Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Po 50-ke som pribrala 12 kíl, tak som prestala jesť pečivo: Bukovský dvíha varovný prst, TOTO nerobte!

01.04.2018 KaD

Alena začala po 50-ke rýchlo priberať na váhe. Prestala používať cukor a neje pečivo. Dá sa takto efektívne schudnúť?

Nemusíte celkom vynechať pečivo. Stačí ho nahradiť celozrnným. 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: iStockphoto Nemusíte celkom vynechať pečivo. Stačí ho nahradiť celozrnným.

Do 50 rokov som vážila pri výške 174 cm 82 kg. Viem, že to nebolo ideálne, ale cítila som sa v pohode. No za posledných 5 rokov som pribrala 12 kg. A to už cítim, bolia ma kríže aj kolená, som slabá a unavená. Chcem cvičiť, ale nevládzem. Prestala som cukriť, nejem pečivo a večeriam len čerstvú zeleninu. Ako sa opäť dostať na pôvodnú hmotnosť?

Alena (57)

Radí doktor MUDr. Igor Bukovský:

Základné kroky, s ktorými ste začali, sú, čo sa týka stravy, podľa mňa v poriadku – len odporúčam namiesto úplného vylúčenia pečiva a výrobkov z múky radšej dôslednú voľbu celozrnných foriem. Skutočne nejde o to, vylúčiť všetky sacharidy, ale výrazne obmedziť tie zlé (= sladké veci a všetky formy bielej múky, bielej ryže a zemiakového pyré).

Totálne vylúčenie sacharidov zo stravy vedie k narušeniu regulácie príjmu potravy (hlad a sýtosť) a k takým nežiaducim zmenám črevnej mikrobioty, ktoré nakoniec bránia chudnutiu. Pri deficite vlákniny v strave sa totiž v čreve premnožia baktérie, ktoré podporujú obezitu a chronický nízkostupňový zápal. Takže: celozrnné potraviny pokojne zaraďte do svojej stravy späť – tieto sacharidy nie sú z pekla a majú veľa vlákniny.

Ako zhodiť nadbytočné kilá v zrelom veku? 2 obrázky vo fotogalérii Zdroj: Shutterstock‎ Ako zhodiť nadbytočné kilá v zrelom veku?

Myslím, že väčšia časť vášho problému je vo fyzickej pasivite: naznačujete, že vaše možnosti pohybu sú obmedzené bolesťou. Mám pre vás dobrú správu: stavu primeraná a pravidelná fyzická aktivita vás zbavuje nielen zbytočného tuku, ale aj bolestí. Pravidlo v takejto situácii znie: človek musí ísť zhruba o 10 % nad svoje možnosti, teda vždy sa radšej trochu prekonať (bez ohrozenia zdravia, samozrejme) ako sa pod vplyvom bolesti šetriť a tak neustále znižovať intenzitu aj množstvo aktivity.

Vo vašej situácii radím hlavne veľa chôdze, rýchlu chôdzu, chôdzu do kopca (napríklad aj na páse) a k tomu bicykel aj plávanie. Verím, že keď sa chytíte, pôjde to ľahšie – zlepší sa účinok vašich hormónov (inzulín, leptín a pod.) a upraví sa črevná mikrobiota. Držím vám palce!

Tlačiť Diskusia (1)
Focus Media