Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Naše Vianoce sú vždy hotové peklo: Svokra vyťahuje nechutnosti, manžel hundre a ja... Zbláznim sa z toho!

26.12.2017 Mgr. Sylvia Dančiaková

Už dlhšie ma trápi, že naše rodinné sviatky končia vždy rovnako. Hádkou.

Rodina Marty sa z Vianoc vôbec neteší. Rodina Marty sa z Vianoc vôbec neteší.

Vyčítame si veci, ktoré by sme nemuseli, akoby sme len čakali na to, že si to všetko znepríjemníme, ako sa dá. Svokra vždy povyťahuje nechutnosti z minulosti na svokra a mňa skritizuje vo všetkom, čo robím. Manžel ohundre reakcie detí, lebo to nesplní jeho očakávania, tie sa ofučia a zvyšok sviatkov sa s nami nerozprávajú. Udržať si dobrú náladu v takej atmosfére je nad moje sily. Väčšinou si dobre poplačem a čakám, až sa to všetko skončí. Tak veľmi túžim prežiť aspoň raz naozaj radostné sviatky. Prečo sme zabudli radovať sa z toho, čo máme?

Marta

Odpovedá psychologička Mgr. Sylvia Dančiaková:

- Uf, naozaj neviem. Možno príliš veľký predvianočný stres a zhon, aby všetko bolo perfektné alebo uvoľnenie neriešených nahromadených rodinných krívd a osobných frustrácií? To, čím ste si istá, je, že sú vaše rodinné sviatky vždy rovnaké – takže to chce zmenu! Zmenu a prekvapenie!

Napríklad si urobte Vianoce spolu len s deťmi a manželom. Alebo odleťte do teplých krajín. Alebo na hory. Alebo do kúpeľov. Prípadne tie kúpele darujte na Vianoce svokrovcom. Je to len a len na vás. Prajem vám obrovský kopec odvahy, fantázie a štipku dobrodružného ducha urobiť si šťastné a veselé Vianoce! Niekedy i maličká zmena spôsobí obrovskú premenu. Nech je tá vaša naozaj radostná.

Tlačiť Diskusia (5)
Focus Media