Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ste úzkostlivé a vystresované? Tu je drobná finta: Stačí, keď si privoniate k TOMUTO a zázračne sa upokojíte

13.01.2018 Famous

Ovoniavanie partnerovho pyžama či trička uľavuje od stresu a upokojuje.

Vône, ktoré sú nám dôverne známe, upokojujú. 2 obrázky vo fotogalérii Vône, ktoré sú nám dôverne známe, upokojujú.

Veľa ľudí to robí intuitívne. Vdýchne vôňu trička, košele či pyžama, ktoré nosil ich partner, aby sa upokojili. Alebo si tričko milovanej osoby pribalia so sebou do kufra na cesty. Sexi feromóny z tela milovaného partnera skutočne pôsobia ukľudňujúco, predovšetkým na psychiku žien. Preukázali to kanadskí vedci v experimentálnom výskume s tým, že naopak pach cudzinca ženu silne rozruší.

Psychológovia z Britskej Kolumbie predložili ženám niekoľko košieľ, z ktorých jednu nosil ich partner a ostatné cudzí muži. Ženy mali nielen určiť, ktorá košeľa patrí ich milému, ale sa tiež zapojiť do testovania reakcií a množstva stresových hormónov v krvi. Keď si žena privoňala ku košeli partnera, výrazne sa potom upokojila a klesla u nej hladina stresových hormónov v krvi. Účinok bol o to silnejší, keď žena rýchlo a správne určila partnerov pach, bola teda na neho naladená. Naopak, pri ovoniavaní košieľ, ktoré nosili cudzí muži, ženy vykazovali prejavy zvýšeného stresu a zodpovedal tomu nárast hladiny stresových hormónov v krvi.

Najviac nás čuchovo priťahujú partneri s najodlišnejšími génmi. 2 obrázky vo fotogalérii Najviac nás čuchovo priťahujú partneri s najodlišnejšími génmi.

V ďalšom experimente autori najprv ženy vystavili úzkostnej a stresujúcej situácii, potom im dávali privoňať opäť k rôznym košeliam. Ženy, ktoré dostali tú partnerovu, sa upokojili oveľa rýchlejšie. Vedci preto odporúčajú vziať si kúsok partnerovho oblečenia, ak sa chystáte na cesty bez neho.

Hoci ľudia majú v porovnaní s inými cicavcami čuch pomerne slabý, stále hrá v sociálnej komunikácii veľmi významnú úlohu. Z evolučného hľadiska rozhoduje v zlomku sekundy napríklad o tom, do koho sa na "prvý pohľad" zamilujeme. Sú to práve čuchové vlastnosti, ktoré tento fenomén riadia. A to jednoducho preto, že osoby, ktoré majú najodlišnejšie gény, nám voňajú najviac. Pretože s nimi môžeme splodiť najzdravších potomkov.

PORADNE: poraďte mi (3)
Tlačiť Diskusia (5)