Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Na prvý pohľad je to taký obyčajný vidiecky domček, ale počkajte, až ho uvidíte zvnútra! Budete očarení

01.01.2018 living4media/Mariana Schroeder

Dom pri lese sa ako škaredé káčatko postupne menil na vidiecku krásku. Hlavne počas sviatkov je jeho najväčšou devízou nostalgický šarm.

Dom stojí na samote pri lese. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Dom stojí na samote pri lese.

Pred domom sa ligoce koberec utkaný zo snehových vločiek a jediný zvuk, ktorý tu možno začuť, je vŕzganie snehu pod čižmami, keď sa domáci vracajú do svojho útulného príbytku. Červené fasády na domoch dotvárajú čaro zimnej krajiny a jediným znakom, že tu niekto žije, je dym stúpajúci z komínov. Táto idylka otvorenej krajiny je pre škandinávske krajiny príznačná a zároveň jedinečná.

Kto tu býva

Kristina a Johannes žijú so svojimi tromi deťmi v Jönköpingu na severe Švédska.

Kristina žije na severe Švédska. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Kristina žije na severe Švédska.

Mesto alebo vidiek?

„V tom čase sme žili v prenajatom dome na vidieku, no chceli sme si konečne nájsť niečo vlastné,“ začína svoje rozprávanie o hľadaní Kristina. „Pôvodný plán zahŕňal bývanie, ktoré by bolo hlavne kvôli práci situované bližšie k mestu, na druhej strane by však bolo stále súčasťou vidieka.“ Tento dom však nespĺňal hlavné kritérium, ktoré si rodina stanovila... „Dom nebol v meste. Ale vyzeral príliš dobre na to, aby sme ho nekúpili!“ Vyhŕkne ešte aj dnes od nadšenia Kristina. V celom interiéri panuje nostalgia. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media V celom interiéri panuje nostalgia.

Oddychová zóna sa v tomto 
dome nájde na každom rohu. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Oddychová zóna sa v tomto 
dome nájde na každom rohu.

Les a jazero zvíťazili

Typický severský dom z dreva v červenej farbe a s bielymi rámami na oknách bol úplne zrekonštruovaný a okrem štýlu v interiéri bolo toho naozaj málo, čo bolo treba zmeniť. Napokon aj romantická veranda a idylická poloha blízko lesa a jazera nedala manželom spávať, kým dom napokon nekúpili.

Tapeta v predsieni pôsobí ako vstup do rozprávky. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Tapeta v predsieni pôsobí ako vstup do rozprávky.

Nový nábytok mal vstup zakázaný

Postavený bol v roku 1927, vďaka čomu mala stavba svoj jedinečný nostalgický štýl. Tu však vyvstal menší problém – moderný nábytok, ktorý manželia vlastnili, sa sem vôbec nehodil. Našťastie, predchádzajúci majitelia im nechali zopár kúskov pôvodného nábytku, ktorý manželia s radosťou prijali. Zvyšok dokúpili na blších trhoch a cez internetové bazáre.

Vianočné dekorácie s drevom mimoriadne krásne ladia. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Vianočné dekorácie s drevom mimoriadne krásne ladia.

Vianočný interiér privíta  červenú alebo zelenú deku. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Vianočný interiér privíta červenú alebo zelenú deku.

Zasnežené Vianoce

A čo Vianoce? Tie sú na tomto mieste vždy veľkou oslavou. Johannesovi rodičia sem prichádzajú zvyčajne na Silvestra a vždy sú nadšení bohatou nádielkou snehu. „Ten je pre nás neoddeliteľnou súčasťou vianočnej atmosféry. Veď počas Štedrého dňa trávime najviac času práve vonku,“ prezrádza matka troch detí, ktoré si najviac užívajú sánkovanie na svojej privátnej sánkovacej dráhe priamo pred domom. Dominantou je biely krb. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Dominantou je biely krb. Pár konárikov z lesa rozvonia za pár minút aj priestrannú spálňu. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Pár konárikov z lesa rozvonia za pár minút aj priestrannú spálňu.

Klasika je najlepšia

Počas sviatkov zdobia dom konáriky z borovice, kvety, jablká a pomaranče, z ktorých sa šíri príjemná vôňa. Do pár jabĺčok sa vyhĺbi dierka a zasadí sa do nich sviečka, červené tulipány zas majú svoje miesto na stole v útulnej kuchyni. Celkovo Kristina najradšej využíva pri vianočnej výzdobe práve červenú a neriadi sa každoročnými trendmi.

  Starožitnosti tu majú dvere vždy otvorené. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Starožitnosti tu majú dvere vždy otvorené. V tejto domácnosti na stole  nikdy nechýba kytica kvetov. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media V tejto domácnosti na stole nikdy nechýba kytica kvetov.

Tradície sú tu v móde

„Dúfam, že aj naše deti si zachovajú tradície. Každý rok máme napríklad ‚julhalladen‘, šalát, ktorý je neoddeliteľnou súčasťou mojich spomienok na detstvo a sviatky,“ praje si Kristina. A čo tajomný názov znamená? „Je to skratka pre Jul, čo po švédsky znamená Vianoce, no a Hallad ja skomolenina, ako jedna z mojich sestier volala sviatočný šalát,“ zasmeje sa na rozlúčku Kristina. 

Biely základ a drevo  sa hodia pre každé  ročné obdobie. 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Biely základ a drevo sa hodia pre každé ročné obdobie.

3 nápady na ukradnutie:

Zapojte aj deti

Spojte príjemné s užitočným a pri vianočnom vypekaní zapojte do práce aj svoje deti. Napríklad vyrezávanie z cesta na perníčky pomocou formičiek ich bude jednoznačne baviť.

Zapojte aj deti 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Zapojte aj deti

Drevené prepravky

Vyrobiť si z nich môžete poličky, ale hodia sa aj na uloženie narúbaného dreva. Ak prepravky nie sú dostatočne hlboké, radšej ich pripevnite k stene. To preto, aby z nich drevo nevypadávalo.

Drevené prepravky 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Drevené prepravky

Živá kombinácia

Tulipány s čečinou? A prečo nie? Hlavne červené kvety sa k Vianociam dokonale hodia a prevoňajú každý priestor. Dať ich môžete do vázy, ale dokonca aj do plechovej dózy od keksov.

Živá kombinácia 15 obrázkov vo fotogalérii Zdroj: living4media Živá kombinácia

Tlačiť Diskusia (5)
Focus Media