opticky zväčšila, rozhodla sa vo všetkých miestnostiach pokryť podlahu svetlou palubovkou. Svetlé farby vybrala aj na steny a skombinovala ich s kamenným obkladom, a pretože chcela, aby celý interiér pôsobil ako jeden kompaktný celok, rozhodla sa pre túto farbu aj pri výbere nábytku. Takýto jednotný základ bol pre ňu ako čisté plátno maliara, Jarka vedela, že ho časom rozžiari farbami.

V byte prevláda svetlý nábytok. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas V byte prevláda svetlý nábytok.

 

Premenu nosila dlho v hlave

„Keď sme tento drevodom kúpili, nič sme neprerábali, iba sme sa nasťahovali. Vychovali sme v ňom 3 synov, a keď sa osamostatnili, rozhodla som sa pre radikálnu rekonštrukciu, ktorú som už dlho nosila v hlave,“ zaspomína si naša hostiteľka a dodáva: „Celú premenu som si vymyslela a navrhla sama, dokonca som obkladala aj steny! Najviac som sa tešila, keď sa zväčšili okná a interiér sa krásne prepojil s exteriérom. V obývačke som kvôli tomu dala dokonca preskliť celú stenu.“

Po osamostatnení synov ostalo miesto aj na pracovňu. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Po osamostatnení synov ostalo miesto aj na pracovňu.

 

Zmena každú sezónu

Jarke učaroval anglický štýl, ktorý korešponduje s krásou vidieka a do interiéru vnáša kúsok jeho šarmu. Pretože ju baví dekorovanie, snažila sa, aby bol základ neutrálny a mohla sa pohrať s doplnkami a dekoráciami. Pravidelne totiž mení dekorácie a doplnky podľa ročných období. „Našťastie máme pivnicu, kde si všetko potrebné môžem odložiť.“

  Je tu aj kútik na čítanie. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Je tu aj kútik na čítanie.

Na kuchyni si dala záležať

„Najviac mi záležalo na kuchyni. Nielenže som chcela využiť každý kútik, ale išlo mi aj o to, aby bola logicky usporiadaná tak, aby som bez zbytočného pobehovania mala všetko poruke. Dala som si ju preto vyrobiť na mieru,“ teší sa domáca pani, ktorá miluje varenie a biozáhrada je pre ňu ten najlepší zdroj zdravých potravín, ktoré suší a zavára, aby z nej mohla čerpať aj v zime.

Minigaléria v chodbe. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Minigaléria v chodbe.

 

Za obeť padli aj steny

Pri rekonštrukcii dala prepojiť kuchyňu s obývačkou, kde pohodlná rohová sedačka a veľké kreslo poskytujú príjemné miesto na relax. Do jednotnej farebnej schémy perfektne zapadá biely stolík a police, no nechýba ani kozub, ktorý vykuruje celý dom.

Tabuľky s citátmi 
rozveseľujú celý byt. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Tabuľky s citátmi 
rozveseľujú celý byt.

Obklopila sa vecami, ktoré miluje

Všimli sme si, že naša hostiteľka sa v celom byte vyhýbala vzorom a namiesto nich radšej použila zarámované citáty a rôzne tabuľky. Tie celý byt rozveselili. Najviac ich má v pracovni s knižnicou plnou odborných kníh. „Pri zariaďovaní nemám žiadny vyhranený štýl, obklopujem sa vecami, ktoré sa mi páčia. Nový kus nábytku alebo milá vecička si tu vždy niekde nájdu svoje miesto,“ vysvetila nám Jarka, keď sme prechádzali bytom až do súkromnej časti so spálňami.

  Knižnica zaberá celú stenu v pracovni. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Knižnica zaberá celú stenu v pracovni.

Trocha romantiky

V spálni je iba posteľ, nočný stolík, kreslo a komoda. Jemné závesy, posteľná bielizeň a sviečky však prezrádzajú, že domáca pani je romantička. Sladký spánok zaručuje pohodlná posteľ, mäkké vankúše a periny. Výhodou je, že je spojená s terasou, odkiaľ je krásny výhľad do kúzelnej záhrady.

Ráno ju dobre naladí pohľad zo spálne do záhrady. 10 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: Miro Miklas Ráno ju dobre naladí pohľad zo spálne do záhrady.

Nič nie je nemožné

„Zariaďovanie je pre mňa vášeň, proces, pri ktorom okolo seba vytváram čoraz krajšie prostredie. Úplne ma pohltilo a venujem sa mu čoraz viac, rovnako ako záhrade,“ prezradí Jarka a my nechápeme, ako môže stihnúť prácu, v ktorej je maximálne vyťažená, starostlivosť o celý dom, veľkú záhradu, a pritom ešte stihne zorganizovať pre kolegov cyklovýlety popri Dunaji, pripraviť rodinné obedy a venovať sa aj svojim koníčkom. „Keď človek chce, nič nie je nemožné,“ dodá veselo Jarka na záver našej návštevy. 

 

 

Tlačiť Diskusia (6)
Focus Media