Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stretli ste niekoho, na koho neviete prestať myslieť? Pravda o láske na prvý pohľad vás schladí...

16.12.2017 Famous

Filmy aj knihy milujú motív láska na prvý pohľad. Ide o ten jav, keď sa vám s niekým stretne pohľad a vy zrazu viete, že s týmto človekom chcete byť.

Láska na prvý pohľad je silná forma fyzickej príťažlivosti, ale nie ozajstná láska. Láska na prvý pohľad je silná forma fyzickej príťažlivosti, ale nie ozajstná láska.

Literárna aj filmová kultúra často používajú koncept lásky na prvý pohľad. Romantickejšie založení ľudia tak snívajú o tom, že vojdú do miestnosti a stretnú niekoho, do koho sa v zlomku sekundy zamilujú. Psychológov z Groningene zaujímalo, čo to vlastne zamilovanie na prvý pohľad je, a či je to skutočná láska. Výsledky hovoria jasne. Ide o silnú formu fyzickej príťažlivosti a v podstate chtíč, ktorý so zložitými emóciami, ktorými je pravá láska, miešať nemožno.

Autori pod vedením doktora Floriana Zsok skúmali, či ľudia, ktorí cítia lásku na prvý pohľad, skutočne cítia lásku, alebo či spätne, akonáhle si s dotknutou osobou vytvorili dlhodobý vzťah, hodnotia tento pocit inak. A z výsledkov vyplýva, že ľudia, ktorí tvrdia, že zažili lásku na prvý pohľad, v hlbšej analýze priznajú, že išlo - a predovšetkým pri hodnotení z retrospektívy - skôr o silnú fyzickú príťažlivosť a nie o hlbokú a zložitú emóciu zvanú láska.

"Láska na prvý pohľad je v skutočnosti predovšetkým silná primárna príťažlivosť, ktorú ľudia identifikujú v tú chvíľu ako lásku," tvrdia autori z Univerzity v Groningene.

Tlačiť Diskusia