Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Myslela si, že je to len prechladnutie a takmer v nemocnici zomrela... Zachránili ju v poslednej chvíli!

10.01.2018 KaD

Večer začala pani Máriu (46) bolieť hlava a dostala teplotu. Nevenovala tomu nejakú zvláštnu pozornosť, dala si teplý čaj s medom, vzala si tabletku proti bolesti a ľahla si spať.

Myslela si, že len prechladla, ale bolo to oveľa vážnejšie. Myslela si, že len prechladla, ale bolo to oveľa vážnejšie.

Keď sa ráno prebrala, vedela, že niečo nie je normálne, že jej stuhnutá šija, vracanie, studené nohy a čudná farba kože nebudú len také obyčajné a tak poprosila suseda, aby ju zaviezol na pohotovosť. Prišla v hodine dvanástej, pretože jej diagnostikovali meningitídu - ochorenie, ktoré sa prenáša kvapôčkovou infekciou a vyvoláva hnisavé zápaly mozgových blán a sepsu, teda otravu krvi, jedno aj druhé často máva fatálne následky. Mária mala šťastie v nešťastí, nasadili jej silné antibiotiká a ďalšie lieky, ktoré ju zobrali hrobárovi z lopaty.

Ako rozpoznať prechladnutie od vážnych ochorení ako je chrípka, angína, mononukleóza či život ohrozujúca meningitída, ktorá zabíja do 48 hodín?

1. V prvom rade - v prípade akýchkoľvek pochybností, že to nie je len prechladnutie, treba ísť ihneď k lekárovi. Obzvlášť to platí pre chronicky chorých a ľudí s oslabenou imunitou, rovnako ako pre tehotné ženy a ľudí nad 60 rokov.

2. Máte príznaky dlhšie ako 4 dni? Bežné prechladnutie sa zvykne zlepšiť po troch či štyroch dňoch. Začína sa škriabaním v hrdle a výtokom z nosa, kašľom. Pri prechladnutí stačí dostatočne hydratovať organizmus, piť veľa čaju a vody, oddychovať a mali by ste sa cítiť lepšie. Ak príznaky trvajú dlhšie a cítite sa stále zle, môže to byť mononukleóza alebo chrípka. Zistí to lekár.

3. Vyzerá to, že príznaky odzneli... no po krátkom čase sú späť? Ak sa už tešíte, že ste z najhoršieho vonku a príznaky sa vrátia, môže to signalizovať superinfekciu. Najskôr to naozaj mohlo byť len prechladnutie, no neskôr, keď prechladnutie narušilo imunitu, sa mohlo rozvinúť niečo vážne, pneumónia či zápal dutín. Navštívte lekára, aby vám urobil vyšetrenie a prípadne predpísal antibiotiká.

4. Máte vysokú horúčku? Niekedy sa teplota zjaví aj pri prechladnutí, no nebýva to často, obzvlášť tá vysoká. Ak vám teplota vystúpi nad 38 stupňov, môže to byť príznakom streptokoka v hrdle, čo môže byť tiež mimoriadne nebezpečné. Prečo? Ak sa totiž patrične nelieči, môže viesť k reumatickej horúčke a vážnym problémom so srdcom.

5. Máte nízku teplotu viac dní po sebe? Aj nie príliš vysoká teplota, ak trvá niekoľko dní po sebe, môže naznačovať, že organizmus bojuje s niečím omnoho vážnejším ako prechladnutie. Môže ísť o chrípku či mononukleózu - takže sa radšej choďte poradiť k lekárovi.

6. Bolí vás brucho? Vraciate, naťahuje vás, máte hnačku - to nie sú zvyčajné príznaky prechladnutia, ale vážnejšej choroby, napríklad chrípky. Túto situáciu treba medicínsky podchytiť, pretože môže spôsobiť dehydratáciu.

7. Máte silné bolesti hlavy? Lekári varujú - ak sa k silným bolestiam hlavy pridruží ešte aj tŕpnutie šije, môže ísť o nebezpečnú meningitídu. Nárazové bolesti hlavy alebo bolesti okolo očí sú zasa signály infekcie prínosových dutín.

8. Môže to byť aj alergia? Je dosť ťažké odlíšiť alergie je od prechladnutia. No pozorovaním sa to dá - ak nádcha či iné príznaky nasledujú vždy po niečom, napríklad keď idete do prírody alebo slzíte a soplíte v určitých obdobiach roka. Lekári sa už stretli aj s prípadmi, kedy si pacienti mysleli, že sú prechladnutí - ale mali vlastne alergiu na srsť mačky či psa.

Tlačiť Diskusia