Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Jana bola unavená a mrzutá, kamoška jej poradila toto: Každý deň vypi 1 kávu a uvidíš, čo sa začne diať

10.03.2018 KaD

Vyčerpaná Jana začala pravidelne piť kávu. Sama neverila, aké účinky to na ňu bude mať.

Začala piť kávu a jej život sa celkom zmenil. Začala piť kávu a jej život sa celkom zmenil.

V poslednom čase sa Jana cítila unavená a mrzutá, nič ju nebavilo a k zákazníkom v butiku, kde predávala, bola odmeraná a ani trochu sa jej nechcelo vychádzať im v ústrety. Potom stretla kamarátku Evu - spolužiačku zo strednej a tá ju zavolala na kávu.

"Kávu? Tú ja nepijem, veď obsahuje kofeín!" reagovala spontánne Jana. Spolužiačka sa úprimne začudovala a začala vymenúvať všetky výhody kávy, ktorú pije pravidelne. "Ráno ma nakopne, keď potrebujem pauzu, káva je úžasný prostriedok, ako porozmýšľať a vyhradiť si chvíľku len pre seba," vysvetľovala Eva a to možno netušila, že vedecké štúdie dokazujú, aké úžasné zdravotné účinky má káva na náš organizmus.

6 naozaj vážnych zdravotných dôvodov, prečo by sme mali piť kávu:

1. Je plná antioxidantov

Množstvo vedeckých štúdií uvádza, že káva je najväčším zdrojom antioxidantov na svete - obsahuje ich viac ako ktorákoľvek iná potravina. Antioxidanty sú zasa mocnými bojovníkmi proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú naše bunky a urýchľujú starnutie.

2. Predlžuje život

Káva, dokonca aj tá bez kofeínu, predlžuje život. Je to práve preto, že antioxidanty, najmä polyfenoly a hydrocinamická kyselina neutralizuje voľné radikály, spomaľuje proces starnutia a chráni organizmus pred oxidatívnym stresom.

3. Ochraňuje vašu pečeň

Pečeň je centrálny orgán, cez ktorý sa prefiltruje všetko, čo ide do organizmu. Celosvetovo sú choroby pečene 12. najčastejšou príčinou úmrtí. Takže hocičo, čo nám pomôže našu pečeň chrániť, sa počíta. Kvalitná čierna káva vďaka svojmu zloženiu bojuje so vznikom chorobných enzýmov v pečeni a tiež ju pomáha chrániť pred vznikom rakoviny.

4. Chráni mozgové bunky

Vedeli ste, že kofeín, teda podstatná zložka kávy, sa bežne využíva v liečbe psychických chorôb? Kofeín totiž stimuluje centrálny nervový systém. Pravidelné pitie kávy pomáha zabraňovať vzniku Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby.

5. Chráni pred cukrovkou

Ľudia, ktorí pijú pravidelne kvalitnú kávu, majú o polovicu nižšie riziko, že ochorejú na diabetes typu II. No nielen to, posledné výskumy poukazujú na to, že pitie kávy prospieva aj pacientom, ktorí už cukrovku majú. Kofeín síce cukrovkárom sťažuje kontrolu cukru v tele, ale dobré sú pre nich iné zložky tohto čierneho moku.

6. Má povzbudzujúce a zoštíhľujúce účinky

V malom množstve káva povzbudzuje aj pri športových výkonoch. Keď vypijete kávu pred športovaním, spálite až o 15 % kalórií viac.


A čo dodať na záver?

Doprajte si dobrú kávičku, ale pite ju s mierou, pretože vo veľkých množstvách môže privodiť nespavosť, pocity strachu, búšenie srdca a nervozitu.

Tlačiť Diskusia
Focus Media