Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Trápi ma žalúdok, bolí ma za hrudnou kosťou a v noci vraciam, čo s tým? Bukovský odporúča skúsiť 2 veci

20.02.2018 KaD

Vyše roka sa trápim so žalúdkom. Nepociťujem klasické pálenie záhy, ale bolesť pod prsami, za hrudnou kosťou.

Zlatica má problémy so žalúdkom. Zlatica má problémy so žalúdkom.

➥ Zintenzívňuje sa v noci, budím sa a vraciam žalúdočné šťavy. Nepomáhajú lieky ani bylinkové čaje. Ako sa mám stravovať?

Zlatica (42)

Odpovedá doktor MUDr. Igor Bukovský

Dôvodov, prečo máte kyselinu v pažeráku a v ústach, je veľa, ale niečo muselo situáciu vyvolať. Neviem, či ste prekonali infekciu, stres, užívali antibiotiká, či máte nadváhu, či ste skúšali užívať prokinetiká, či máte žlčník, či trpíte poruchami vyprázdňovania. Neviem ani, či váš žalúdok dokáže stráviť každé jedlo...

Toto a veľa ďalších vecí ovplyvňuje rozhodovanie o tom, čo robiť. Pristavím sa pri tej poslednej veci: ak má pri refluxe človek problém s trávením a jedlo ostáva v žalúdku „zaseknuté“ alebo dokáže zjesť iba malé porcie jedla, pretože ho inak bolí žalúdok, zrejme nejde o reflux z nadmernej tvorby HCl, a vtedy skutočne lieky „proti kyseline“ situáciu zhoršia. No ak človek pri refluxe dokáže ľahko stráviť aj ťažké jedlo, môže reflux súvisieť s nadmernou tvorbou HCl. To len orientačne.

Na diaľku vám odporúčam skúsiť dve veci:

1. Aspoň mesiac užívať probiotikum, ktoré sa rozmiešava v tekutine a neužíva sa v kapsule – takto ovplyvníme mikrobiotu žalúdka, čo väčšina probiotík v kapsuliach nedokáže (rozpúšťajú sa až v čreve – v mojej knihe nájdete všetko vysvetlené).

2. Denne užívajte s večerou 1 čajovú lyžičku mletej kurkumy, ktorú si rozmiešate v troche jedla bokom a užijete to ako liek, potom zjete zvyšok večere. Pomohla by aj večerná prechádzka, ale neviem, či to už ja (a váš žalúdok) nechceme od vás trochu priveľa. :)

Ak to zaberie aspoň trochu, realizujte aj ďalšie opatrenia, ktoré nájdete v knihe. A ak náhodou máte nadváhu, trpezlivá a trvalá redukcia hmotnosti patrí k základným opatreniam, do ktorých vás chcem povzbudiť. Držím vám palce!

Máte otázky o tom, čo, kedy a ako jesť, aby ste sa cítili fit a vo forme? Nedarí sa vám schudnúť či pribrať? Máte problémy s trávením? Napíšte expertovi MUDr. Igorovi Bukovskému a odpovede si prečítajte každý týždeň len v Novom Čase pre ženy! Píšte na adresu redakcie alebo mail katarina.dobrovodska@ringier.sk.

Tlačiť Diskusia (2)