Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Toto je dôvod, prečo začať chudnúť ihneď! A nejde len o postavu, ale o niečo oveľa vážnejšie...

17.12.2017 Famous

Jedným z rizikových faktorov rakoviny je obezita. Pri rakovine prsníka to ale platí ešte o niečo viac než u iných druhov nádorových ochorení.

Čím menej tuku v tele, tým menšie je riziko vzniku rakoviny prsníka. Čím menej tuku v tele, tým menšie je riziko vzniku rakoviny prsníka.

Ženy, ktoré schudnú na normálnu váhu, si výrazne znížia riziko rozvoja tejto choroby. Pritom platí, že akýkoľvek úbytok tukových zásob na tele má pozitívny vplyv, ale najlepšie je úplne sa vyhnúť nadváhe a obezite.

Kalifornskí vedci sledovali 11 rokov 61 tisíc žien vo veku 50 až 79 rokov. 5-percentný úbytok hmotnosti počas tej doby súvisel so znížením rizika rakoviny prsníka o 12 percent. Ženy, ktoré ale zhodili 15 percent svojej hmotnosti v podobe tukov, u seba znížili riziko rakoviny prsníka až o 37 percent.

"Už pomerne striedmy úbytok na váhe súvisel výrazne sa znížením výskytu rakoviny prsníka. V tejto štúdii tak máme dôkazy, že stratégia chudnutia môže byť účinná pri znižovaní rizika rakoviny prsníka u žien po menopauze,“ uviedol autor výskumu onkológ doktor Rowan Chlebowski z kalifornského Duarte.

V tukovom tkanive sa tvorí ženský pohlavný hormón estrogén. A čím dlhšie na ženské telo pôsobí, zvlášť v období po menopauze, tým je riziko rakoviny prsníka vyššie. "Čím menej má telo tuku, tým nižšiu má hladinu estrogénu, čo môže viesť k zníženiu rizika rakoviny prsníka," tvrdí ďalej Chlebowski s tým, že výrazným znížením rizika je aj obmedzenie konzumácie alkoholu.

 

Tlačiť Diskusia